Fest-view: Moody Moon Noize

Sbor Lada, Moody Moon Noize 2021, Mariánské Lázně Sbor Lada, Moody Moon Noize 2021, Mariánské Lázně foto: Jan Kuča

Přijít s novým festivalem v roce, kdy svět začala zmítat pandemie, chce odvahu. Magazín Full Moon a promotérské kolektivy Heartnoize a Mood se nejprve vypravili na západ do Mariánských Lázních. Po dvou ročnících, na něž se pěla chvála, se nyní přesouvají do podobně malebné scenérie. V jihočeských Prachaticích navazují na tradici festivalu Vivat Vila pořádaného spolkem Živá vila. Společně zde v půli léta Moody Moon Noize (MMN) i Vivat Vila oslaví svůj třetí ročník. 

V Kralově vile letos takto hudební program vzniká v režii magazínu Full Moon a kolektivů Heartnoize a Mood. Spojení Vivat Moody Moon Noize nově nabídne exkurzi do historického centra města a zpřístupní jiné, jindy kulturně nevyužívané lokace. Hrát se bude v kostele či parku, v prostředí funkcionalistické vily i uvnitř ní. Doprovodný program, který vedle několika speciálních koncertů zahrnuje také autorská čtení, komentované prohlídky či přednášky, kurátoruje Živá vila. Tuto část programu nabízí volně místním a náhodně kolemjdoucím. 

Ohlížíme se za prvními dvěma ročníky, u příležitosti třetího bilancujeme a doporučujeme čerstvá jména z programu. „Výjimečným zážitkem bude koncert Huga Toxxxe na zahradě Kralovy vily. Kdo ví, kdy naposledy vystupoval v podobném prostředí, jestli vůbec někdy,” dodávají pořadatelé festivalu, který tentokrát proběhne od čtvrtka do neděle 28.–31. července v bráně Šumavy.


Jak jste se seznámili, jak vznikla myšlenka založit společně festival a jaká byla jeho geneze? 
Michal Pařízek (Full Moon): Nápad na festival vznikl v květnu 2020 z debaty s Markétou Monsportovou ze spolku Švihák. Jedním z hlavních důvodů byla právě skutečnost, že už v té době bylo jasné, že pokud se v létě něco bude konat, budou to právě malé akce s omezeným počtem návštěvníků. Z tohoto ohledu byla kolonáda Ferdinandova pramene ideální. Heartnoize a Mood jsem navrhl k dramaturgii já, dlouhodobě jsem velkým příznivcem dramaturgických linií obou kolektivů. Známe se dlouho, pořádáme akce společně i mimo festival a v neposlední řadě si rozumíme také lidsky. Navíc přes velké průniky je fanouškovská obec a vlastně i vkus nás všech přece jen trochu odlišná. Na obou ročnících akce se potvrdilo, že spojení Heartnoize, Moodu a Full Moonu bylo povedené

Moody Moon Noize označujete jako „butikový“ festival. Co to pro vás znamená, v jakých festivalech jste se inspirovali, jakou akci jste chtěli vytvořit?
David Čajčík (Heartnoize): Věříme, že zejména nové malé festivaly by měly aspirovat na využití již existujících prostředí, budov, scenérií a podobně. Nespoléhat na one-size-fits-all dovezená pódia na zelenou louku či v horším případě na štěrk. Nemáme pro festival konkrétní vzory, ale to, že se podíváme do Parkánu, kostela svatého Petra a Pavla a i přímo do funkcionalistické Kralovy vily, je aspekt zmiňované butikovosti, i když rozhodně ne jediný…

Michal: Osobně dávám přednost slovu výběrový, ale označení asi není úplně podstatné. Věříme na důslednou, pečlivou a pestrou dramaturgii, sázíme na neotřelá jména i unikátní prostředí. Navíc jde i o to, že v Česku existují desítky žánrových festivalů, ale jen velmi málo akcí dokáže styly kombinovat a své publikum přesvědčit k tomu, že stojí za to poslechnout si i něco jiného. Jeden vzor za všechny asi nepřekvapí: Le Guess Who? v nizozemském Utrechtu.

