Žižkovská Noc 2020 ožívá v obýváku, festival se přesouvá na podzim

Kdyby nepřišla pandemie a následná karanténa, skončil by minulou neděli nad ránem kulatý 10. ročník Žižkovské Noci. Oslava první dekády se měla s novým vizuálem pustit do dalších let s cílem ještě více spojovat umělce, kluby a hlavně obyvatele Žižkova. Místo toho svým posledním dnem festival teprve začal (i když plnohodnotné ŽN 10 1/2 sedočkáme na podzim) a nechtěně možná dostál svému předsevzetí více než zamýšlel.

Mixcloud dalším v boji proti současné krizi kultury

Po vzoru Bandcampu, který se minulý pátek na jeden den vzdal svého podílu z merchandisingu ve prospěch umělců, se dnes s podobnou akcí přidává i Mixcloud a zachází ještě o něco dál. Svých příjmů se vzdává od 26. 3. na celé tři měsíce.  

Zrní živě virtuálně, místo turné stream

Zrní dlouhodobě balancují na hraně pomyslného alternativního mainstreamu a s novinkou Nebeský klid (vyšla 6. března) si pootevřeli dvířka zpátky do hudebních knihovniček náročnějších posluchačů. Podobně jako v loňském roce třeba Zvíře jménem podzim s deskou Září (obě produkoval Pjoni, který v případě Zrní spolupracoval s Ondřejem Ježkem), patrně překvapili i své stávající fanoušky.

Pražské kluby a kolektivy se spojují. Stay home club vysílá do obýváku

Další online iniciativou, kterou stvořil nouzový stav v Česku skrze epidemii koronaviru, je komunitní streamovací projekt Virtual Healing. Zapojili se do něj hudebníci, DJs, producenti a organizátoři, kteří si dali za cíl udržet pražskou kulturu při životě a vlastně ji tak i zpřístupňují mimo hlavní město.

Bludný kámen vyhlašuje open call. Vyzývá umělce k prezentaci online

Kulturně-organizační spolek Bludný kámen vyhlašuje otevřenou výzvu na zasílání uměleckých projektů, performancí a jiných uměleckých aktivit určených k prezentaci prostřednictvím streamu či online. Open call je primárně určen výtvarným umělcům a umělkyním, performerům a performerkám, hudebníkům a hudebnicím (nejen) na volné noze, jejichž živobytí je ohroženo současnou nouzovou situací.

NoDFLIX – divadlo u vás doma, živě vystoupí pražské duo P/\ST

Experimentální prostor NoD je další kulturní platformou, která se zapojila v reakci na nynější nařízené domácí pobyty a zákaz veřejných akcí, do online streamování svých představení pod zastřešujícím projektem NoDFLIX.

Full Moon slaví desáté narozeniny kompilací nevydaných skladeb

Epidemie zatím paralyzuje většinu živého kulturního dění a naše životy s ní dostávají zcela nový rozměr. Něco ale neohrozí ani viróza – oslavu kulatých narozenin. Spřátelený hudební magazín Full Moon letos završuje svou první dekádu a pomyslné odpočítávání začalo už 16. března. Slavnostní večírek s japonskými Bo Ningen, slovenskými Autumnist a táborskými Kalle se uskuteční 28. května v pražském Divadle Archa.

Poezie léčí a spojuje. Online básnický festival v pěti večerech

Po zákazu konání veřejných akcích umělci hledají alternativy, jak zachovat činnost a udržet komunitu i na dálku. Michal Tallo a Jan Škrob připravili projekt Básne/ě v karaténe, který bude probíhat formou autorských čtení českých a slovenských básníků v živých přenosech od středy 18. 3. do neděle 22. 3. přímo z jejich domovů.

Kultura v karanténě. Co právě nejvíc trápí českou uměleckou a nezávislou kulturní sféru?

Mimořádná opatření posledních dnů, která se stupňovala od zákazu pořádání akcí nad 100 osob z 12. března až k omezení volného pohybu platného od pondělí 16. března, zasáhla kulturu napříč obory. Divadelní ústav při Institutu umění byl pověřen po jednání se zástupci příspěvkových organizací s odvoláním na prohlášení ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ze dne 10. 3. 2020) ke zmapování dopadů okolností v souvislosti s COVID-19 na český nezávislý umělecký sektor.

Slavnostní otevření jaderné elektrárny v Rakousku. Donaufestival 2020 oznámil Hildur Guðnadóttir

S příchodem března, došlo na odtajnění kompletního line-upu Donaufestivalu 2020, který svou reprezentací současné experimentální hudby nevybočuje z vysoce nastaveného standardu let minulých.

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.