José González & The String Theory – Far Away

José González má několik tváří – jednu sólovou, jednu s Junip…. a ještě jednu s experimentálním komorním orchestrem The String Theory. Právě tu přijede během evropského turné představit také do pražského Fora Karlín, pódium hudebníky uvítá 27. ledna. Čekejte intimní folk propletený bohatými aranžemi uměleckého kolektivu, který je rozkročen mezi současnou klasikou a popem, mezi Göteborgem a Berlínem.

Aurora – Winter Bird

Motýli, noční můry a kukly se táhnou tvorbou mladé zpěvačky Aurory jako červená nit, takže není divu, že je jimi inspirován i její nový klip. Debut této norské temně éterické umělkyně jsme zařadili do výběru těch nejlepších desek, které loni za našimi hranicemi vyšly. Tak za tónů Winter Bird vstupte do nového roku co nejúspěšněji a nenechte se ničím a nikým svazovat.

Beata Hlavenková – Companion

Post-jazzový klavír Beaty Hlavenkové, hlas norské jazzové zpěvačky Julie Dahle Aagård a klip zlínského animátora Mikkela Odehnalu. Album Scintilla sice vyšlo už před rokem, ale výrazná česká klavíristka jej stále drží při životě – ať už na koncertech ve Skandinávii, nebo právě tímto animovaným tancem ptačích perutí. Zastihnout v Česku Beatu Hlavenkovou osobně není lehké, proto byste měli zbystřit v dubnu – dočká se pražský kostel sv. Vavřince, festival Jazzinec v Trutnově a JazzFest v Brně.

1flfsoap – Živě z Malé Ameriky

1flfsoap, neboli One foot long fecal sandwich of audio penis, je jak název napovídá s nadsázkou hravý a víceméně příležitostný projekt dvou brněnských hudebníků. Jeden zpravidla hraje s Ghost of You za bubny, druhý na kytaru v Acute Dose (ty jsme mimo jiné recenzovali v posledním Bedekru a napovídáme: soutěž!). Energie má dvojice na rozdávání, jak dosvědčuje také záznam jejich vystoupení v někdejším nádražním prostoru Malá Amerika. Jak jim ta neurvalost sedne po boku Elektro Guzzi, to se uvidí v pátek na Flédě.

Ventolin – Viljandi Vibes Live

Opravdu se do toho ponořit a zatrasat si, to je docela výjimečná záležitost na scéně české alternativní elektroniky. U Ventolina to ale platí na obou stranách, jednak v publiku, jednak sám hudebník je většinou plný energie. Jak si užívá v estonském Tallinnu zachycuje live session. O víkendu pak Ventolin spolu s polskými RSS Boys, s nimiž nedávno vydal společný split, navštíví Prahu (15., Cross), Bratislavu (16., A4) a Brno (17., Kabinet Múz). 

Blondage – BEG

Beseda u Bigbítu u nás patří k nejbarevnějším festivalům navzdory svému pojmenování, které se poslední roky odráží především ve skotačení publika. Blondage, kteří tam v létě zahráli, se vrací do Brna do většího – po někdejším Kabinetu Múz tentokrát zasáhnou téměř dvojnásobně velký klub. A my máme soutěž o lístky.

Cermaque – Ortely

Jakub Čermák patří k těm písničkářům, kteří do textů vtělují nejen své vlastní smutky, strachy a bolesti, ale taky (tak trochu po krylovsku) reagují na aktuální dění. Společenská situace uzrála natolik, že se Jakub znepokojivou skladbou Ortely odvážil bodnout do vosího hnízda. Připravovaná deska ale nemá být jen o problémech, což signalizuje název Neboj. Kdo má chuť udělat dobrý skutek, na vznik alba můžete přispět.

Lyssa – Zorn

Kopřivnická Mandala bude v sobotu (10. 12.) nakládat ve velkém. Nachystala totiž silný trojboj, který vás uzemní kytarovým hlukem i emocemi natřískanými texty. Naživo se ukáže koncertní vzácnost posledních let a noisová slast Lyssa, naši sychraví oblíbenci z devadesátkové garáže Pacino a kopřivnická experimentální temnota Drutty. Neutečeš.

Himalayan Dalai Lama – Magnolia (BalconyTV)

Když se Himalayan Dalai Lama na konci září dozvěděli, že zvítězili v exportní soutěži Czeching, nečekaly je jenom bujaré oslavy, ale hlavně pořádná dávka práce. Pustili se do ní ale s vervou, a tak v pondělí 12. prosince vydávají svoje nové EP Space. K dispozici bude na kazetách i jako stream. Na pondělní večer se chystá taky release party, která proběhne v Musictown Record Store pod Žižkovskou věží.

Serengeti – Lunchline (FPM Live Sessions)

Videa ze „zkušebny“ Fair Price Music Live Sessions mají nový, tentokrát zahraniční přírůstek – chicagského rappera Serengetiho. Klikejte a poslouchejte, případně si do playlistu hned zařaďte jeho projekt Sisyphus (spolupráci se Son Luxem a Sufjanem Stevensem). Uniknout by vám neměla ani společná deska s písničkářem Sicker Manem pojmenovaná Saal a taky její chystaný nástupce, který se narodí během pár dnů.

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.