Retrospektiva Andrzeje Wajdy či Buster Keaton s živou hudbou

Doba je nejistá, v současnosti se ale pilně připravuje i letošní 46. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Festival začne v pátek 7. srpna a bude probíhat až do večera 12. srpna, kdy vyvrcholí světovou premiérou filmu Krajiny ve stínu režiséra Bohdana Slámy.

Colour Meeting zve do Poličky na hudbu i divadlo

Na hudbu a divadlo nejen tuzemské scény zve posedmnácté festival Colour Meeting. Pod středověkými hradbami vystoupí ve dnech 24.–25. července silné ženské písničkářské osobnosti: Lenka Dusilová, Katarzia, Amelie Siba, Palma nebo Ilaey. S novými alby dorazí Bert & Friends, slovenský rapper Čavalenky, písničkář David Pomahač, legendární Hm… a také festivalové překvapení, bosenská hvězda Dubioza Kolektiv, vyprodávající haly a stadiony napříč kontinentem.

Bratři, HRTL, Kristina Barta, Market, Never Sol, sinks a teepee. SoundCzech showcase v Praze

Proexportní kancelář SoundCzech přináší koncerty kapel vybraných na showcaseové festivaly, které se v souvislosti s pandemií koronaviru nemohly uskutečnit. Bratři, HRTL, Kristina Barta, Market, Never Sol, sinks a teepee budou z Prahy hrát prostřednictvím livestreamu SoundCzech showcase. V rámci Dne hudby zahrají 21. června 2020 z Cross Clubu, který bude zdarma přístupný veřejnosti v souladu s aktuálními opatřeními. Nedělní odpoledne uvede diskuse Za živou hudbu se zástupci hudebního průmyslu.

Drom a Tengri představí živě společné album UR

Liberečtí post-metaloví Drom vydali koncem května split s pražskými žánrově blízkými Tengri. Album s názvem UR představí obě kapely naživo poprvé v brněnském Kabinetu Múz, Drom budou pokračovat o den později na Oakfestu v Dubu nad Moravou a 17. června se opět setkají s Tengri v pražském Underdogs‘. Drom o sobě dali vědět především konceptuální deskou Tady bůh není!, kde zhudebnili příběhy z koncentračního tábora Lety.

Bare Escape křtí debut. Brněnská supergroup v Kabinetu Múz

Ač ten termín mě v kontextu českého hudebně publicistického žargonu docela štve, pro nové seskupení se známými tvářemi převážně brněnských hudebníků (a hudebnic) skutečně sedne. Něco jako superskupina Bare Escape opravdu jsou, podívejme se na tu sestavu: Aleš Gajdošík, kytarista a zpěvák z De Mood a Ette Enaka, Tomáš Hruban a David Mikeš z VOODOOYOUDO a baskytaristka Vendula Pukyšová z postpunkových sinks. Svůj osmiskladbový debut In a Flash nahráli živě kdesi v Babicích (u Brna) pod vedením Rhyse Braddocka a vydali ho loni v listopadu. Vinylový formát desky je prvním zářezem Kabinet Records, původně vinyl shopu při klubu Kabinet Múz, který se tímto začíná profilovat i jako label. Po vynucené koronavirové pauze se křest uskuteční ve středu 10. června právě v Brně. 

Benefiční festival Oakfest 2020 se odehraje už v půli června

Konečně se něco děje, lokálně okolo Olomouce už se to rojí koncerty a akcemi. Mezi nimi alternativně a letos i velmi tvrdě vyvstává Oakfest v Dubu nad Moravou. Tradičně benefiční festival letos podporuje bodrou službu v sociální oblasti, kde se peníze nedostávají, kór kvůli viru (a krátkozrakosti současné dotační politiky). Ekologický provoz, bio občerstvení okolních dodavatelů a sympatický DIY jak z praku.

Czeching 2020. O místo na ESNS si zahrají Tea Sofia, Bols/slob, JayRõ, Bára Zmeková

Czeching 2020 proběhne i přes zavřené hranice, vítěze odhalí minishowcase v Café v lese. Na Radiu Wave odstartoval další ročník projektu Czeching, který představuje českou hudbu zahraničnímu publiku. Mezi nominovanými jsou zpěvačky Bára Zmeková a Tea Sofia, rapper Bols/Slob a kapela JayRõ. Vítěz, jehož vybere mezinárodní porota, získá možnost natočit singl a videoklip, absolvovat workshop s profesionálním coachem a vystoupit na prestižním showcaseovém festivalu Eurosonic Noorderslag v Nizozemsku. Všichni nominovaní vystoupí 26. června na akci Czeching Showcase v Café V lese.

Hrdinství musí počkat. Woodkid vystoupí v Praze až na podzim

Woodkid měl naplánované rušné jaro, v čele s čerstvou deskou a koncertováním po celém světě. S ohledem na události posledních měsíců se i jemu turné odsunulo na podzim, což se týká také jeho pražského koncertu. Francouzský elektronický producent tak vystoupí ve Foru Karlín až 27. listopadu. 

Rozeznění klarinetů. Nové album Pipers z dílny Clarinet Factory

Clarinet Factory je pražský čtyřčlenný ansámbl, který si zvolil za jeden z ústředních nástrojů své tvorby klarinet. V minimalisticky pojatých harmonicko-rytmických patternech vytvářejí jeho členové nevšední crossover. Tři roky po vydání jejich poslední desky Meadows přicházejí s novinkou Pipers, kterou 12. června vypustí do světa Supraphon.

Česká obec hudební přichází s výzvou Za živou hudbu

Kvůli koronakrizi přišli a dále přicházejí o práci umělci, nástrojaři, zvukaři a další profesionálové z oboru. „Dohromady 130 000 lidí, přičemž polovina je ohrožena bezprostředně. Hudební sektor byl zasažen jako první a na systematickou podporu zatím stále čeká,“ – tak zní stanovisko České obce hudební, v níž se spojily desítky organizací a jednotlivců z oboru. Nástrojem pro zaznění hlasu, který má být slyšet, je iniciativa #zazivouhudbu.

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.