„Za každou cenu edgy, trochu úchylná, jakoby vtipná kapela MMNK se zjevila na scéně nedávno a nabrala spoustu fanoušků, ale i hejtrů. Je na každém, aby si udělal o kapele svůj obrázek, ale považuji za nezbytnost tuhle kapelu vidět naživo. Ačkoliv se prezentují poměrně primitivně, ve svých textech se dotýkají hlubokých témat, servírují divoké rytmy, riffy a na stagi mají charakteristický projev. Kdybych řekla, kolikrát jsem je už viděla, tak je to asi trochu trapas, ale pokaždé mě baví a pokaždé trochu jinak, a tak jsem zvědavá, jak je přijme (dle mého názoru) hudebně intelektuální publikum našeho festivalu.” – na festival pozval a doporučuje Mood
Máte za sebou dva ročníky v Mariánských Lázních. V místě, kde se jiný festival nekonal. Během let, kdy mnohé velké festivaly kvůli pandemii vůbec neproběhly. Jak probíhalo bilancování před tím, než jste začali připravovat třetí ročník?
Michal: Tak nekonal není úplně přesné. Na Kolonádě Ferdinandova pramene probíhalo několik ročníků doprovodného programu Marienbad Film Festivalu, ještě před vznikem MMN se Full Moon podílel hned na třech z nich. Vždy šlo o vícedenní akce. Nehledě na to, že Švihák na tomtéž místě pořádá pravidelně spoustu dalších akcí – koncerty, promítání, PechaKucha Nights nebo Knižní lázně. Výhodou Ferdinandky je kromě genia loci i dostatečná vzdálenost od tichého centra města a vlastně i uzavřený, omezený prostor. Jenže vše zmíněné zároveň vede k tomu, že zde všechny akce vypadají trochu podobně, což byl jeden z důvodů, proč další ročník MMN uspořádat jinde. Tím hlavním ale je skutečnost, že podobně aktivních spolků, jako je Švihák, je po celé republice spousta, stejně jako neméně atraktivních lokací a prostor. Putovní charakter dodá festivalu jiný, zajímavější rozměr. 

Na Mariánské Lázně jste nezanevřeli ani letos, na jaře zde Heartnoize uspořádali Tančírnu. Jak vaše spolupráce pokračuje? Byl zájem na tom, abyste zůstali?
David: S Mariánskými Lázněmi a Švihákem nás pojí hodnotné vazby, které rozhodně přetrvaly dva ročníky MMN. Spolupráce jinak řečeno určitě nekončí, jak bude pokračovat, zatím nevíme. Tančírnou jsme chtěli především doplnit rest, který vznikl nevyužitím jednoho krásného historického prostoru – kabaretu/baru/tančírny Lesního mlýna –  i dramaturgické linie, kterou jsme kvůli hlukovým omezením ve všech jiných prostorech nemohli důstojně zrealizovat. Taky jsme si chtěli zatančit na parketu, který zažil za téměř sto padesát let mnohé. Lázeňská města jsou fascinující, v mnohém jsou přesným protipólem toho, jak si veřejnost a – bohužel – často i politici, představují prostředí pro alternativní kulturu: vyhoštěnou na brownfieldy a předměstí. Mariánské Lázně jsou navíc od loňského roku posvěcené Unescem, obklopené jednou z nejhezčích přírodních scenérií v Česku. Vrátíme se. 

Michal: Zájem o to, aby festival v Mariánských Lázních zůstal, určitě byl. Ale opakovali bychom se. Spolu s třemi ročníky Marienbadu jsme zde s Full Moonem strávili krásných pět let, druhý ročník MMN vše završil nejlépe jak mohl, těžko bychom mohli akci i vzájemnou spolupráci posunout někam dál. Se Švihákem samozřejmě budeme spolupracovat i nadále, stejně jako jezdit do Mariánských Lázní. A věřím, že jednou se MMN do Lázní vrátí. Třeba právě do Lesního mlýna.

„Jestli něco české scéně skutečně chybí, jsou to bangery do auta, které fungují dobře jak při podřazení, tak při vyjetí ze zatáčky. Spojení Václava Pelouška a Pavly Bastlové funguje ideálně při 105 km/h a otáčkách jen lehce nad 2k. Vyzkoušeno několikrát. Praha Letná Ride or Die zní v reprácích. Přidáváme Tatry i Šumavu. Jeden ze suverénních tracků roku, který poprvé zazněl veřejně přes ascendant vierge v MeetFactory. Od té doby jeho živé provedení nabralo na intenzitě a z regionálních festivalů kolují zvěsti o moshpitech. Kdo ví, kolikrát Smyk v Prachaticích uslyšíme. Sety Tokyo Drift i Toyoty Vangelise (který vystoupí live i jako součást mega b2b večírku) budou podle nás patřit k vrcholům festivalu.” – na festival pozval a doporučuje Heartnoize
Předpokládám, že ne ve všem od začátku souzníte. Jak postupujete v případě neshody?
David: Jakékoliv neshody a následné diskuze jsou pro nás především neocenitelné zkušenosti, které využijeme v budoucnu i v dalších projektech.

Michal: Zkušenosti určitě, navíc rozdílné názory tříbí charakter a často mají konstruktivní dopad. Každý ze subjektů má právo veta, využíváme ho však málokdy. Taky je třeba říct, že jde pouze o jednu z mnoha akcí, na kterých se každý z nás podílí, navíc akci celkem okrajovou. Kdybychom na ni všichni měli víc času, tak je neshod určitě méně. Ale znovu, na rozdílných názorech není nic špatného, pokud se o nich dokážeme bavit.

Tento rok jste spojili síly s Živou vilou. Proč volba padla právě na tento spolek, který už v daném místě zároveň festival pořádal?
Michal: Přišlo nám vhodné obě akce spojit, v obou případech jde o „residuum” pandemie, v obou případech o třetí ročník. Navštívil jsem oba ročníky festivalu Vivat Vila a bylo jasné, že charakter a atmosféra obou akcí jsou podobné. Souzní spolu. Spojení se nabízelo. Navíc jeden z hlavních členů spolku (Libor Staněk II, pozn. edit) pro Full Moon už delší dobu píše. 

