Začátek srpna už si snad ani nedovedeme představit jinak. Katovický OFF se pro část naší redakce stal tradicí, další se rádi přidávají. A přestože v posledních letech tato festivalová perla v některých ohledech trochu pokulhávala, či doplácela na smůlu, letos se organizátoři v čele se supervizorem Arturem Rojkem skutečně vytáhli. OFF letos slibuje nadprůměrné hudební žně.

Určitým vyvrcholením celoročních aktivit NAABu se vždy stává letní Noise Party – jak už napovídá název, hlučný festival, který se od 30. června do 2. července uskuteční již podeváté. Prolnou se na něm jak tuzemské kapely, tak zahraniční hosté. „Vždycky mě překvapí, jak hezky se to sejde a ty lidi mezi sebou bezvadně fungujou. Noise Party mě každý rok něčím překvapí. Třeba loni tam proběhla svatba, bylo to parádní,“ vzpomíná hlava NAABu, Petr Němec.

Se svou svěží indierockovou jednohubkou Shelter se Silver Springs dostali do širšího povědomí a vysloužili si i značnou oblibu některých hudebních odborníků. Nyní se formace kolem kalifornského zpěváka Nika Jalauzidise hlásí s novým singlem No More, který je značně zadumanější a zvukově plující v naléhavějších popových vlnách. Skladba nahraná v libereckém studiu Resound předznamenává nové EP Oceans, které vyjde na podzim. Poslechnout si k ní můžete navíc tři remixy z pera Zagami Jericho, Kyófú a Thrown.

Již poosmé se na přelomu června a července promísí v Luhačovicích postarší lázenští hosté s převážně mladší generací rejdící na LUHOvaném Vincentovi. Tradiční festival jako obvykle nabídne pestrý program, rozprostřený do všech koutů lázeňského městečka.

Tajuplný festival Psy-High je na české poměry konceptuálně unikátní. Snaha o spojení přírody a umění s niternou duševní stránkou, zatajování line-upu do posledních chvil, zážitek na pomezí umění, rituálu a zhmotnění filosofie. „Setkávání s neznámem, tříbení schopnosti otevřít se novým zážitkům, boj proti společenské apatii a vytržení z každodenního automatismu,“ zamýšlí se organizátoři.

Pamatujete si, jak se v lednu slušní Češi bouřili proti multikulti propagandě, když na ně z letáku Lidlu vykouknul černošský model? Tuhle výsostně trapnou sondu do duší některých občanů teď satirickým pamfletem zpracovává pražský indiefolkový písničkář Little Husky ve své nejnovější skladbě Black Monday. Je předzvěstí desky Fleeting Moments, která vyjde v průběhu pozdního léta.

Když před dvěma lety Algiers debutovali, byl to pro nás zážitek ve sluchátkách i naživo. Jejich angažovaná, mezi gospelem, soulem, post-punkem a noise rockem oscilující, energická jízda proti rasismu, xenofobii a předsudkům byla strhující. Nyní se čtveřice vrací s novou deskou.

Netočit se v kruhu a posouvat se. Vykročit bokem z komfrotní zóny. Elektronické duo VR/Nobody se přesně k tomuto se svou nejnovější tvorbou odhodlali. Změna přitom neprobíhá na úrovni zvuku či žánru, nýbrž na úrovni jazyka. Václav Rouček a Jakub Strach se přesouvají od angličtiny k mateřštině. Jejich první český singl se jmenuje Má.

Textově syrovější a hudebně autentičtější jsou s každou další novou skladbu původem orlovští Pacino. Trojice, která už několik let přináší jeden z nejsychravějších kytarových zvuků na české scéně, nyní představuje singl Kraj. Do dvou a půl minut tradičně vmáčkla tolik virválu, intenzivna a šrámů, kolik se tam jen může vejít.

Když se festival neomezuje pouze na přinášení hudební zábavy, ale nabízí i nějaký přesah, je to vždy skvělé. A když se rozhodne pomáhat, je to ještě lepší. V neděli 18. 6. se v Olomouci uskuteční první ročník festivalu WaveBEAT. A bude pomáhat nadaci Šance. Na její konto poputuje nejen výdělek festivalu, ale také výtěžek z dražby zlaté desky a dalších artefaktů Davida Kollera, pivovar Chomout pak z každého prodaného piva pošle dvě koruny. Dorazte a smáznete dvě mouchy jednou ranou – užijete si hudbu a pomůžete těm, kteří to potřebují.

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.