Echolokátor: Ondrej Zajac – Beam, Reflection and Colour

Co všechno dokáže jedna kytara? Ondrej Zajac, Slovák toho času usídlený v Praze, poodkrývá odpověď na svém debutu Monolith, který vydal u malého anglického labelu Whitelabrecs v polovině dubna. Skladba Beam, Reflection and Colour přitom jeho skladatelský přístup manifestuje snad nejvýrazněji.

Echolokátor: Manicure – Над Москвой

Ať už je mediální obraz Ruska (po právu) jakýkoliv, je nutno si připomínat, že tamní alternativní klubová scéna je nesmírně pulsující a inspirativní, blízká. A to ať už ve sféře ryze elektronické, tak ve sféře, která stále nezanevřela na kytary. Tradice ruského post-punku je veliká. Namátkově třeba Everything is Made in China, Motorama (poslední desce jsme se věnovali v Bedekru) a pak... Manicure. Moje nejoblíbenější ruská záležitost vůbec.

Echolokátor: Nobody Jazz Ensemble – Voices In The Dark

Výběr dalšího Echolokátoru tentokrát padl na výsostně noční hudbu. Nobody Jazz Ensamble chvíli ukolébávají, chvíli škubou nervy.

Echolokátor: Core Belief – Swear

Našli Češi své Warpaint? Jakkoli se k podobným jednoduchým kategorizacím uchyluji nerad, v případě Core Belief jsou asociace na čtveřici divoženek z Kalifornie natolik silné, že se přirovnání ubránit nejde. Snad slečny prominou. Ano, slečny. Core Belief je totiž (stejně jako Warpaint) čistě dívčí záležitostí. Jsou tři, jsou z Rakovníka, naleznete u nich členku Manon Meurt a je to ta nejlepší (ženská) kytarovka, jakou jsem za poslední dobu z našich luhů a hajů slyšel.

Echolokátor: Foolk – You (So Not Chill)

Je libo čistokrevnou netuctovou klubovku ze Slovenska? Dušan Vančo alias Foolk se už několik let řadí mezi producentskou špičku našich východních sousedů a před pár dny vydal u Deadred Records a Starcastic ve spolupráci s americkým kolegou KnowKontrol svůj vokální singl You (So Not Chill). Nasávaje inspiraci z detroitské scény a IDM obecně servíruje abstraktní elektronickou skladbu s techno feelingem, která využívá Foolkovy oblíbené plundrofonie a pokroucených rytmických beatů.

Echolokátor: Mark Pritchard – Beautiful People (feat. Thom Yorke)

Ve světě Marka Pritcharda se slunce topí pouští, která se lomí modrozelenými řasami moře. Je to pohled ztvárněný psychedelickou paletou, jejíž měkce barvité spektrum ztělesňují ostré hrany přírodních motivů, které se rozpíjí v takřka geometrické objekty. Podlehnout zacykleným skladbám, potopit se, není nijak obtížné.

Echolokátor: Zabelov Group – Lék

Bělorusko-česká dvojice Zabelov Group se na naší scéně pohybuje už přes čtyři roky. Akordeonista Roman Zabelov a bubeník Jan Šikl servírují i ve dvou hutnou nu-jazzovou řízenou improvizaci a jejich nejnovější singl Lék, který zároveň doprovází povedený videoklip, možná předznamenává plnohodnotný debut, na který se stále netrpělivě čeká.

Echolokátor: ba:zel – Pace

Mrazivý je oblíbeným adjektivem hudebních kritiků při popisování muziky, která vyvolává podmanivě strašidelné záchvěvy v zádech. Ale už dlouho jeho použití nebylo tak příznačné jako u pražské minimalistické elektronické dvojice ba:zel. Na české scéně, zdá se, roste atmosféricky krásná bílá lilie pro milovníky mrazivé černočerné romantiky.

Echolokátor: LA Priest - Oino

Zapomeňte na Daft Punk, zapomeňte na Tame Impala. Vtipálek LA Priest spojuje taneční nonšalanci s progresivně znějícími beaty, psychedelickým plážovým povalováním a eklektickým mixem retro motivů. Fantaskní estetika videoklipu k Oino vám může připomínat pouštní planetu z Hvězdných válek nebo výlety za dobrodružstvím do vyprahlých krajů.

Echolokátor: Samaris – Wanted 2 Say

Samaris, jakkoli řecky může jejich název znít, jsou jednou z nejnadanějších mladých islandských skupin současnosti. Trio z Reykjavíku hraje od roku 2011 a od té doby vydalo dvě alba a dvě EP. Koluje na nich temná, mrazivě svůdná, do introvertního vlnění hroužící elektronika, jejíž magický ráz je o to více umocňován zvukomalebnou islandštinou.

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.