Premiéra: moin moin – Rescue

Ostravská písničkářka moin moin je světoběžník. Momentálně tráví čas v norském Trondheimu a na dalekém severu pokračuje ve svém přerodu z lo-fi songwriterky v „holku s kapelou“ – s Tomem Velikým na bicích a Radomírem Szajterem na baskytaře (oba Pacino). Singl Rescue je vůbec prvním studiovým zachycením této spolupráce. 

Ghettoblaster, Atlantik a electro-rapové ptactvo naloží brněnskému Kabinetu múz

Otupělost a žádná vize, šest, sedum piv a extáze. Sleduj, jsem na oběžný dráze, příští dny budu platit draze. Dirty Morava vyhlížená z okénka zavšiveného studentského bytu na Letné. Rave jak vymalovaný. Ghettoblaster přijedou řádit se svým low-cost softwarem a změtí samplů, žánrového chaosu, punkového přístupu a dystopického futuro zvuku na prkna brněnského Kabinetu múz.

Moderně-jazzové žně v Jazz Tibetu: Přijedou GoGo Penguin a Portico Quartet

Mnoho let platí pravidlo, že kdo si chce naživo užít to nejlepší z moderního jazzu, měl by zavítat do olomouckého Jazz Tibetu. Nadcházející dva týdny to potvrdí do puntíku. Jazz Tibet se totiž dočká velkých návratů a na svém pódiu přivítá GoGo Penguin a Portico Quartet. Dvě britské formace, každá esteticky jiná, každá rozdílně uchopující podobu klubového jazzu.

Ji.hlava 2017 nabídne vedle dokumentů i zajímavý hudební line-up. Hvězdou bude Jóhann Jóhannsson

Světová premiéra časosběrného dokumentu Manželské etudy po 35 letech Heleny Třeštíkové. Cena za přínos světové kinematografii pro Marcela Ophuluse, který se ve svých dílech věnuje tématu krutosti nacismu i pozadí Mnichovské dohody. Unikátní přehlídka dokumentární tvorby Tchaj-wanu. A aktivní účast Kateřiny Šedé, čerstvé Architektky roku, která nahlíží na architekturu tak trochu jinak. To je jen zlomek toho, co letos nabídne mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2017.

Sacrum Profanum: Týden s Moondogem, spektralisty, Kotíkem a postmetalovými drony

Sledovat festival Sacrum Profanum v polském Krakově neznamená jen slyšet novou hudbu. Vlastně tu můžeme vidět i to, jak současní kurátoři zacházejí s hudbou mezi skladatelskou scénou a undergroundem popkultury. Sacrum Profanum se letos koná od 26. září do 1. října a rozhodně to není malý festival.

Nauzea Orchestra završuje hlučnou dekádu novým albem

Nauzea Orchestra, která během deseti let stihla vydat čtyři alba, se vrací po třech letech s novou deskou Štěstí, která úspěšně rozvíjí žánrovou proměnu. Dříve euforický elektroclash se postupně, ale rázně metamorfoval do postpunkové a industriální podoby s nečekanými prvky country. Jejich dramatický akcent však přetrvává.

Fünf Jahre Janus. Producentské blaho v Berlíně

Začalo to jako klubová akce a teď to slaví pět let. Dan DeNorch, zakladatel labelu a bookingové agentury v jednom, stojí od začátku v čele berlínského projektu Janus a v portfoliu má producenty jako je M.E.S.H., Lotic či KABLAM. Cíl je jasný, experimentovat a posouvat hranice současné elektronické hudby. Jak moc se to Janusu daří, dokazuje například včera vydaný, fenomenální mixtape „dc“ v kolaboraci Backtearera a Why Be.

Music Infinity v Paláci Akropolis začíná přehlídkou labelu Atomnation

Pražský prostor Paláce Akropolis rozezvučí už zítra tóny Liveurope festivalu a již pár dnů nato se to samé místo zahalí do futuristického hávu holandské elektroniky. Music Infinity se vrací na prkna Akropole večírkem věnovaným labelu Atomnation, značce vydávající sofistikovanou klubovou elektroniku. 

Ikona žánru vaporwave Blank Banshee míří do Brna

Album 0 (2012) hudebníka a umělce Blank Bansheeho je považováno za pionýrskou nahrávku žánru vaporwave. Po této desce nahrál ještě další dvě (poslední s názvem Mega v roce 2016) a nyní je na tour, během kterého putuje v září po Evropě a v listopadu po Americe. V Česku se premiérově a výjimečně představí již ve středu v brněnském Kabinetu Múz.

Neřvi mi do ucha posílají pozdrav z léta, třetí EP je živák

Možná ty chmurné texty zprvu zarazí, ale ve výsledku symbióza klarinetu a saxofonu s elektronikou uvrhne k tanci. Nové album Neřvi mi do ucha je záznamem jejich živého vystoupení, které kapela odehrála na festivalu Šrámkova Sobotka.

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.