Čarovný folklór, čistý punk. O čem zpívá sever aneb Laba Daba 2018

Čím dál na sever, tím větší pravděpodobnost setkání se s vílami a lesními skřítky, kouzly a přírodními božstvy. Pobaltí ale není jen něžný místní folklor, dream pop a experimentální elektronika, tvorba, která k nám proudí asi nejčastěji. Rozšířit obzory si můžete vyjet třeba na 10. ročník festivalu Lada Daba v lotyšském Līgatne Parish blízko k Rize a ještě blíž k moři.

Kurátorem experimentální stage na OFFu bude Ariel Pink

Polský festival OFF si letos opět zapisujeme do diáře, na sever od našich hranic totiž třídenní svátek alternativní a neotřelé hudby nabízí menší i větší jména, která v současnosti určují směr, a zároveň i různé skryté klenoty k objevení. Na jediném místě, v krásném prostředí Doliny Trzech Stawów („Údolí tří rybníků) budou k vidění a slyšení třeba dekadentní John Maus, soulové balady Mosese Sumneyho, psychedelický folk pop brooklynské čtveřice Grizzly Bear či nevyzpytatelný a eklektický Ariel Pink. Ten bude také letos kurátorem části festivalového programu, konkrétně se postará o dramaturgii experimentální stage.

WWW vydají na podzim album, zatím posílají s novou skladbou klip

WWW, neboli Ondřej „Sifon” Anděra, Milesa Anděra Zrnić a Lubomír Typlt, už nějaký ten pátek naznačují, že se schyluje k novému albu. Nedávno vypuštěný singl nyní doprovází také klip, za nímž stojí T.I.T.S. a Jan Hajdelák Husták. Nové, zatím nepojmenované album experimentální hiphopové trojice by mělo vyjít v září.

Murnau a hudba. Letní filmová škola se blíží a zveřejňuje program

Kino Hvězda, půl třetí odpoledne, fronty až ven. Letní filmová škola proběhne na sklonku července v Uherském Hradišti po čtyřiačtyřicáté. Také letos vedle filmových fanoušků potěší ty hudební. Spojení obou světů se přitom naskytne v sekci němých filmů, která je letos věnovaná F. W. Murnauovi.

Obnovený Oakfest láká na Vltavu či Tomáše Paluchu

Už v pátek a sobotu se v Dubu nad Moravou u Olomouce koná po sedmi letech obnovený hudební festival Oakfest. Letošní ročník nabídne v tuzemsku zavedené kapely Vltava, Už jsme doma, Please The Trees, Beps'n'Johnnies či Tomáše Paluchu. Vystoupí na něm i lokální interpreti jako Dirty Old Dogs, Emmett Brown, Bullfrog, The Frustrators či Hope Astronaut.

Čerstvá jména, vstupné dobrovolné. Glory Hole v Praze pokračuje s Pasekou a Jano Doe

Nová jména na domácí elektronické scéně objevuje koncertní série v Holešovické Šachtě, ta se koná jednou za dva týdny a přilévá do ohně: se svojí fúzí modulárů a přírodního ambientu vystoupí Václav Peloušek, jinak také zakladatel Bastl Instruments. První prázdninová seance Glory Hole se pak odehraje 13. července pod taktovkou Jano Doe a jejích hlukových ataků. Glory Hole 

Floex a Tom Hodge vydají album A Portrait Of John Doe se symfonickým orchestrem

Tomáš Dvořák alias Floex ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a britským producentem Tomem Hodgem chystá nové album. Konceptuální A Portrait of John Doe předjímá několik singlů, ten poslední zároveň doprovází remix holandských Deltawerk. Floex své nové album vydá na Merkury KX už na konci června. 

Hlučná party ve Skalákově mlýně už tento víkend

Českobudějovický NAAB label pořádá už desátou Noise Party, tentokrát ve Skalákově mlýně neboli Parku voddechu a kultury pro nepřizpůsobivé na Třebíčsku, západně od obce Meziříčko. O víkendu 22. – 24. června se tu mihne pěkná řádka kapel a umělců ze světa i domácích vod. Festival letos přivítá dva hosty z Norska, chaoticky běsnící Golden Oriole a grind-coreovou řežbu Brutal Blues. Improvizovanou tancovačku s latino rytmy z Buenos Aires přiveze duo Ricarda Cometa a žánrové chameleonství francouzský projekt Lèche moi.

Tábor ožije nezávislým festivalem Transforma

Deset dní bude probíhat už třetí ročník alternativního festivalu Transforma, který 21. 6. zahajuje vernisáž výstavy fotografií marockého fotografa Yassina Sellame. Kromě hudebního programu a výstav bude součástí také divadlo, objevování nepřístupných míst, diskuze o architektuře, sídlištích či stavbách skateparků, slam poetry, graffiti jam, sportovní den, premiéry filmů a mnoho dalšího. 

Jiný svět OFF festivalu už za dva měsíce

Vytříbené line-upy hudebních svátků našich severních sousedů už mnoho let udávají směr, který domácí scéna žel bohu následuje spíše zdráhavě. Přitom jen 70km od českých hranic najdeme místo, jež inspirací rok co rok překypuje. Na klidné periferii industriálního velkoměsta Katovice, v „Údolí tří rybníků“ se začátkem srpna opět odehraje festival OFF. Vždy eklektický a zároveň naléhavý i meditační, mezi stromy u vody.

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.