Vytisknout tuto stránku

Prachatice znovu ožijí koncerty, básněmi, skateboardingem – nejen v Kralově vile

Prachatice znovu ožijí koncerty, básněmi, skateboardingem – nejen v Kralově vile foto: Jan Kuča

Třetí ročník festivalu Moody Moon Noize se v letošním roce spojil s prachatickým Vivat Vila! a symbióza obou kulturních akcí se tedy odehraje ve funkcionalistické Kralově vile. V hudební dramaturgii spojují své síly magazín Full Moon s promotérskými kolektivy Heartnoize a Mood, zatímco spolek Živá vila se v průběhu roku stará o revitalizaci budovy a pro festival připravuje doprovodné aktivity. Vivat Moody Moon Noize proběhne od čtvrtka do neděle 28.–31. července.

Vivat Vila! 2021, foto Jan Kuča Vivat Vila! 2021foto: Jan Kuča

Hlavní koncertní program tradičně rozezní zahradu a interiér Kralovy vily, festival však nabízí návštěvníkům také exkurzi do historického centra Prachatic a nových unikátních lokací. „Letos jsme se rozhodli, že hudební program nebudeme omezovat pouze na prostory vily. Jedna stage tak vyroste na jednom z nejkrásnějších míst v Prachaticích na Parkáně, který je součástí původního historického opevnění našeho města. Další lokaci se nám podařilo domluvit v kostele svatého Petra a Pavla, jenž patří mezi nejstarší stavby postavené v románské době na území jižních a západních Čech. Zde vystoupí v pátek odpoledne Irena a Vojtěch Havlovi nebo slovenská umělkyně Adela Mede,“ láká za spolek Živá vila jeho předsedkyně Barbora Koritenská. Veškeré akce mimo domovskou Kralovu vilu navíc budou všem obyvatelům Prachatic a dalším návštěvníkům přístupné zdarma.

Line-up čítá známá jména jako Hugo Toxxx, hardcore pankáče FVTVRE či slovenskou písničkářku Katarziu. Najdeme v něm ale také pražsko-berlínský projekt Deaths a vycházející objevy československé alternativy, mezi nimiž září raperka Arleta, all star sestava Nichi Mlebom, hyperpopová diva Tokyo Drift, dreampopová Ivy Z nebo slovenský free jazzový soubor God and Eve. Dramaturgie se nebojí ani tvrdších zásahů na ušní bubínek v podobě grindcore crustu Decultivate, volného punkového sdružení Divo Institute a zahrnuje také aktuální hvězdy experimentální elektroniky Olivera Torra a Isama Zing. Již tak pestrou soupisku doplňuje třeba ještě producent Toyota Vangelis, který si rád pohrává i s mainstreamovým popem, audiovizuální duo Lowmoe, brněnští vtipálci mmnk či táborská dvojice Katastr. A protože jablko nepadá daleko od stromu, zahrají také jihočeští Sýček.

Vivat Vila! 2021, foto Jan Kuča Vivat Vila! 2021foto: Jan Kuča

Co se týče doprovodných akcí, na arkádách Staré radnice bude číst ze své nejnovější knihy Prameny Vltavy místní rodačka Petra Klabouchová. V Café Madona uspořádají autorská čtení členové digitální kurátorské platformy pro současnou českou poezii Psí víno. V Galerii Neumannka přednese architektonickou přednášku Maria Topolčanská, čerstvá rektorka Akademie výtvarných umění v Praze. A v Kralově vile pak bude číst i hudební publicista Pavel Klusák, držitel hlavní ceny Magnesia Litera za svou knihu Gott. Československý příběh. I letos se pak v jednom z pokojů vily uskuteční umělecká rezidence, jíž se v rámci „štafetové vernisáže“ zúčastní výtvarná umělkyně Eva Jaroňová.

„Nechceme dělat z festivalu skanzen, na který dorazí pouze přespolní, doprovodný program je proto určen zejména místním obyvatelům. Rádi bychom představili co nejširší kulturní nabídku a vnesli do historického centra život,“ dodává za pořadatele Libor Staněk. Na Malém náměstí bude také skateová stage v režii českobudějovického Světadílu, který si zde postaví rampy a uspořádá přednášky na téma skateboarding a urbanismus.

Vivat Moody Moon Noize Vol. 3, Prachatice – Kralova vila a další místa, 28.–31. 7. 22

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.