Roneho jsem začal poslouchat teprve nedávno. Vlastně v době, kdy Fléda oznámila, že bude tohoto francouzského mága IDM hostit na brněnském koncertu. Nicméně od té se doby se stal pravidelnou součástí mého playlistu a moje kroky 20. října směr Fléda byly lemovány nemalým očekáváním.

Flédu tento podzim navštíví hned dvě jména, která silně rezonují světem elektronické hudby současnosti – francouzský producent Rone a americký Max Cooper. První z nich přijede už 20. října.

Někdy je dost obtížné snažit se popisovat průběhy koncertů, protože hudba některých interpretů spíše než souvislé písně tvoří jeden nesouvislý zážitek, který je ukončen prostě ve chvíli, kdy nastane ticho. Přesně takový typ zážitku nabídli brněnskému publiku řečtí Mohammad, kteří vystoupili v sobotu 23. září v brněnské Praze.

Letošní Beseda u Bigbítu byla už moje šestá. Poprvé jsem navštívil tasovský Topolový hájek v roce 2009 jako brigádník, poslední čtyři ročníky jsem si pak dal bez přestávky už jako návštěvník. Ve speciálním čísle FullMoonu zaměřeného právě na Besedu říká v úvodním rozhovoru redaktor Michal Pařízek, že „něco mezi těmi topoly tam prostě je.“ Možná i kvůli tomuhle „něčemu“ jsem se vrátil na Besedu už potolikáté. A určitě na ni přijedu zase.

Beseda u bigbítu, festival, který se za 25 let své existence stal díky výjimečné dramaturgii kultem, je už za rohem. Je pro mě dost těžké z nabitého playlistu vybrat highlight, na který se fakt třesu. Samozřejmě se těším na Midi lidi, na dné(ho), na RSS B0YS, tam jsem si dopředu jistý kvalitou vystoupení. V poslední době se ale občas vracím k temnějším věcem, kytarovému dronu typu Godspeed You! Black Emperor nebo českým Five Seconds to Leave, a právě kvůli tomu se jsem velice zvědavý na Wrekmeister Harmonies, s nimiž v současnosti hrají někteří členové právě z Godspeedů. Nevím, jak to dopadne, určitě ale budu u toho.

V roce 2008 rozduněli svými beaty roztříštěnými noisovými a metalovými prvky Dälek brněnskou Flédu. Po devíti letech se do Brna vrátili, tentokrát do Prahy. Kvůli souběžné akci na Flédě, kde vystupovali grindcoroví Napalm Death, byl start koncertu posunutý na půl dvanáctou večerní. Někteří lidé pozdější začátek sice moc nevítali, už v úvodu představení tria z New Jersey to ale začalo vše dávat smysl. Publikum se totiž ukázalo být vskutku různorodé a na fanoušky metalu, hip-hopu či obojího se zcela jistě vyplatilo počkat.

Dva dny po Swans, když mi sotva odlehly uši, jsem na Flédu ve čtvrtek 16. 3. zamířil znovu, tentokrát ale na něco naprosto odlišného. Jednak na Zagami Jericho, mladý elektronický objev Radia Wave, jednak na bruselsko-berlínskou elektropopovou dvojici Joy Wellboy. S elektropopem vůbec Fléda v poslední době nešetří a není to špatně.

Swans jsou legenda, na které jsem, jakkoliv tu hrají celkem často, nikdy nebyl naživo. Vždycky jsem je poslouchal jen z desky a měl je zaškatulkované jako trochu tvrdší špinavý experimentální rock s celkem zajímavými texty. Po návštěvě Flédy jsem změnil názor. Narozdíl od Filipa, který o jejich koncertu v pražské Arše psal před necelým půlrokem a viděl je už několikrát, pro mě byla úterní návštěva Flédy úplně novým typem zkušenosti.

 

Elektropopová dvojice z Bruselu o sobě tvrdí, že kdyby se nepřestěhovala do Berlína, pravděpodobně by už žádnou muziku nedělala. Právě berlínská scéna – kolébka (současné) hudební a další umělecké alternativy – je v hudbě Joy Wellboy slyšet velice výrazně. Kombinace subtilního hlasu Joy Adegoke a hlubokého barytonu Wima Janssense slibuje kvalitní navázání na současnou dramaturgii Flédy.

Na začátku května přijede po devíti letech do Brna jeden z nejinovativnějších hiphopových projektů trhající uši svých posluchačů už bezmála 20 let – Dälek. Kombinace hip-hopu, noisu, metalu, shoegaze a dalších žánrů dává dohromady jedinečný styl, se představí v brněnské Praze. Netradiční sound podpořený temnou atmosférou inspirovanou německými Einstürzende Neubauten představí trio MC Dälek, DJ rEK a Mike Manteca. Skupina, kterou nezřídka doprovází na pódiu jména jako Tool, Isis nebo The Young Gods, se mainstreamovému hip hopu v současnosti radikálně vymyká, ačkoliv je MC Dälek přesvědčen, že se nikdy klasickému hip-hopu nezpronevěřili:

„Je to čistý hip-hop v tom nejčistším slova smyslu. Když posloucháte, jak se hip-hop vyvíjel, bylo to vždycky o hledání v různých bednách a nacházení různých zvuků a vlivů pro tvorbu. Kdyby nebyl Afrika Bambaataa (americký DJ a jeden z pionýrů elektronické hudby - pozn. redakce) ovlivněný Kraftwerk, nikdy bychom neměli ,Planet Rock‘. V tomhle smyslu je to, co děláme, striktní hip-hop.“ Podle slov hlavního člena se tedy můžeme těšit hip-hop takový, jaký kdy byl, neukotvený a absorbující do sebe všechny vlivy, které by ho mohly učinit novým a lepším.

Dälek přivezou do Brna mimo jiné i své poslední album z minulého roku – Asphalt For Eden (naši recenzi čtěte zde). Podle některých kritik je stejně skličující, melancholické a protknuté apokalyptickými rýmy MC Däleka jako ty předchozí, na druhou stranu však zvláštním způsobem posouvající svůj pionýrský zvuk k čemusi čerstvějšímu.

„Kapelu Dälek máme s Prokopem Holoubkem rádi už snad víc než 15 let a oba jsme jejich koncert už pořádali, já v Bratislavě v A4 a Prokop v rámci Itch My Ha Ha Ha na Flédě. Od té doby s nimi spolupracuje, pomáhal jim bookovat koncerty v našem regionu. Vlastně se dá říct, že s nimi máme celkem přátelský vztah, takže je sem dostat nebylo až tak složité,“ uvádí jedna z pořadatelek akce a členka 4AM Barbora Šedivá.

Lze tedy 5. května očekávat obdobně intenzivní zážitek, jaký zažili brněnští diváci v roce 2008? Uvidíme, ale jsme přesvědčeni, že to bude stát za to.

Dälek, Brno – Praha, 5. 5. 17 

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.