Nekonvenční experimentální pop Sonjy Vectomov byl jedním z nejpříjemnějších loňských překvapení, které česká scéna nabídla. Nyní se do vrstevnatých a podivně-hravých melodií budeme moci ponořit i naživo. Sonja Vectomov totiž v sobotu 11. února představí debutové album Lamprophrenia naživo v pražském Klubu FAMU. Ba co víc, veřejným tajemstvím budiž i informace, že zpěvačka toho večera uvede i své nové EP.

Neoklasické tendence nemíjí ani tuzemské končiny. Důkazem je pražský klavírista Václav Benda aka Noirepolde, který do pošmourných smogových dní vysílá komorní a mlhami stejně opředené debutové EP Songs From Nowhere. Osm skladeb, klavírních monologů, chcete-li nokturen v sobě skrývá romantiku i noire atmosféru, v náznacích i asociacích snad nepatrně kafkovskou.

Chinaski, Jaksi Taksi, Karel Zich, Mňága a Žďorp, Rybičky 48, Václav Neckář, Vypsaná fixa. Přirovnáními v komentářích se to pár hodin po zveřejnění nového videa Wild Tides, v němž Jakub Kaifosz nečekaně zpívá česky, jenom hemží. Pokud to byl vedle skladatelského vrtochu zároveň i plán, jak po sólo projektech Boy Wonder and the Teen Sensations a Lazer Viking & Sabrehart, zase naplno přitáhnout pozornost k „rodnému“ projektu, který chystá na jaro novou desku, pak se povedl na výbornou. Banální verše i důvtipné pointy. Svižná a minimalistická režie Štepána FOKa Vodrážky. Rádia a vesnické kulturáky nikdy nebyly blíže.

Opus magnum? Nejspíš ano. Vložte kočku si vždy potrpěli na netradiční a do detailu promyšlené vizuální doprovody ke svým skladbám. Nyní však laťku posunují o několik výšek nahoru. Téměř čtrnáctiminutová kompozice Otevřený dopis bohu doprovozená typicky bizarním až surreálným, slídivým, „jednostřihovým“ klipem, příběhem jednoho domu, balancuje na hranici krátkometrážního filmu a nabízí jakýsi programový manifest, burcující proti mainstreamové unifikaci.

SOUTĚŽ: Fiordmoss se do své rodné země vrací málokdy a jejich koncerty jsou svátkem. Tentokrát to bude navíc o to zajímavější, že temná berlínská imaginace zazní během slavnostního vyhlašování letošní Vinyly, které se 9. února uskuteční v pražském Lucerna Music Baru. Kromě Fiordmoss zahrají pro vítěze a všechny přítomné též Tomáš Palucha a WWW. A my jednomu z vás nabízíme 1+1 vstupenku (pro vás s váš milý doprovod). Stačí odpovědět na soutěžní otázku a mít to štěstí být vylosován.

Tomáš Grombíř a Pavel Uretšlégr. První je dramaturg a scenárista, nedávno debutující spisovatel, druhý působí ve Vinařském institutu a stíhá pomáhat s organizací Besedy u Bigbítu, letního festivalového svátku v nefestivalovém prostředí. Oba spojují hudební ceny Vinyla, které společně založili v roce 2011. Již 9. února se v pražském Lucerna Music Baru odehraje vyhlášení výsledků šestého ročníku. Při té příležitosti jsme tuto na české hudební scéně aktivní dvojici požádali o povídání.

Tomáš Kopáček si na publicitu nepotrpí a rád mlží a skrývá vše, co se dá. Pro jiné by byla zmínka na Pitchforku vrcholem, pro něj byla důvodem k vytvoření nového hudebního alter ega a rozprášení toho „slavného“. Jeho hudební projekty jsou však natolik zajímavé, že si alespoň kradmou zmínku každý jeho počin zaslouží. Po Black Tar Jesusovi a Latviri již nějaký ten čas brázdí české kluby s projektem India, v němž hraje společně s Michalem Babišem a Tomášem Sokolíkem.

Temnotvůrci Orient nás napínají, co to jde, a nové skladby servírují ve značně odměřených dávkách. Ucelenější EP či album je pak stále ve hvězdách. Když už se však trojice rozhodne mlčení prolomit, není před ní úniku a stáhne vás do hlubin. Činí tak i s All Day, sedmiminutovou naléhavou funebračinou, v níž zlověstné a mrazivé elektronické zaříkání s varhanním synťákovým podkresem postupně graduje do intenzivního kytarového finále.

Kdo patří mezi nejzajímavější klubová jména polské, slovenské a české scény? Šanci poznat tři z nich najednou během jednoho koncertního večera se naskytne již v pátek 3. února v Café V Lese. Na jednom pódiu se tam totiž postupně vystřídají Coals, Max Bazowski a Lukas Landa.

Olomoucký samouk Kyófú se s tím nepáral. Dvanáctého ledna vypustil EP a o pět dní později rovnou i novou desku. Většího chameleona aby přitom člověk pohledal. Zatímco EP Ventures bylo ryze klavírním ambientním počinem, na Beat & Drones poodhaluje zákoutí producenství a pestrobarevného samplování. Z kolekce náladových a hravých kompozic vybíráme fungující hudební hříčku Sweet Air.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.