David: Všichni z Heartnoize do značné míry dělíme život mezi kluby a přírodu. I z tohoto důvodu nechceme pořádat akce jen v Praze či velkých městech a rádi vtipkujeme o tom, že první sponzor Heartnoize budou Mapy.cz, naše zdaleka nejoblíbenější aplikace. S Jednotou jsme se podívali na Broumovsko, Úštěcko i do Železných hor, s MMN do Mariánek a na jihu Čech jsme zatím pracovně nebyli. Prachatice na Mapách vypadaly jako sympatické místo, láká nás zejména červená značka na Libín nebo hráz vodní nádrže Husinec.

Spolek Živá vila vznikl v roce 2015 s cílem zabránit demolici Kralovy vily, významné funkcionalistické památky. „S oblibou říkáme, že festival se za tu dobu stal podivným živlem, ve kterém se splétá unikátní architektura, společenský aktivismus a našlapaný multižánrový hudební program s doprovodným programem. Všechny tyhle tři složky jsou pro nás hodně důležité, i když primárním cílem je budovu uchránit před demolicí,” říká Libor Staněk II za spolek Živá vila k letošnímu ročníku festivalu.
V čem se liší spolupráce s Mariánskými Lázněmi a Prachaticemi? 
Michal: Veskrze je to podobné, pouze na prvních dvou ročnících jsme se podíleli také na technickém zajištění akce, které v Prachaticích mají na starosti téměř ze sta procent místní. Nadšení a chuť do akce obě strany sdílí, to je zásadní.  

Slibujete aktuálně žhavá jména doplněná o ověřené jistoty, vystoupení postavená přímo na klíč. Co speciálního letos čeká návštěvníky?
Michal: Osobně se velmi těším na páteční odpoledne, kdy v kostele svatého Petra a Pavla vystoupí legendární dvojice Irena a Vojtěch Havlovi a téměř debutující Adela Mede. A na tuto událost se těší i všichni vystupující, jejichž debutové nahrávky od sebe dělí téměř čtyři dekády. Navíc tento koncert proběhne v rámci doprovodného programu, tudíž je zdarma přístupný.

David: Poprvé se spolu u jednoho DJského pultu sejdou přední producenti a DJs: Toyota Vangelis, Isama Zing, DJ Bingo a Oliver Torr. Sami nevíme, co z toho vznikne, od potvrzení máme kouřostroj ve stand-by módu. Oliver zrovna v mailu navrhuje losování dvojic po půl hodinách. Spát evidentně nepůjdeme.

„Jedna z hned několika perfektních písniček, kterými disponuje velký objev slovenské scény posledních měsíců. God and Eve jsou nejen Bůh a Eva, ale rovnou celá pětice suverénních muzikantů, kteří mají cit pro rytmus, smysl pro groove a chuť na kousavý humor, kterým pepří pauzy mezi skladbami na koncertech. Mají za sebou sotva dvě EP, ale na koncertech to opravdu nepoznáte. Tušíme velký potenciál i zážitek. A hlavou se bude kývat také, směr už necháváme na vás.” – na festival pozval a doporučuje Full Moon

God and Eve: Hravost a individualita
Příprava dalšího ročníku začíná zpravidla nejpozději v závěru toho aktuálního. Jak to vidíte ohledně toho příštího? Když to bude možné, chystáte se zůstat v Prachaticích?
Michal: Letošní léto bude vzhledem k mnoha událostem i ekonomické situaci v mnohém přelomové. Festivalovou mapu ovlivňují neustále se zvyšující ceny pohonných hmot, ubytování i technického zabezpečení, efekt návratu velkých festivalů je také mnohem výraznější, než jsme si asi všichni dokázali představit. Malé akce to mají trochu složitější. Uvidíme. Každopádně se nebráním dvouletému cyklu, v Prachaticích to máme rádi. Zároveň je stále ve hře možná edice na Slovensku a anebo zimní indoor edice. Nebo naopak zimní venkovní? Možností je spousta.
Moody Moon Noize 2021 v Mariánských Lázníchgalerie ☙ reportáž
Dramaturgie festivalu a jeho velikost mi přijde daná. Jaké výzvy a nutnosti vidíte do budoucna?
Tereza Odehnalová (Mood): Vidím nadále nutnost vytvářet vyvážený a komplexně zajímavý program, který si udrží svého ducha. Sledovat trendy, ale neodchylovat se na úkor toho od zavedených jmen, které lidi (i nás) baví.

David: Největší výzva je vždy být napřed a dívat se ještě dál. Koncept festivalu jako vytržení z každodennosti je to jediné dané, vše ostatní jsou proměnné, včetně dramaturgie, velikosti i samotné existence.

Michal: Udržet si nadšení, víru a energii. Všechno ostatní se poddá. 

Jak bude vypadat desátý ročník festivalu?
Michal: Zase úplně jinak, nechte se překvapit.

David: Tak, že se na ty první tři budeme dívat s lehkým pobavením a zdravou nostalgií. 

Vivat Moody Moon Noize 2022, Prachatice – různá místa, 28.–30. 7. 22

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.