Vök Vök Václav Mach

Meditativní melancholie Vök v Kabinetu

Loni na jaře Kabinet Múz uchvátil melancholický zpěv islanďanky Sóley, tento leden zase islandština rezonovala sálem při verších raperů z kapely Úlfur Úlfur. Tentokrát se do Kabinetu Island vrací znovu – v podání elekto-popové kapely Vök.

Vök se svými zastřenými tóny blíží jemné Sóley a stejně jako u ní je v hudbě cítit severská melancholie. Pocit chladu a zvláště procítěného stesku doprovází i předskokany Timber Rattle, ačkoli jsou z USA. Táhlé tóny se nesou sálem a vrhají publikum do meditativního transu. Zklidňují dech a dávají prostor tekoucím myšlenkám. Jsou proroky, jejich hudbou se nese předzvěst očarování, které nastolují první tóny Vök.

Jako první zazní písnička Tension a srdce mi zaplesá při zvuku saxofonu. Stejně jako před rokem Sóley se svým doprovodem, také Vök se objevují v rozšířené sestavě. Základní duo zpěvačky Margrét Rán se saxofonistou Andri Márem je doplněné o bubeníka Einara a novou kytaristku. Atmosféra je meditativní, sál se pohupuje, hudba vtahuje do sebe a probouzí lehce melancholické, deep myšlenky. I samotní Vök se noří do sebe a písničky je občas prokládají nějakou větou.

„I would like to apologise you guys. I lost my voice yesterday, but I give you my best,“ omlouvá se Margrét asi v půlce koncertu a já se cítím zaskočená, protože jsem do té chvíle nezaznamenala žádný rozdíl oproti tomu, jak zní z alba. I přesto zvládá vysoké tóny a i když koncert zakončí procítěným Before, nechá se zlákat publikem na přídavek v podobě snad nejznámější Waterfall. Pak už nadobro mizí, zatímco ve vzduchu zůstává něco lehkého a neuchopitelného.

Vök předvedli procítěný, jemný koncert. Příjemný zážitek. Snad jen trochu škoda, že stejně jako další Islanďané víc nekomunikovali s publikem. Ale vystoupení to bylo skvělé, v kontextu problému s Margaretiným hlasem se Vök v podstatě překonali a „I give you my best“ bylo poznat.

Komentáře

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.