Vytisknout tuto stránku

Třetí dekáda festivalu Alternativa

Frequencies for Leaving Earth, Alternativa 2021 Frequencies for Leaving Earth, Alternativa 2021 foto: Libor Galia

Tradiční pražská přehlídka hutné a invenční hudby letos oslaví třicáté výročí, když o dvou listopadových víkendech (11.–12. a 18.–19. 11) představí jména současné scény, experimentální hudbu východní Evropy, folk a světovou premiéru formace Becoming Animal in Uruk (Cindy Sharp, Massimo Pupillo a Thighpaulsandra).

První víkend se odehraje v Kasárna Karlín, přičemž páteční program má na starost kurátorská dvojice Jonáš Kucharský & Jiří Špičák a přinese například vystoupení dua Hawthonn – okultní estetikou prostoupený elektroakustický experiment, který „má ze všeho nejblíž k rituálu. Musíme si ale odmyslet všechna ezoterická klišé, která jsou v hudbě s tímto slovem spjatá. Hawthonn jdou totiž až hluboko do nevědomí,” upozorňují organizátoři.

Sobotní program mají v područí slovenské kolektivy T3 a mappa, v jejichž dramaturgii zahraje například Adam Badí Donoval – zásadní postava slovenské experimentální elektroniky a mimo jiné šéf labelu Warm Winters Ltd., u kterého loni vydala desku Making Eye Contact With Solitude polská umělkyně a hudebnice Martyna Basta, další z výrazných jmen festivalového programu.

Následující víkend proběhne ve smíchovské MeetFactory a v rozsáhlé retrospektivě zde předvede svou tvorbu Luboš Rezek alias Rouilleux, hudebníci a hudebnice z uskupení LyraArkestra+, které sdružuje hra na syntezátor Lyra 8, či Golem Mecanique – česká premiéra niněrového dronu v podání francouzské hudebnice vydávající na labelu Stephena O’Malleyho ze Sunn O))).

Festival Alternativa tak i letos dostává své reputaci odvážné dramaturgie a touhy hledat nové úhly pohledu v oblasti hudby, osobně se o tom budeme moci přesvědčit opět na podzim.

Alternativa, Praha – Kasárna Karlín + MeetFactory, 11.–19. 11. 22

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.