Little Husky – What Kind Of Man

Pražský písničkář Little Husky na podzim vyměnil indie rock za akustické písničkářství amerického střihu a nyní s ním vyráží na krátké turné společně s americkými folkovými hosty Benjaminem Schwabem a MD Woodsem. Začíná dnes v pražské kavárně Souterrain, na Mikuláše se představí v (A)void Floating Gallery a poté vyrazí do Písku (7. 12.), Českých Budějovic (Horká vana, 8. 12.) a Vídně (10. 12.).

Bulp – Yrsa

Kometa slovenské klubové scény, mladý producent Bulp, chystá na duben nové album. Elektronik, který už stihl i několik povedených koncertů v Česku, jej předesílá typicky mlhavým abstraktním gradujícím singlem Yrsa, doplněným o animovaný videoklip, v němž se vektorová geometrie prolíná s zvířenou netradičním barev. Skladba je přitom zároveň i součástí slovenské exportní kompilace Ostrov hudby, kterou podrobně rozebíráme v nedávném rozhovoru.

Coals – RAVE03

Polské duo Coals od své loňské premiéry na OFF Festivalu roste a v současné době je jedním z nejvýraznějších hudebních talentů našich severních sousedů. S pár akustickými demy si podmanili KEXP, minulý měsíc se s úspěchem vraceli z Iceland Airwaves a nyní oznamují očekávaný debut. Vyjde v průběhu příští roku a uvozuje jej první singl i s videoklipem. Podmanivý hlas Katarzyny Kowalczyk je v něm znatelněji překryt elektronickými mlhami a a celkově se Coals posunuli od písničkářství k producenství. Atmosféra však zůstala.

Panáčik – Po chodníku skáče

Už v sobotu se v brněnském Kabinetu Múz odehraje zřejmá derniéra festivalového seriálu Degeneration Next. Aby to byla rozlučková párty jaksepatří, organizátoři nyní k již oznámené pestrobarevné škále čtyř hostů přidávají ještě slovenského Panáčika, jehož dramatická elektronická postmoderna nenechá jedinou nohu chladnou. Bude se tančit, vlnit, trsat, skákat. 

Jóhann Jóhannsson – Heptapod B (Arrival O.S.T.)

Hollywoodský sci-fi film o mimozemské návštěvě na Zemi bez popcornové hollywoodské apokalyptické akce? Jde to, jak ve svém nejnovějším filmu Arrival prokazuje kanadský režisérský talent Denis Villeneuve. Silný, téměř ambientní a hloubavý snímek o pronikání do tajů neznámého jazyka přiková do sedadel sám o sobě, s hudebním doprovodem islandského post-klasika Jóhanna Jóhannssona pak způsobí zážitek, nad kterým budete dumat ještě několik dalších nocí. Pět hvězdiček z pěti, máme-li si zahrát na ČSFD.

The xx – On Hold

Při prohlížení starých fotek se vám často vzpomínky vracejí jako bumerang. Jakmile se mi pod ruku dostaly obrázky z Colours 2013, flashback se dostavil v okamžiku. The xx sice prošli v průběhu tří let malou proměnou, ale která kapela si po roky udrží stejnou image? Nová, trochu více taneční tvář xx je však skutečně svěžím vánkem. Jsem jediná, kdo se těší na nové album, které vychází 13. ledna?

Sigur Rós – Hoppípolla (Planet Earth II Mix)

Stará láska, nové aražmá, bum a je z toho ještě větší láska. Postrockové legendy z Islandu – Sigur Rós – se staly součástí projektu televize BBC, série dokumentů Planet Earth II, a společně s oznámením vydali novou verzi písně Hoppípolla. Jak sami napsali, jejich největší úkol je nyní udržet nás v porozumění a respektu k tomuto nesmírně fascinujícímu a křehkému místu, které na tak krátký čas můžeme nazývat domovem.

Trentemøller – Never Fade

Kdo rád severské elektro, tomu určitě neuniklo nové album dánského elektro mága Trentemøllera. Sice se na něm nedočkáte žádných převratných proudů, ovšem minimalistický pochmurný styl se zdá být tím pravým šálkem čaje pro zamlžené čtvrteční dopoledne. Dánský producent se tentokrát nechopil pouze hudby, ale i kamery. Výsledkem je uhrančivý klip k písni Never Fade. Srdíčko.

Vök – Waiting

Mohou být sny skutečným oknem do dalšího dne? Tak proč si většinu z nich po probuzení nepamatujeme? A proč v nich hrají dávno zapomenuté písničky, které jste pár měsíců zpět totálně milovali? A proč je moře slané? A proč je nebe modré? Příliš mnoho otázek na středeční ráno. Samotní Vök je nezodpoví, ale snovému zmatení ulehčí.

I Wear* Experiment – Hyperstress

Za měsíc jsou zkoušky. A i když jste se celý semestr snažili, máte stresy, jak to dopadne. O to větší, když jste se nesnažili držet krok. Potěšila jsem? Nemáte zač. Pokud od toho chcete alespoň na jeden večer utéct, stavte se zítra do Café V Lese, které bude hostit estonské electro trio I Wear* Experiment. Energickou smršť mocných synťáků v kombinaci s uhrančivým baltickým šarmem doporučuje i estonský prezident. To chceš.

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.