Úlfur Úlfur Úlfur Úlfur

Islandský rap Úlfur Úlfur poprvé v ČR, v Kabinetu Múz

Před víc než půl rokem Kabinet rozezněly jemné tóny islandské zpěvačky Sóley, teď se Island do Kabinetu vrací, jen v trochu jiné podobě. Fource Entertainment se podařilo odchytit rapery Úlfur Úlfur.

Arnar Freyr Frostason a Helga Sæmundur Guðmundsson, dvojice, která za tímto jménem stojí, jsou na severu něco jako u nás PSH – profláklí klasici. Bitches a drahá auta u nich spíš nenajdete, islandská rapová scéna reflektuje tamní život. Zatímco třeba sad boy GKR rapuje o tom, jak ráno vstane, dá si snídani a pak jde do školy, Úlfur Úlfur ve svých klipech rybaří, stojí v prázdné lávové krajině nebo nosí trička s nápisem místního supermarketu Bónus.

Na ostrově s jen o něco málo víc než 300 000 obyvateli je dost rodinná atmosféra, takže se v záběrech občas mihnou i ostatní rapeři, jako je Emmsjé Gauti nebo holky z Reykjavíkurdætur. Tvrdý severský jazyk lehce mrazí a nese s sebou zvláštní hrdost. Prázdnou sopečnou krajinou protéká horká láva, při otřesech země pukají ledové kry a z bublajících teplých pramenů se valí pára. Úlfur Úlfur ale v klidu nasednou na poníka nebo do auta naloží pár psů a projíždí se po předměstí Reykjavíku.

Jejich návštěva Brna je pro mě malý promotérský zázrak. Výběr předskokana v kontextu témat islandského rapu není překvapivý – na pódiu se objevíStříbrný Rafael, nadějný kluk, který má třeba song o Dádě Patrasové, o tom, že chce být surikata, anebo o lidech, kteří nedávají dýška. Jeho lyrics prostupují fráze jako „jsem dope jako Doupovské hory“ a jakmile to pochopíte jako humor, jste zamilovaní. Na závěr se svým elektrickým soulem a melancholickými organickými beaty vystoupí Mary C.

Úlfur Úlfur + Stříbrný Rafael + Mary C, Brno – Kabinet Múz, 25. 1. 18

Komentáře

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.