Her work takes inspiration from dubstep and club music, which she bends, crumbles and combines with disguised vocals, piano and other kinds of samples.

Cit pro sound design a vnímání současné elektroniky. Tvorba Aircode si bere inspiraci v dubstepu a klubovém zvuku, který ohýbá, drolí a propojuje jej například se zastřeným vokálem, piánem a dalšími samply. Pomocí útržků z jiných nahrávek vytváří komplexní skladby plné zcizujícího tajemna a napětí. To se ostatně dostalo přímo do názvu její aktuální desky, jež koncem září vyšla u českého labelu Gin&Platonic. Surface Tension je album vynikající svou dynamikou, chvíli se pohybuje téměř neslyšně, jindy nervózně tepe a dohromady tak vytváří specifickou atmosféru neklidu. Její novinku představujeme v rozhovoru se Svensson a bavíme se o její tvorbě, videoklipu vystihujícím náladu celého alba, plánech do budoucna i komplikovaném snoubení kreativního procesu s prací na plný úvazek.

Spektákl varhanního rituálu. Dlouhé skladby z přehrávané desky The Sacrificial Code vytváří zdání nehybnosti, se zavřenýma očima ztrácím pojem o čase a otevírám je až když se po dlouhém tichu začne ozývat nejprve nesmělý potlesk, který záhy přeroste uznalý jásot.

Výjimečná dramaturgie a kamera na prvním místě, to je filmový festival Ostrava Kamera Oko (OKO), kulturní událost nejen pro cinefily, ale i pro příznivce současného audiovizuálního umění. Každoročně uvádí zásadní filmy nejprestižnějších světových festivalů v českých či evropských premiérách. Nejinak je tomu i letos, kdy v Ostravě v hlavní soutěži představí nové snímky Denise Côtého, Quentina Dupieuxe, Lisandra Alonsa či Eduarda Williamse. Williams se festivalu v minulosti zúčastnil i osobně a jeho letošní snímek Lidská vlna 3 je vzýván za svou osobitost, odvahu a velmi invenční práci s kamerou. Mluvili jsme spolu s ředitelkou festivalu Gabrielou Knýblovou a jedním z dramaturgů Ondřejem Lasákem.   

 

Již patnáctý ročník má letos před sebou filmový festival se zaměřením na kameramanskou tvorbu Ostrava Kamera Oko (OKO). Obvykle se festival OKO konal vždy na přelomu září a října, letos poprvé proběhne od 15. do 19. listopadu.

Synapse Knowledge, série pravidelných setkání hudebních tvůrců a fanoušků s cílem dlouhodobé podpory domácí i evropské nezávislé scény, je dlouholetým projektem MeetFactory. Letošní ročník naváže v polovině října na v září proběhlou přehlídku Synapse Again a svým line-upem rozhodně nezaostává. 

Přes louky a lesy, starou okreskou mířím na konec světa. Od poslední podobné akce kolektivu Jednota uplynuly dva roky a ačkoliv na ni teď cesta do Orlických hor dává vzpomenout, finální destinace je přeci jen dostupnější. Ne že by to snad ubíralo na její výjimečnosti. Když se člověk vynoří z lesa a před ním se tyčí majestátní, unikátně zrenovovaný kostel Nanebevzetí Panny Marie s prosklenou střechou, ví, že je sakra na co se těšit.

Po roce se vrací tradiční akce promotérského kolektivu Jednota. Na předchozí události v Soulkostele, Kalvárii a polomské svaté Kunhutě nyní naváže na úpatí Orlických hor, v neratovském kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Sedmý ročník hudebního bienale se s tradičním termínem na konci léta, což tentokrát připadá na pátek 1. září, vrací za Ostopovice pod oblouky hitlerovy dálnice. Program nabídne průlet současnou alternativní, především elektronickou scénou, který doplní živé čtení, projekce videí z loňského ročníku soutěže Jiné vize a uměleckou instalaci Veroniky Špundové s názvem 4 Elements.

Kolektiv audiovizuálních umělců ze severních Čech phonon~ se spojil s rakouskou platformou prostorového zvuku OTTOsonics, Tangible Music Lab Linz a lipským kolektivem ZiMMT pohybujícími se na poli experimentální hudby a společně vytvořili projekt Ambisonics – letní školu skládající se ze tří částí: dvoutýdenní rezidence pro umělce vybrané v otevřené výzvě, symposia prostorového zvuku a ambietně-sonického koncertu Melusines prezentující výstupy rezidence.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.