Třicetiletá Beseda. V line-upu září irští The Murder Capital či američtí Special Interest

The Murder Capital The Murder Capital foto: James Kelly

Slovácká perla mezi alternativními festivaly se dožila celých třiceti let. V obvyklém termínu 4. a 5. srpna se do Topolového hájku v Tasově u Veselí nad Moravou sjede celý svět. Od zahraničních headlinerů po silný dramaturgický výběr z československé scény a všichni ti kamarádi, umělci a hudebníci, kamarádi hudebníků a jejich známí  protože Beseda u bigbítu, to je hlavně dvoudenní oslava kulturní komunity, která se potká na jednom místě  vlastně tak nějak samozřejmě.

Nekompromisní dance punková čtveřice Special Interest z New Orleans, intenzivní elektronika Mandy, Indiana z Manchesteru s prvky industrialu, noise rocku nebo undergroundového techna dotvářejí zahraniční soupisku velkých jmen spolu s irskými The Murder Capital. „Neznám nikoho, kdo by uměl nespoutanou živelnost s křehkostí kombinovat tak působivě jako oni,“ říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr o kapele, která je společně s Fontaines D.C., Idles a Shame řazena do nové post punkové vlny. Pozornosti by nemělo uniknout ani mladé londýnské duo O. tvořené saxofonistou Josephem Henwoodem a bubenicí Tash Keary.

„Zvuk Special Interest je proměnlivý, od zběsilých tanečních groovů a elektronické textury po hardcorové riffy. Loňská deska Endure je ovlivněná nejen bezútěšností pandemie, ale i hněvem hnaným nepokoji spojenými se smrtí George Floyda. Právě angažovanost pak ústí v nebývale vysokou energii při živých vystoupeních. Zoufalství z izolace dokázali propojit s euforií z lidského kontaktu a spojení,“ doplňuje Pavel Uretšlégr.

Domácí scénu prezentují čím dál populárnější Bert & Friends, slovenská legenda Bez ladu a skladu, crossoverové power trio The Bladderstones, táborští Kalle s novou deskou Under The Black Moss, zřídka vystupující Tábor či v Londýně usazená popová zpěvačka a skladatelka Aiko. Ze Slovenska dorazí prešovský raper Dušan Vlk nebo známí pankáči Berlin Manson. Současnou elektroniku zastoupí Badfocus či producent a výrobce nástrojů Toyota Vangelis, kytarový pop kapely Dukla či Orient, progresivní punkové směry z Prahy přijíždějící mezinárodní soubor Hothouse.

V programu třicáté Besedy nebude chybět ani tradiční horňácká cimbálová muzika a Soutěž písničkářů. Vedle hudby dostanou prostor na festivalu také živě natáčené pořady. Populární podcast Balanc přiveze Petr Bouška, chystá se live podoba podcastu Rapspot, literární podcast TL;DR nebo pořad ArtCafé, který přímo na Besedě nahraje Ondřej Bambas. Svou novou knihu představí Kamil Fila a návštěvníci se mohou těšit i na obnovené Dekadentní divadlo Beruška.

Pro více informací o line-pu směřujte na festivalový web.

Beseda, Tasov u Veselí nad Moravou, 4.5. 8. 23

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.