Foto: Luhovaný Vincent, Luhačovice – různá místa, 7.–10. 7. 16

Celorepublikově našlapaný víkend, všude se něco dělo a v Olomouci prý nezbyla ani noha. My, kteří raději klidnější, pohodové akce bez tlačenic a stresu, jsme vyrazili směr Luhačovice na sedmý ročník Luhovaného Vincenta. Od čtvrtka do neděle, co hodinu jiný směr.

Foto: Vila žije!, Prachatice – Kralova vila, 9. 7. 16

Prachatická vila J. N. Krale hostila 9. července festival alternativních kapel s názvem Vila žije! Pro spolek Živá vila to byla doposud největší akce na záchranu jedné z nejvýznamnějších funkcionalistických památek na jihu Čech. Genius loci unikátního prostoru dodal festivalu neobyčejnou atmosféru, na kterou budou návštěvníci dlouho vzpomínat. Vystoupili Walden, Nuly, Sartaktarak, Kidney Trauma, Ivan Boreš, Masáž, Manon Meurt, Superego kid, Months of indecision a WWW.

Foto: Pohoda 2016, Trenčín (SK) - letiště, 7.–10. 7. 16 (1. díl)

Dvacátý ročník trenčínského hudebního festivalu proběhl jako vždy ve druhé půli prvního červencového týdne. Na své druhé kulatiny si Pohoda připravila hvězdný program složený z velkých jmen zahraničního formátu (The Prodigy, Parov Stelar, PJ Harvey, Sigur Rós, Odesza, James Blake, Flying Lotus, Poliça,...) i ze špičkových interpretů z Česka či Slovenska (Midi Lidi, Zrní + Janáčkova Filharmonie, The Ills, Never Sol,...). Sluncem zalité letiště, přátelská atmosféra, spousta dobrého jídla a pití a především výborná hudba. Takhle lze prezentovat Pohodu 2016.

Foto: Chee Chaak Fest 2016, Ostrava – Dolní Vítkovice, 10.–11. 6. 16

Rezavá chátrající geometrie industriálního torza kontrastuje se značným množstvím psychedelie a shoegaze, která se snaží veškeré přímky rozpít v amorfních halucinogenních melodiích. Kontrastuje, a přitom splývá. Genius loci proudí z obou směrů – z chladných torz, která v sobě tiše přechovávají pot stovek dělníků, i z hlučných kapel, které přidávají pot nový. Zbytky hornických koupelen by tu člověk hledal marně, ale kapely ho přesto koupou. V lomozu.

Foto: Space Lady + Džumelec + Kutya, Brno – Praha, 29. 5. 16

Space Lady zavítala do Česka podruhé v rámci svého evropského turné. V brněnské Praze jí připravili půdu zdravéobskurnosti ještě Džumulec a Markéta Lisáse svým novýmprojektemKutya.Psanou reportáž přineseme vzápětí.

Foto: I Love 69 Popgeju + Vicena, Praha – The Chemistry Gallery, 27. 5. 16

Apokalypsa udeřila na Prahu. V prostorech The Chemistry Gallery se odehrála vernisáž Jana Vytisky pojmenovaná Tak špatný jsi, jak praví klepy, tak ďábla zveš, až k tobě vejde. Když pokročila noc, v přináležícím sále začla konceptuální show projektu Vicena. Poté rozhostili spoušť ostravští I Love 69 Popgeju.

Foto: Geoff Farina + Odeur de Violettes, Plzeň – Papírna, 21. 5. 16

Geoff Farina, slowcorová legedna, si ke konci května střihl krátké akustické turné po Česku. Během něj se představil také v plzeňské Papírně, kde mu předskakovala lo-fi navrátilkyně Odeur de Violettes. Komorní publikum se nenudilo.

Foto: Troy Von Balthazar + John Silver, Vídeň – Rhiz, 24. 5. 16

Sad songs make me happy, pronáší mimo jiné Troy Von Balthazar ve Vídni, v malém klubu Rhiz, kde mezi jeho tesknými písněmi občas zahřmí nad ním projíždějící vlak metra. Zavřené oči, vichr, déšť.

Foto: Kieslowski + Kittchen + Flash The Readies, Olomouc – Jazz Tibet Club, 24. 5. 16

Kieslowski začali ještě za světla a v Jazzu bylo hned jak pod peřinou. Jemné melodie a překvapivě zarývající se texty byly docela v kontrastu s dobrým naladěním kapely a příjemným povídáním mezi skladbami. Nebylo na nich znát, že je to už třetí koncertní den, naneštěstí ani doporučená čichová zkouška nic zásadního neprokázala, voněli a hráli velmi čerstvě.

Foto: Pelhřimovy 2016, 20.–22. 5. 16

O tom, proč obec Pelhřimovy zanikla a jaký je její příběh, se netřeba v době Wikipedie rozepisovat. Podstatné je, že život bující energie zde pokojně kvete dál. Chcete-li se osobně přesvědčit, v kostele zatančit, oheň si přeskočit, v krmelci něco sníst, tak vězte, že žádné hranice vám zde na hranicích bránit nebudou.

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.