Člen Beirut, The National či kapely Sufjana Stevense. LANZ poprvé v Praze

Aniž byste o tom věděli, Benjamina Lanze jste už nejspíš neviděli. Všestranný člen význačných indierockových Beirut, The National anebo kapely Sufjana Stevense míří se svým sólovým projektem LANZ poprvé do Česka. Svou novinku Hoferlanz II představí ve smíchovské továrně 21. prosince.

Dekadence vs. post-rave: Schwarzprior a Lightning Glove v Brně

Děti se smyslem pro zvláštní krásu z neutěšených špinavých ulic, v jejich společenské výpovědi definovali realitu třemi univerzálními tagy. Láska, smrt, chcaní. Schwarzprior jsme na podzim mohli zahlédnout jen na několika málo koncertech v Praze a Brně, v doprovodu nejedné domácí kapely vyhýbající se všedním vodám. Nejspíš poslední z jejich letošních vystoupení se odehraje 8. prosince v Kabinetu múz. Ostravskou dekadenci doplní pražské trio Lightning Glove, jež také za poslední půlrok vídáme živě jen zřídka. Momentální míří z olomouckého PAF právě do Brna, kde vystoupí se svou letošní deskou Irrelevant Dreams vydanou na progresivním elektronickém labelu NONA Records.

Staročeská vánoční besídka v žižkovském Punctu

 Vánoce jsou tady a od všudypřítomného marketingu a globálních vánočních písní si můžete skoro jako lusknutím prstu jít odpočinout do magického světa splněných přání. Blíží se totiž 15. prosince, kdy kolektiv Genot Centre pořádá v klubu Punctum - Krásovka svou již tradiční besídku Purr.Purra. Jedním z vánočních dárků bude finský digitální environmentalista Forces, který si připravil pro Prahu speciální set spolu s domácím vizuálním umělcem H5io6i54k.

Poslechněte si: Ká – Les vies imaginaires

Imaginární životy. Fiktivní historické biografie Josefa Knechta, hrdiny románu Hermanna Hesseho, inspirovaly tajemného komponistu skrývajícího se za pseudonymem Ká (jaksi zvolna a vzdáleně upomínajícího na jinou hlavní postavu, jiné dílo a spisovatele – Franze Kafku) k vydání nového alba Les vies imaginaires. Tak jako aktéři Knechtových životopisů se napojují na život jejich pisatele, Ká používá stejné terénní nahrávky, z nichž pomocí stop zahraných na upravenou citeru a klávesy tvoří skladby nové.   

Techno, tribal, divnohudba. Feelin' Acid? v Crossu

Zvuky hutných basů a úderných bicích se budou linout ze sklepení pražského klubu Cross. V pondělí 3. prosince můžete sledovat, jak se tenhle klasický formát elektronické hudby před vašima očima a ušima začne pomalu a neúprosně přeskládávat. Mezitím však bude sloužit pouze jako jedna ze zvukově bohatých vrstev utvářejících atmosféru. Hypnotickou, starobylou, divnou, a přitom nějak blízkou. Čekají nás tranzovní sety FLVP&Layers, producentů stojících za živákem Feelin' Acid (a zároveň členů drum'n'bassových Furious Freakz). Na stejnojmenném labelu, kde svou hudbu vydávají, se brzy dostane prostoru i neokoukaným umělcům, sledujícím ve své tvorbě podobnou vibe, a to ve formě připravované kompilace.

Houpací koně mají venku album Desolation Peak

Osm písní o Jacku Kerouacovi, stejně jako o nich samých, tak ohlašují z Ústí nové album Houpací koně. „Cokoli, co přivane vítr. Oko za zub,” dodávají. Desolation Peak bude k dispozici ve všech možných formátech.

Sziget ohlašuje další ročník. V Budapešti zahrají Foo Fighters, Florence + The Machine anebo Twenty One Pilots

K již oznámenému Edu Sheeranovi přidal maďarský festival Sziget dalších pět headlinerů. Do Budapešti v létě zamíří Foo Fighters, Florence + The Machine, Twenty One Pilots, The 1975 a Martin Garrix. Pořadatelé festivalu zveřejnili navíc ještě další dvě desítky jmen pro ročník 2019, který se koná od 7. srpna do 13. srpna.

Berlínský festival CTM oslaví 20 let

Jubilejní 20. ročník festivalu CTM proběhne od 25. ledna do 3. února v Berlíně. Jeho tématem je Vytrvalost (Persistence). CTM 2019 představí během deseti dnů koncerty, performance, výstavy i přednášky na již tradičních festivalových lokacích v Berlíně jako divadlo HAU Hebbel am Ufer, klub Berghain, Kunstquartier Bethanien, Festsaal Kreuzberg, divadlo Heimathafen, kulturní dům Astra a SchwuZ.

Mateřská loď na olomouckém PAFu

Přehlídka filmové animace a současného umění (PAF), která se uskuteční od šestého do devátého prosince, již zná svůj kompletní program.

Kdo ovládá elektronickou hudbu? Synth Library Prague zve na vrchol vzdělávacího roku

Letos zahájila v Praze svou činnost knihovna syntezátorů ve Zvuku na Krymské a registrovaní členové ji mohou pravidelně využívat ke studiu nejrůznějších syntezátorů nebo navštěvovat nejrůznější přednášky a workshopy. Důležitým tématem Synth Library Prague je i pestrost na hudební scéně, a to v oblasti tvůrčích přístupů a nástrojů, ale také, co se identit týče. V září byl v Synth Library zahájen projekt TRIGGER-SYSTEM, který sdružuje dvanáct převážně českých hudebnic, ty se společně vzdělávají a diskutují.

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.