Malé festivaly apelují na vládu

Dlouho očekávané stanovisko Vlády ČR přineslo jasnou zprávu velkým festivalům – akce pro „tisíce lidí” nebudou. Zasáhlo to festivaly jako Rock For People (který byl podobně jako Pohoda posunut na rok 2021 ještě před vyjádřením politiků), Colours of Ostrava, Let It Roll a další kapacitně rozsáhlé kulturní projekty, jakým měl být například první ročník brněnského festivalu Pop Messe.

Hudebníci Filharmonie Brno vystoupí živě na věži

Po téměř dvouměsíční pauze začíná Filharmonie Brno opět veřejně hrát. V rámci kampaně Díky Brno!, kterou magistrát děkuje svým obyvatelům za zvládnutí posledních týdnů, se odehrají dva netradiční koncerty v centru města. „Vystoupení se uskuteční v době, kdy už se pomalu rozvolňují vládní nařízení. Půjde o netradiční způsob, jak v rámci kampaně poděkovat veřejnosti a pomáhajícím profesím za nošení roušek a vůbec za dodržování bezpečnostních pravidel,“ sděluje k záměru brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Doba po-streamová. SoundCzech přináší interaktivní workshopy

S blížícím se létem se před námi začíná rýsovat konec pandemie a nouzových opatření, která na čas většinu dění přesunula do virtuálního světa. S touto vidinou ustupuje nastalý trend streamování všeho a všude a začínají se objevovat akce kousek po kousku osobnější a interaktvinější. Už v červnu víme o prvních živých koncertech, teď se ale musíme ještě pořád spokojit s výletem do světa jedniček a nul.

Fource ohlašuje první letní koncerty, zve na tuzemské kapely do Chapeau Rouge

S postupným uvolňováním současných opatření přichází dramaturgické plány na léto. Koncerty Fource Live představí vždy dva domácí interprety, kteří zahrají v komorním prostředí pražského klubu Chapeau Rouge. Vystoupení budou přístupná veřejnosti – vždy v souladu s aktuálním nařízením a za přísného dodržování hygienických standardů. A co je také podstatné – vznikne z nich profesionální záznam, který bude brzy poté přístupný nejen těm, kteří nebudou moci přijít do klubu.

Védské mantry Andrey Knotkové a Václava Havelky. Golden Spine vydávají debut

Původně si myslela, že si na svou první cestu do Indie před osmi lety kytaru ani brát nebude. Po čtrnácti dnech už jí ale bylo jasné, že bez ní nevydrží a pořídila si ji na místě. Když ji učitelka v ašrámu předala Gayatri Mantru – mantru zasvěcenou slunci, sedávala s kytarou a hrála ji všude. U vodopádů, na střeše ašrámu nebo na ulicích ve městě, kde se k ní přidávali kolemjdoucí. „Člověk cítil, že se podílí na dobré vibraci,” říká Andrea Knotková (Iamme Candlewick), která stojí s Václavem Havelkou (Please the Trees) za projektem Golden Spine a jeho debutovou deskou zhudebněných převážně védských manter Universal Prayer.

Festival, který neexistuje. První máj přinese NIC 2020

Kdo pláče pro letní koncertní sezonu, může alespoň v představách vyrazit na dosud nejrozsáhlejší festival, který jsme kdy v Česku měli. NIC 2020 vznikl z iniciativy GoOutu a producentky Hany Třeštíkové, radní pro kulturu na Praze 1. Lístky na něj jsou k zakoupení ve zmíněné vstupenkové síti už delší dobu, samotný „festival“ proběhne svátečního 1. května. 

Osmihodinový maraton kultury v Paláci Akropolis představí dvacet jmen

Současná situace vybízí k hledání nových způsobů, jak dostávat umění k lidem. Jednou z možných cest se vydává Palác Akropolis, kde se v pátek 24. dubna odehraje Art Maraton – několik hodin živého přenosu koncertů a autorského čtení. Koupí vstupenky sledující podpoří přítomné umělce, mezi které bude veškerý výtěžek rozdělen.

Fallgrapp zvou na svůj Ostrov. Křest plánují na podzim

Popový projekt slovenského producenta Jureše Líšky tvoří vrstevnatou fúzi elektroniky a akustických nástrojů. Na nové, třetí desce Ostrov, která vyšla 3. dubna, poskytli Fallgrapp prostor několika spolupracím. Mezi nimi se objevují čerstvé tváře slovenské scény jako je TheCurlySimon nebo Martin Matys.

Koncert Ghost of you z brněnského studia bude poděkováním dobrovolníkům

Školy jsou sice uzavřené, ale univerzitní Radio R, které sídlí v budově Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity, nespí. Spolu s dalšími studentskými médii Studex.tv a MUNI TV vytvořili před necelým rokem projekt Music Session. Na půdě univerzity tak hrají kapely ve školním televizním studiu a program je spojen i s rozhovorem. „Pořad vznikl díky kombinaci lásky k hudbě a nadšení pro audiovizuální tvorbu a snaží se plout mezi všemi žánry a přinášet vždy trochu jiný pohled na muzikálnost, která se projevuje v mnoha podobách,“ říká k živě streamovaným hudebním pořadům Max Záruba, programový dramaturg Radia R.

Organizace zastupující českou hudbu se spojují v apelu na vládu

Během posledních týdnů koronavirové krize vznikla pracovní skupina zástupců české hudební scény, celkem deseti asociací a organizací. Je mezi nimi např. BACH – Brněnská asociace klubové hudby, Česká asociace festivalů (ČAF), Česká hudební rada, Festivalová asociace FESTAS, INTERGRAM či OSA nebo Svaz autorů a interpretů SAI. V přípravě je návrh rychlé a koncepční pomoci hudebnímu sektoru během této krize (a zejména po ní), který bude v nejbližší době předložen vládě.

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.