Rooftop Sessions: Shallov

Slovenský showcase festival Sharpe zveřejnil nedávno live session kapely Shallov, která vystupuje na střeše Nové Cvernovky. Koncert proběhl ještě za účasti publika v roce 2019 a je součástí série Rooftops Sessions. Bratislavská trojice se hlásí k žánru screamo a emoce z jejich live setu prýští do všech světových stran. Shallov se letos také účastní výměnného programu INES#talent 2021, který je součástí evropského kooperativního projektu.

Pussy Riot – RAGE

Politické aktivistky a punkerky Pussy Riot zveřejnily začátkem února nový singl RAGE. Videoklip k němu natáčely už před rokem, když jejich snahy přerušila ruská policie, která nejdříve štáb odřízla od elektřiny a poté odůvodnila zásah tím, že video prý „propaguje homosexualitu, hnutí LGBT a podněcuje nenávist“, což je v Rusku nezákonné. Záběry ukazující komunikaci Naděždy Tolokonnikovové s policejním úředníkem jsou součástí nyní publikovaného klipu.

Dust in the Groove – Štafeta

Dust in the Groove je projekt na pomezí experimentálního jazzu a soudobé hudby vedený skladatelem, jazzovým improvizátorem a saxofonistou Radimem Hanouskem. Soubor se krom jiného věnuje hledání hudebních prostředků pro vyjádření textu či znaků, a to vokálně i skrze zvukové možnosti svých nástrojů. Skladba Štafeta je součástí cyklu Klínem 2020, v němž je mapa orientačního běhu inspirací pro grafickou partituru. Videoklip ilustrovala Veronika Vlková s animací Kryštofa Kučery. 

Velvet Sessions: Pacino

V Ostravě mají klub, který byste tam asi nečekali. Jmenuje se totiž Brno. A právě tam se teď natáčejí Velvet Sessions, za kterými stojí tým kolem kulturního prostoru Provoz. Hostem pilotního dílu byli Pacino – hluční kluci s hutným kytarovým zvukem z Orlové. Karanténní live sessions budou pokračovat, příště si ve slezském štatlu zahrají sinks, tedy trojice, která přijede ze skutečného Brna.

Fvck_Kvlt feat. Boy Wonder – Boom

Slovenský raper Fvck_Kvlt budí rozruch se svou druhou deskou Zabijem sa!. Emo-trapový hrdina mezi současnými vyděděnci ponořenými do hlubin městské prázdnoty. Jde o DIY projekt Denise Banga, zároveň frontmana trnavských pankáčů The Wilderness. Album, které vyšlo na CD i vinylu u brněnských Kabinet Records, doprovází videoklip ke skladbě Boom, na níž se podílel také Boy Wonder (Ty Nikdy label). 

Mala Herba – Kupały

Za pseudonymem Mala Herba stojí Zosia Holubowska, která mimo jiné působí ve vídeňském kolektivu Sounds Queer. V něm předává umění synth-čarodějnictví (synth witchcraft), jak svou tvorbu nazývá, všem, kdo jsou ochotni hledat a zkoumat queer sound.

Její nové album Demonologia vyšlo 15. ledna a provází ho video k singlu Kupały. Čarodějnictví i narážky na sexualitu jsou v klipu i celé její tvorbě nepřehlédnutelné.

Bretharian Engine – 2020

„Nalijme si čistého vína a přiznejme si, že se ze společnosti vytrácí racionalita a nastupuje světovláda ještěrů z pekel.“ Tak zní přání do nového roku, které posílá čerstvý brněnský projekt Bretharian Engine. Jejich první singl 2020 shrnuje rostoucí chaos a nejistotu, která se s koncem roku rozhodně nevytratila. Pokud něco spojuje zastánce nejrůznějších názorů a teorií, je to asi refrén křičící „What the fuck?!“. Přesto, jestli takhle zní manifest svobodné společnosti, jak popisuje svoji hudbu kapela, moc naděje nám nedává.

Bratři – Signal (ESNS showcase)

Ve středu 13. ledna začíná čtyřdenní Eurosonic Noordeerslag v nizozemském Groningenu. S ohledem na aktuální pandemii i největší showcaseový festival zaměřený výhradně na evropské umělce proběhne online. Pro zájemce o koncerty navíc zcela zdarma, konferenční program je pak za poplatek. Česko reprezentují letos Tea Sofia a Bratři, kteří se ESNS účastní již podruhé. Zároveň chystají debut, na nějž od podzimu lákají singlem Signal a klipem plným trojúhelníků.

MENU live – PF 2021: Selectone a Matthew Kvasnik

„Záznam živého audiovizuálního PFka, tedy přání všeho dobrého v roce 2021 od MENU, se skládá z příspěvků těch, kteří se jsou součástí této volné platformy pro prezentaci současné hudby, umění a neotřelých přístupů k umění. Hlavní část tvoří zvuková meditace hudebního experimentátora Davida Rambouska aka Selectone s živou vizuální kolaborací Matthew Kvasnika. Začátek pásma uvádí video od katsa.theo a záblesky lepších zítřků původnímu streamovanéhu programu přidal Šimon Levitner.“ 

Libertae – Can We At Least Be Friends?

Po dvou letech, co se mihl naším Echolokátorem, stále nepříliš známý projekt pražského producenta Jakuba Svobody ohlašuje nový videoklip. Can We Still Be Friends? je možná příslibem třetího studiového alba, na kterém nyní Libertae pracuje. V záběrech ponořených do estetiky psychedelických obrazů nás provází různými místy, které občas přeruší vizuálně spřízněný motiv. Sám je potom jediným elementem, který spojuje možná náhodné výjevy nebo zasněné vzpomínky v pozměněné realitě.  

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.