Projít labyrintem art deco prostoru klubu Roxy, ocitnout se v malém sále někde hluboko dole. Z jedné strany bar, z druhé pódium, kde se zrovna odehrává show elektronického projektu Isama Zing. Slovenský hudebník Jonatán Pastirčák míchá beaty a melodické celky, kterými čas od času probleskne nahrané vrznutí skříně nebo dekonstruovaný šum. Autentický zážitek, početný dav nadšeně tleská a prostor se halí do kouřového závoje. Ve vzduchu jde cítit zvláštní, nasládlá vůně, na chvíli se hudebního vedení ujímá DJ než, zahalený kápí a se slunečními brýlemi, nastoupí sám Gaika.

Na sobě dlouhý kabát, zahalený obličej. Kráčím noční Prahou podél tramvajových kolejí, na chvilku mě ukryje tma, když procházím pod mostem, pak zabočím doleva a ocitám se na malém dvorečku. Mířím ke dveřím, u kterých stojí vysoká postava s černou, protáhlou maskou. Z kapsy vytáhnu pozvánku a vložím ji té osobě do ruky. Řeknu heslo a když jsem dotázaná, jestli znám pravidla večera, kývnu. Dnes se stávám někým jiným. Volím si novou identitu, určuji si svá pravidla hry. Maska, kterou mám na sobě, mě skrývá před okolním světem a je jen na mě, kolik sama ze sebe ukážu. Cokoli se dnes stane, tu zůstane.

Jan Boroš z Fiordmoss bere do rukou deníček a ve svém rodném jazyce do něj píše příběhy o lidech, které zná nebo potkává. Cestuje z místa na místo a v cizích bytech texty hudebňuje  a pomocí svého počítače nahrává. Píše se rok 2012 když, zrovna v Berlíně, dává život svému sólovému projektu Čáry života.

 „How ya feelin Prague? Are you good?” Na stagi se objeví DJ s černými dredy a zlatým řetězem. „I need to feel some energy,” pokračuje a nutí dav v malém sále NoDu opakovat své poslední slovo, zatímco pouští tracky od Princess Nokia a Kendricka Lamara. Pak plynule přejde do vlastního beatu a na pódium přibíhají Oshun, dvě černošky se světle modrými čočkami a zlatými kruhy v uších.

Pražský NoD přichází s novým projektem: Wonder Women Save You. WOWs dává prostor nadějným ženám na současné hudební scéně nehledě na žánr a jako první představuje afrofuturistický projekt OSHUN.

Hip-hop, samply, mluvené slovo a volný jazz. Hardcore poezie se mísí s energickou elektronikou a úderným punkem. Moor Mother, hudebnice a básnířka z Filadelfie, se ale raději definuje pojmy jako „time traveller“ nebo „truth teller“. Camae Ayewa je obhájkyní afrofuturismu, hnutí, které kreslí utopické vyhlídky pro černou kulturu. Její debutové album Fetish Bones, v jehož zvukové krajině prochází černošskou historií, bylo vyhlášeno jako jedno z nejlepších experimentálních alb roku 2016. Silný hlas této bojovnice zazní spolu s minimalistickým norsko-dánským duem Owl brněnskou Prahou.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.