Vytisknout tuto stránku

Somaticae: Exhibice absolutního citu pro kompozici

Somaticae Somaticae foto: Donghwan Kam

Amédée De Murcia alias Somaticae je nezmar. Hudební produkci se věnuje více než patnáct let, během kterých vydal přes dvacet releasů. Počínaje technem (Catharsis, 2013) přes experimenty s digitální saturací (Electricité, 2015) a improvizaci na francouzské DIY scéně (Le Premier Matin, 2018) až po brutalistně pulzující noisový hněv namířený proti softwarové společnosti, která poskytovala sledovací technologie diktátorským režimům včetně libyjského Muammara Kaddáfího (Amesys, 2020). „Pohybuje se na hranici digitálního hluku ve svém typickém stylu, chrlí skřípající vzroce a čisté binární výkřiky s manýristickým uchopením dynamiky hlasitosti, která posluchače provádí od pasáží svíravého napětí až po hrdelní basové křeče a prudké kopáky téměř ve stylu frenchcore,” shrnuje album dobová recenze na serveru Boomkat.

Vydat release auteurovi usazenému v Saint-Etienne se nyní podařilo také českému labelu Gin&Platonic, který začátkem června vyslal do éteru desku s názvem Kleis („klíč” ze starověké řečtiny). Dvoj-, respektive trojdílná nahrávka (třetí skladba je dostupná pouze na kazetě), zkoumá dle slov Amédéeho znepokojující koncept dichotomie, která tvoří náš svět. „Symbolika klíče má dvojí význam, protože má moc otevírat a zavírat. Přikazuje přístup na místo, do schránky a ke známému. A naopak může stejný přístup zakázat – klíč má jak iniciační, tak diskriminační roli,” přibližuje Amédée.

Kleis, za jehož masteringem stojí tentokrát maďarský král digitálních kouzel Fausto Mercier, složil Somaticae v roce 2020 a místy zpočátku připomíná v téže době vydaný Amesys. Kde druhý jmenovaný zaostřuje v nátlaku a rytmice, tam Kleis bere rychlou odbočku do světa abstrakce, volnosti a zdánlivé improvizace. Exhibice absolutního citu pro kompozici a zároveň vrchol alba je potom druhý track, který na ploše šesti minut předvádí čiré autechriánské šílenství a v podobě gradujících mutací razí cestu k závěrečnému vydechnutí před přímočařejší a neméně fenomenální finální skladbou.

G&P tímto počinem opět potvrzují výtečný vkus a schopnost přinášet na světlo pozornosti výjimečné věci ze světa skutečně experimentální a progresivní elektroniky.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.