Paszka: Hravost a sound design nade vše

Lapton Lapton grafika: Jiří Macků

Szymon Sapalski alias Paszka je nejpozději od desky Gluon (Noumenal Loom, 2020) zavedeným jménem na – experimentální elektronikou mimořádně bující – polské scéně. Zkoumat nekonečné možnosti zvukového designu začal v roce 2018 na tehdy ještě poměrně syrovém debutu Rytmy, cykle, i czas mísící noise s ambientem. Plastičtější sound a výraznější příklon k popové abstrakci pak přichází s kazetovým releasem Rozmn​ó​ż​ka u Pointless Geometry. „Paszka streamuje večírek z druhé strany zrcadla, obráceného naruby, kde v jiné zvukové galaxii bzučí zástup textur,” stojí v sugestivní anotaci desky a prozrazuje, jakým směrem se následně bude ubírat Paszkův styl.

Jeho nejnovější album Lapton (neboli slovo laptop, zkomolené babičkou Sapalskiho kamaráda) rozvíjí popové a pestrobarevné zvuky zasazené do mnohdy až manických beatů a vytváří vlastní svět bezstarostného blbnutí, které i přes všechny glitche drží pohromadě. Ať už jde o přímočařejší bangery jako Żabol, či kolébající se Kwasior donald, nikdy zde není nouze o zábavné pazvuky a easter eggy doprovázené pocitem svobodné dovádivosti. 

Fantastický cover artwork Jiřího Macků ilustruje, jakou hudbu má posluchač před sebou. Dominují mu veselé barvy žvýkačky plasticky obalující transparentní klávesnici. Při bližším, nebo možná spíš vzdálenějším pohledu se vyloupne překvapení. Hudba hrou. Lapton vychází u labelu Gin&Platonic, který má s polskou scénou bohaté zkušenosti. Svou hudbu zde vydal Julek Ploski a na jejich akcích v ostravské galerii Plato zahráli producenti Ehh Hahah či Lutto Lento

Ostatně na jedné takové, která se uskuteční již v sobotu 4. března, sám Paszka vystoupí a ochutnávku chystaného setu nabízí na svém twitteru. V daný večer se na scéně objeví také talentovaná intermediální umělkyně Lenka Adamcová nebo-li Lénok a maďarský digitální kouzelník Fausto Mercier, kterému zanedlouho vyjde nový opus u spřátelených Genot Centre. Ať už jde o zmíněnou akci či Paszkův release, v obou případech se jedná o počiny, které by neměly uniknout pozornosti nikoho se zájmem o skutečně současnou hudbu.

Gin&Platonic: Fausto Mercier + Paszka + Lēnok, Ostrava – Plato Ostrava, 4. 3. 23 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.