Výborné ryze ženské kytarovky člověk aby na naší scéně pohledal. Ke Core Belief proto tak trochu už od loňského Echolokátoru vzhlížíme. Trojice z Rakovníka nyní rozsévá radost. Nejenže na červenec oznámila vydání debutového EP, ale zároveň jej rovnou představuje i prvním singlem Back in Dresden. Připravte se na šest a půl minuty poměrně nečesky znějícího blaha.

Kdo touží po festivale megalomanštějšího ražení, nalezne místo zaslíbené v místě, kde Dunaj protíná Maďarskou metropoli. Právě v Budapešti se totiž letos uskuteční 25. ročník festivalu Sziget a 31. května končí možnost koupě zvýhodněných vstupenek. Týdenní hudební párty (9.–16. 8.) tradičně nabízí zeširoka rozkročený line-up, jehož jména oscilují od absolutní alternativy po absolutní pop. Příkladem budiž Mac DeMarco, který se v harmonogramu potkává s interprety jako Pink, Kasabian, Wiz Khalifa, Birdy, Interpol, Pj Harvey, Billy Tallent a mnoho mnoho dalšími.

Olomoucká folk-rocková formace Hope Astronaut vydá na podzim svou novou desku Balance in the Heights. Od listopadu loňského roku ji cizelovala pod dohledem kopřivnického producenta Tomáše Neuwertha, nyní dochází k jejímu mixu v Helsinkách, o který se stará s historií nahrávek Hope Astronaut neodmyslitelně spjatý Tuomas Hakkarainen. První vlaštovkou je klip, chcete-li live session, ke staronové skladbě Colour.

Colour bychom mohli považovat za spojnici mezi nejstarší a nejaktuálnější tvorbou Hope Astronaut; za důkaz, že kapela zůstává věrná svým kořenům, ale zároveň se vyvíjí. Colour se totiž objevila již na úplně prvním EP Hope Astronaut, které vyšlo v roce 2009. Nyní má však skladba nové aranžmá a v rámci desky se objeví jako závěrečný bonus. Subtilní a posmutněle-hymnická melodie, v níž hostuje na ukulele buskerka a písničkářka Terez Wrau a kterou prosakuje poslední dobou oblíbený saxofon, se svého vizuálního zachycení dočkala v oblíbené olomoucké literární kavárně. Za kamerou stál Zdeněk Vévoda.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=e4zv8Byj-SM[/spvideo]

Deska Balance in the Heights bude vedle zmíněného bonusu obsahovat ještě dalších sedm skladeb „o cestování, stěhování a vztazích“. „Vybírali jsme nakonec z celkem dvaceti písní. Ty nepoužité jsem uložil do šuplíku,“ říká zpěvák Tomáš Krejčiřík. To může být krok dobrý, neboť jak vidno z Colour, jeho skladby postupem času dozrávají. Na zkušenost se spoluprací s Tomášem Neuwerthem pak vzpomíná následovně: „V čase, který jsme trávili v jeho kopřivnickém studiu, se jako by stal dalším členem kapely. Měl však od písní potřebný odstup, takže některé aranže se dost proměnily. Poprvé v životě jsem v ruce držel třeba banjo nebo jsem drnkal na kytaru šroubovákem.“ Poslední album Someone's Missing Hope Astronaut vydali před čtyřmi lety.

Již zítra (27. 5.) zakončují Role s Bad Karma Boy své společné československé miniturné. Závěrečný večírek s kytarovým noise-popem a soulový zasněným electropopem se bude konat v naší oblíbené kopřivnické Mandale. Tam se mimo jiné už příští týden odehraje povedený start festivalové sezóny. Koncert Role a Bad Karma Boy může být pro blízké i vzdálené vítaným prologem.

Komunitu Na Scénu už někteří pravděpodobně znají z posledních doby, kdy se aktivně podílela na hudebně-kulturních akcích. Tento kolektiv se nyní rozrostl na plnohodnotný label a se zaměřením na československý prostor se rozhodl vydávat „převážně garage, rock'n'roll, punk, shoegaze, nebo psychedelic-rock“. Konkrétnější představu o jejich hudební filosofii si můžete udělat už zítra (25. 5.) v pražském Crossu, kde chystá svůj Na Scénu Fest.

Fair Price Music se po čase hlásí s novou live session a rovnou s kapelou, která by se mohla proměnit v českou kometu tohoto roku. Beps'n'Johnnies jsou z Blanska a svou estetiku hledají v ušpiněných kytarách, chytlavých riffech a floutkovském ženském vokálu. Garáž, blues rock, psychedelie. Staré dobré časy rock'n'rollu v revivalovém zrcadlu, vzpomínka na doby, kdy ke štěstí stačila energie, vazbení a refrény.

Aniž by se domluvily, dvě výrazné bratrské dvojice na české scéně vydaly v krátkém sledu po sobě svá nová EP. Kaplan Bros. potěší milovníky starých gameboyů, Bratři zase introvertní jedince, kteří si rádi potají trsají.

Pátý ročník soutěže 1Band2Play zná své finalisty. Odborná porota vybrala z téměř šedesáti přihlášených tři finalisty, kteří se „utkají“ o vstupenku na Full Moon stage na letošní Colours of Ostrava a vydání debutového alba pod záštitou časopisu Full Moon. Jmenovitě jde o David Invalid, Ette Enaka a Silver Springs. Vítěz bude ohlášen na speciálním koncertu v pražském klubu FAMU, který proběhne 24. května.

Na avantgardní bizarnosti nás užije, a proto s mírným zpožděním přinášíme echo o projektu Buržoa, v němž se vedle Jakuba Šponera a Pavla Víta objevuje i Johana Novotná, známá pod uměleckým pseudonymem Johuš Matuš. Pokud vám právě rurální nonsensita Johuše Matuše přišla už lehce za hranou, tak vězte, že Buržoa jde ještě dále. Snaha o artificiální neumětelství je zde dotažena do absurdna a falešné a kakofonní tahání kočky za ocas, rozuměj singl Streptokok, by možná vykolejil i ty posluchače, kteří byli v dobách undergroundu zvyklí na jó šílenosti.

Někdy přijde červen už v květnu. Komu se stýskalo po vpravdě jediné české kytarové matice, může se radovat. Dvojice Červen totiž ukončuje pauzu a servíruje (byť po troškách) čerstvý materiál. Nové třípoložkové EP vyjde, jak jinak, v červnu – hned prvního na den dětí. První vlaštovku si však můžeme vychutnávat už nyní, a to rovnou s videoklipem.

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.