Soutěž: 3x dva vstupy na OG Maco na Flédě

SOUTĚŽ: OG Maco před několika lety oslnil svět minimalistickým singlem U Guessed It, který v současnosti na Youtube dosahuje více než 50 milionů zhlédnutí. Po něm následovalo několik mixů. Vliv na jeho hudbu neměla pouze atlantská hiphopová scéna, ale rovněž hardrock Black Sabbath. V posledním počinu Lord of Rage se tak za zvuku drsných beatů střídaných odměřeným minimalismem a progrockovými motivy vypořádává s tématy sužující Atlantu a její mladou černošskou komunitu, kterou chce, jak sám říká, vysvobodit z touhy po kariéře a vrátit jí ztracenou svobodu. Více v naší průvodní zprávě.

Soutěž: 3x dva vstupy na Brodinski

 Hybatel současné elektronické hudby Brodinski představí 3. února na Flédě novou vlnu francouzského elektra. DJ sety francouzského producenta nabízí unikátní spojení temného techna a hip hopu. Jeho široké žánrové rozpětí zahrnuje noisy techno, bass heavy house i minimal techno. Jedinečnou show podpoří mág modulárních analogů HRTL a Krys Chef & DJ Buki.

Jamka – Igora

Prolnout virtuálno a reálno, zbortit perspektivu při blouděním městem. Trochu kubismus, trochu vektory. V Londýně usazená analogová techno dvojice Jamka připomíná klipem k písni Igora svou povedenou nahrávku Inter Alia. Natolik povedenou, že se dostala do toho nejlepšího, co vloni u našich slovenských bratrů vzniklo.

Daft Punk – Something About Us

Tradiční filmové večery v brněnském Kabinetu Múz pokračují s Daft Punk. Jeden by snad čekal dokument z produkce BBC, jde nicméně o starší laskominu – čtrnáct let starou, perem japonského anime vyprávěnou Interstellu. Hodinu trvající love story přitom zcela kopíruje průlomové album Daft Punk Discovery. Jímavý příběh se odehraje na plátně Kabinetu ve středu, trailer nabízí už dnešní zpráva.

TOP SONGY 2016: Veena – Noise in Mexico

TOP SONGY 2016: Rozhodnutí vydat po 8 letech odmlky vůbec první album už by dnes sotva kým otřáslo. Nikoli však v případě členů rodiny stojící za jmény hned několika výrazných českých kapel. Veena se znovuzrodila, a i přesto, že nepatřím mezi pamětníky jejich počátků, málokdy mne mizející a vracející se, zdánlivě nekonečné pochmurno při cestě vlakem nesvede na scestí a neřekne si o celou Help it to Die. S příchodem poslední, slzavé Noise in Mexico se o slovo hlásí kontemplace a hřejivý pocit z toho, že napoprvé nikdy nikomu nic nestačilo a koncem nic nekončí. A spokojeně přetáčím na začátek.

TOP SONGY 2016: Candy Ken – F**k Gender ft. Gigi Tays

TOP SONGY 2016: Navzdory tomu, že mladičký rakouský rapper Candy Ken začal s produkcí hudby ani ne před třemi lety, v roce 2016 vydal desku Real Talk, kterou už lze sotva brát jako akt mladické nerozvážnosti. Konzistence jeho persony stvořené v genderově fluidní edici domečku pro panenky a rap vyslaný zašlápnout jakýkoli stereotyp, se ve spojení s hudebně nijak zvlášť vyčnívajícím, avšak svěžím hiphopem totiž nebývale zařezává pod kůži. Gender roles are over, it’s 2016 – to je to, oč tu běží.

TOP SONGY 2016: Jenny Hval – Conceptual Romance

TOP SONGY 2016: Pop Jenny Hval, který je sladkokyselá avantgarda, pronikl do relativně alternativního mainstreamu. Svým posledním albem hudebně tematizuje něco nového, co i v umění obecně je nepříliš reflektovanou záležitostí: menstruační krev. Když se jí v jeden moment kapela ptá, o čem to má být, za smíchu odpovídá, že o upírech a kapitalismu. Metafora za metaforou! Srozumitelnost není doménou ani Conceptual Romance, svým způsobem tragický text je interpretačně plodný: je adresátem milostný partner, reflexe nenaplněného potenciálu, … nebo tedy láska obecně? Odehrává se vyrovnávání s pomíjivostí a pocitem selhání, a přitom se potýká s myšlenkou nezastavitelného koloběhu. Klip je protkán tolika dalšími symboly, že by jen ta skladba vydala na esej.

TOP SONGY 2016: James Blake – Choose Me

TOP SONGY 2016: Rozpolcené pocity zmaru a sounáležitosti s druhým naskýtá Blakeova hudba od počátku, na jeho loňském albu Colour in Anything se přitom ocitl v pozici, jejíž vyznění je v závěru spíš pozitivní. Choose Me je jistým vyvrcholením alba, sakrálnost hlasu, který sám se sebou vede dialog, který je emočně z nejvypjatějších, je stvrzena textem o lásce, která nevyžaduje nic nazpět. Textem, který odkazuje na dřívější cover A Case of You, který, jestliže říká „i'd rather you choose me”, zvláštně objasňuje jinak deklarativní pojmenování skladby.

TOP SONGY 2016: Princess Nokia – Tomboy

TOP SONGY 2016: Club Kid Destiny Nicole Frasqueri aka Princess Nokia si nebere servítky. Její neomezená individualita, portorikánská magie a silný kořeny v New Yorské kultuře daly vzniknout rozmanité desce 1992, na které mimo sesterské Brujas či dupnutí Kitana najdeme také tvrdé odmítnutí instatních vzorů krásy – bytí Tomboyem jako vzpoura. Diktuje, že na své „lil titties and phat belly” může být každá hrdá, nakonec však záleží na její „heavy soul” a tom, co dokáže.

TOP SONGY 2016: Mucha – Pan Píča

TOP SONGY 2016: Nikola Mucha nezměrně baví a tvrdě upozorňuje na jevy v naší společnosti, které mohou být obtížné nejen pro ženy. Třetí studiovka Nána nese samé pecky bez ohledu na žánrovou inspiraci, těžko vybrat jen jednu. Pan Píča se však zaryje do rumba koulí a těším se, až jej uslyším v rádiu a budu vesele prozpěvovat Píčo, píčo... la a a áá.

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.