Rhye Rhye MeetFactory

Romanticky jemný Rhye v MeetFactory

Od světa odděleni železničními kolejemi, vstříct jemnému zážitku. Před industriální MeetFactory postávají hloučky lidí, letním večerem se nese cinkání skleniček a šum hovoru. Zevnitř se linou snivé tóny písničkáře Lukase Landy a koncentrují v sále čím dál tím větší dav. Předpovídají příchod romantickému minimalismu kanadského zpěváka skrytého pod jménem Rhye.  

Měkký, jemný nezaměnitelný hlas, Rhye je pravý muzikant. Na pódiu se objevuje s doprovodnou kapelou a čas od času si sám stoupne za klávesy či za bicí. Jeho zpěv je čistý, hudba má díky doprovodným nástrojům orchestrální nádech. Přechází z rytmičtějších částí do pomalejších a sám se ptá publika, co by chtělo víc. Dav je koncentrovaný, vidím uvolněné úsměvy a zavřené oči. Při svižnějších tónech tleská do rytmu, při pomalých přechází do vlnivých pohybů. Zaznívají písničky z nového alba Blood i z toho starého, díky kterému se Milosh před pěti lety, ještě s dánským hudebníkem Robinem Hannibalem, proslavil. Na nejznámější písničku Open Rhye nechává ztlumit světla v sále a chvilkami zpívá bez mikrofonu. Jeho jemný hlas pluje prostorem a navozuje pocit intimity, který ke konci koncertu vrcholí, když přiměje publikum s ním zpívat refrén Song For You. Sálem zní sborové „I feel your heart baby, I feel your pain“ a ještě zasněný dav se s Rhyem loučí hlubokým aplausem.

Refrén mi zní v hlavě ještě dlouho po skončení koncertu. Vystoupení bylo sladké a empatické a ukázalo Mikea Miloshe a spol. jako zručné hudebníky.

Rhye, Praha – MeetFactory, 12. 6. 18

Komentáře

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.