AFO 2018 AFO 2018 Mária Karľaková, Swine Daily

První letní warm-up aka Olomoucké AFO 2018

Za oknem vlaku se míhají zelené šmouhy stromů, žlutá pole a čas od času svět získává svou obvyklou rychlost na nějakém malém vesnickém nádraží. Pak už se zastavuje naposledy – cílová stanice Olomouc. Jaro prostupuje celým městem a jako každý rok se ohlašuje populárně-vědecký filmový festival AFO. Letošním tématem je ochrana Země a život v oceánech.

Skvělé je, že je akreditace zadarmo, ač se bez rezervace občas nemusíte do sálu dostat. Míst, kam jít, je spousta – srdcem všeho je ale bývalý jezuitský konvikt, který je dnes součástí Univerzity Palackého. Ve třetím patře je Divadelní a Filmový sál, atrium v přízemí se přeměnilo na meeting point s židličkami a barem. K večeru tu houstne fronta na pivo a začíná hrát hudba. Hlavním místem hudebního programu je ale jen pár kroků vzdálená Kaple Božího Těla, kde se za symbolickou stovku každý den odehrávají nejrůznější koncerty. Kulatý vysoký strop s freskami, sochy obalené bublinkovou fólií a místo oltáře pódium pro interpreta.

Páteční večer zahajuje česká post-rocková kapela Flash the Readies a nastoluje apokalyptickou atmosféru. Monotónní hukot graduje a přechází v destrukci, kterou střídá rytmus a klidnější melodické tóny klavíru. „To je jak Pink Floydi”, křičí nějaký kluk z davu a ačkoli je trochu mimo, hudba Flash the Radies má bezesporu meditativní účinek. Trans končí, když se na pódiu objevuje španělský DJ Kid Cala. Mixuje latinskoamerické melodie s technem, trapem i rapem a kaple získává latino vibe, kterým občas zarezonují i známe tracky (ať už jde o Tomboy od Princess Nokia nebo třeba Bodak Yellow od Cardi B). Původem česká VJka Katla, která přijela na návštěvu z Islandu, zatím hudbu doprovází vizualizacemi točících se 3D modelů sopek a blikajícími nápisy s metalovým fontem. Kid Cala dav rozvlní, pravá party začíná ale až po půlnoci s rezidenčním DJem bratislavského Nu Spirit clubu OneTwo. Světla potemní a kaple je najednou narvaná k prasknutí.

Paralelně s ní ale ožívá i party v atriu. K pultu se dostávají kluci z pražské DJ crew UNIZONE a udrží tancující dav až do brzkého rána. Před Konviktem svítí světýlka cigaret a kdo ještě nemá dost, zamíří na panáka do protějšího Vertiga. Pak už jen najít spaní a po probuzení se znovu zapojit do víru festivalu. Natáhnout se na trávu, procházet se malebnou Olomoucí a ještě stihnout nějaký film či přednášku. Večer znovu pokračuje hudební program a na to, jak je lowcost, se nabízí skvělý seznam místních i zahraničních jmen. Pohoda, první teplé dny a zajímavý program, a AFO jako takový příslibný letní warm-up.

AFO 2018, Olomouc – různá místa, 24. 4. 18

Komentáře

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.