Kabinet Múz Kabinet Múz Václav Mach

Od vesnické zábavy k real rap life. Opak Dissu ovládli Kabinet Múz

reportáž | fotogalerie

Uplynul necelý rok od chvíle, kdy se objevili Opak Dissu v Kabinetu Múz jako předskokani Chrise Travise. Tehdy byli ještě hot novinkou, takovými těmi kluky, co si vezmou beat od Futura nebo od Young Thuga a složí k tomu recesní text. Všichni mluvili o tom, že Asap Jarda má největší potenciál a už tehdy se objevili fanoušci opakující nazpaměť všechny texty. Pořád ale byli na počátku všeho: nadějní kluci, kteří lidi baví a nějakým nedopatřením se objevili i v nominacích na ceny Vinyla. Po delší odmlce se Opak Dissu do Kabinetu vrací znovu.

Tentokrát ale ne jako předskokani, nýbrž spolu se Schwarzprior a Space Love jako hlavní aktéři. Přicházím do klubu ve chvíli, kdy začínají Space Love a moje očekávání zamilované elektroniky budoucnosti se naplňuje. Nesrozumitelný robotický hlas prvního lovera Voodoo se prolíná s kosmickými beaty, zatímco AKA 47 neboli druhý lover dotváří vaporwave vesmír internetových projekcí. Dva cute loveři se skvěle doplňují a má to energii. Hodně láska. Na Schwarzprior se vzdaluji a vracím se až ve chvíli, kdy na stage nabíhají kluci z Opaku Dissu…

„Byl jsem zvědavý, jak dopadne páteční šílený battle několika samostatných projektů v Kabinetu. Ze Space Love jsem byl kvůli přehnanému vokodéru rozpačitý a Opak Dissu více méně zopakovali můj jihlavský zážitek. Nejvíce se mi líbili ostravští Schwarzprior, které jsem viděl poprvé. Kdybych si měl představil soundtrack k životu v Ostravě, padla by moje volba velmi pravděpodobně na tuto trojici. Syrové texty, smrt, láska, chcaní, do toho skvělé taneční elektro, prostě špinavé umčo, díky němuž se na víkendový Zimnichaak těším zas o něco víc.“ (Roman Novotný)

… při prvních verších už se strhává tancovačka a dnešek jen potvrzuje fakt, že si od minulého koncertu v Kabinetu Opak Dissu dokázali obhájit své místo na české rapové scéně. Fanouškovská základna se rozrostla a z recesního napodobování českých vidláků a memphiských velikánů vytvořili obstojný vlastní svět. Zazní pár profláklých songů, Dirty Moravu tentokrát zasadí do beatu Gucci Gang od Lil Pumpa. Pak přichází pár nových věcí z mixtapu Opak Dissu tape 2. Na Brejk si dám se uvolňuje prostor před pódiem a Asap Jarda předvádí něco, co se vzdáleně breaku podobá.

V polovině koncertu nabíhají na stage i předskokani Vneumicky se svým songem Žaludes. Jejich show jsem nestihla, tento vstup je ale zábavný a dobře zapadá do celkové atmosféry. Místo songu o bitches přichází nekorektní song o selkách a Young Jenkins si dává na hlavu ručník. Připomene mi tím Bladeeho z Draingangu, který před pár měsíci v Kabinetu udělal to samé. Opak Dissu zkrátka předvádí přesně to, co se od nich čekalo, a je to skvělé. Stejně jako kluci z Draingangu, i oni se z role outsiderů posunuli mnohem dál a kromě neustálého vydávání nových věcí a koncertování hledají i přesahy (viz live stream na BCAA system). Stále ale následují své fiktivní identity a humor zakletý v českých stereotypech. Otázkou tedy zůstává, kam dál, a já doufám, že dalším krokem bude vlastní album místo mixtapes s vypůjčenými beaty. 

Komentáře

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.