Po včerejším industriálním ataku trochu zvolníme a zasníme se. Tentokrát doporučujeme indie-pop z britských ostrovů v čele s konejšivým vokálem Alasdaira MacLeana. Move emptily through Holloway, rozednívá se a cesta Londýnem je zahalena mlžným oparem. Forget my face, I won’t be back, toužebně zavíráš oči. I don’t know if I am really here at all, naříkající vítr ti čechrá vlasy a noc mizí v zapomnění.

Je tomu pouze pár týdnů, kdy se v naší pravidelné rubrice Echolokátor objevil Subject Lost a jeho singl Insanity Is How Lost You Are s videoklipem z pražské náplavky, a už je tady deska. Nemesis, jak zní její název, vychází s téměř dvouměsíčním předstihem a jedná se o drone-ambientní výlet ke hvězdám.

Experimentální superbehemot ve složení Mike IX Williams (Eyehategod), Scott Kelly (Neurosis), Bruce Lamont (Yakuza) a Sanford Parker (Minsk) chystá na příští týden vydání nové desky, a tak je ideální čas zavzpomínat na industriální vraždu zvukovodů z jejich před-debutové dílny nebo si v případě nedočkavosti ukrátit život ochutnávkou z nové desky. Elektronikcké beaty, zkreslená kytara a hesla o zkaženosti dnešního světa. Moderní metal v syrové podobě bez kompromisů.

Letošní ročník polského festivalu Unsound je již v plném proudu, ale hned z počátku se nevyhnul komplikacím. Na poslední chvíli museli organizátoři měnit program, respektive místa konání, neboť jim kostely Sv. Kateřiny a Sv. Petra a Pavla zrušily přislíbené prostory. Proč? Inu, do jednoho z kostelů byl doručen dopis se zprávou o propagaci satana ze strany organizátorů.

Dva kumpáni, tedy Two Gallants (podle povídky Jamese Joyce), tedy folk-rockové duo ze San Francisca, jemuž v žilách proudí hořká nostalgie a vibruje nevázaná energie. Své moderní písničkářství ve starém hávu představí poprvé v Česku.

Americký rapper Tyler, The Creator, zakladatel a ústřední postava kolektivu Odd Future (... Wolf Gang Kill Them All) se s ničím nemaže a po nedávném zákazu vstupu na půdu Spojeného království posílá do internetového vesmíru druhý song během dvou týdnů. „Nenapadl mě žádný název,“ říká a do DIY oldschoolového beatu ze sebe chrlí nekomprosmisní agresi.

Bostonský hardcoreový kult asi netřeba blíže představovat. Jejich vliv na metalovou, potažmo alternativní hudební scénu obecně je nezpochybnitelný, stejně jako nemůže být řeč o nekompromisnosti či živelnosti jejich koncertů. I proto jistě stojí za pozornost zpráva o novém materiálu v podobě DVD.

Mlha nad městem a sychravo v žilách. Ideální soundtrack k podzimnímu počasí vám přináší Justin Broadrick se svým post-Godflesh projektem Jesu. Album Conqueror (2007) nabízí vše od ambientu přes drone a shoegaze až k industriálu. Dle Broadrickových slov spíše koherentní a strukturovaný pop, ale koho zajímají kategorie? Důležitější je, že to baví a ospalému říjnovému dni dodává nový rozměr.

Industriální hudba – a žánry jako noise, které z ní vzešly – má být zdrcující, energická a smyslně texturovaná. Přesně taková je i hudba losangeleských hlukařů HEALTH.

Dominic Fernow není na noisové scéně žádným nováčkem. Pod monikerem Prurient vydává svou experimentální hudbu již téměř dvacet let a znát jej můžete také jako člena Cold Cave či z vlastních projektů Vatican Shadow nebo Christian Cosmos. Jeho aktuální deska Frozen Niagara Falls vyšla na převážně metalovém labelu Profound Lore Records (Agalloch, Pallbearer, Yob) letos na jaře a od té doby již jistě stihla poslat do křemíkového nebe nejeden reproduktor.

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Nadace Český hudební fond
Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.