Vytisknout tuto stránku

Malé festivaly apelují na vládu

Malé festivaly apelují na vládu

Dlouho očekávané stanovisko Vlády ČR přineslo jasnou zprávu velkým festivalům – akce pro „tisíce lidí” nebudou. Zasáhlo to festivaly jako Rock For People (který byl podobně jako Pohoda posunut na rok 2021 ještě před vyjádřením politiků), Colours of Ostrava, Let It Roll a další kapacitně rozsáhlé kulturní projekty, jakým měl být například první ročník brněnského festivalu Pop Messe.

Stovky dalších menších akcí a také alternativních festivalů včetně Besedy u bigbítu stále čekají na jasně definovanou kapacitu a další opatření, která rozhodnou o tom, jak bude vypadat české festivalové léto a jestli vůbec v nějaké podobě bude moci proběhnout. Organizátoři některých malých festivalů se proto spojili a v rámci projektu #zazivouhudbu otevřenou výzvou žádají pevné vládní rozhodnutí během několika následujících dnů.

„Bavíme se akcích po širým nebem po celé ČR, které navštíví desítky, stovky či jednotky tisíc lidí, ale v celkovém souhrnu místní kultura osloví srovnatelně velké publikum jako obří festivaly. Co tedy letos bude možné? Schází nám pravidla. Už nemůžeme dále vyčkávat,“ vysvětluje aktuální situaci Pavel Uretšlégr, ředitel festivalu Beseda u Bigbítu a jeden z hlavních iniciátorů apelu.

Za výzvou dále stojí pořadatelé Hradeckého slunovratu, Boskovic – festivalu pro židovskou čtvrť, festivalu Vivat Vila!, Okolojeles, Vlčkovice Fest, Svátku bláznů, Šramlfestu a Festivalu Rosnička. Rozhodnutí ovšem podle dat České obce hudební reálně očekává více než pět stovek pořadatelů letních akcí napříč celou republikou. Projekt #zazivouhudbu iniciovala Česká obec hudební, kterou svolala proexportní kancelář SoundCzech (IDU). Jednotlivci i subjekty projekt můžou podpořit na tomto odkaze

Otevřená výzva zástupců malých festivalů ministru kultury Lubomírovi Zaorálkovi a ministru zdravotnictví Adamovi Vojtěchovi:

„Uvědomujeme si mimořádnost současné situace, ale zároveň nás zajímá, jak to bude s živou kulturou v nadcházejících měsících. Věřili jsme, že ministři Vlády ČR, kteří anoncovali jasné stanovisko k letním kulturním akcím v ČR dne 30. 4., přednesou poslední dubnový den informace všem subjektům, kterých se letní kulturní provoz dotýká. Vláda se však vyjádřila jen k velkým festivalům, které tvoří pouze část kulturního provozu, stovky menších akcí jsou stále bez pravidel. Chtěli bychom připomenout, že letní kulturní program, malé festivaly a podobné akce, jsou základní platformou pro prezentaci tuzemských umělců, nehledě na ohrožená pracovní místa v navázaném řetězci služeb a infrastruktury. Z hlediska produkce se pořadatelé malých akcí potýkají se stejnými problémy jako jejich kolegové z obřích festivalů: nelze připravovat akci např. pro 2000 návštěvníků s vědomím, že se o její existenci rozhodne v půli června, stejně tak nelze s přípravami vyčkávat. V prvním případě hrozí finanční ztráty, které by mohly být pro pořadatele likvidační, ve druhém případě zase hrozí, že bychom akce nestihli připravit. Kultura se vždy řeší až jako poslední, ale my už skutečně nemůže být nadále v nejistotě. Proto vás prosíme o jasná pravidla, termíny, kapacitní omezení ke kulturním akcím, které se budou konat od 1. 6. 2020 do 31. 8. 2020, a to nejpozději do 15. 5. 2020.”

Pavel Uretšlégr, Beseda u Bigbítu, ředitel
Václav Müller, Hradecký Slunovrat, ředitel
Antonín Kocábek, Boskovice – festival pro židovskou čtvrť, programový ředitel
Barbora Koritenská a Libor Staněk, festival Vivat Vila!, organizátoři
Sabina Coufalová, festival Okolojeles, předsedkyně
Jakub Roun, Vlčkovice Fest, předseda
Michal Blažíček, Svátek bláznů, ředitel
Jan Krejčí, Šramlfest, dramaturg
Petr Horák a Jan Barnet, Festival Rosnička, ředitel

    Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.