Vytisknout tuto stránku

Do Luhačovic za uměním, zvučícími prameny a překonáváním hranic

Luhovaný Vincent 2021, hala Vincentka Luhovaný Vincent 2021, hala Vincentka foto: Libor Galia

Dvanáctý ročník Luhovaného Vincenta, který proběhne tentokrát ve dnech 23.– 26. června, zaštítí téma Přes čáru a dramaturgie tak bude ohledávat překračování hranic. Vedle obecnějšího pojetí vycházejícího z problematiky rozdělené společnosti, ať už na základě rozdílných názorů, politických idejí, genderu či náboženských přesvědčení, půjde o „narušení“ dělicí linie přímo v místě konání akce: „Luhačovice jsou někdy ostře vnímány jako dvě oddělené části – městská a lázeňská. A také my, když sestavujeme program festivalu, narážíme na limity vlastních ohledů i znalostí, stejně jako podvědomě přemýšlíme, jestli to už náhodou není ‚přes čáru‘,“ vysvětluje dramaturg Petr Knepr.

Luhovaný Vincent 2021: galerie • reportáž • rozhovor 
Každý z kurátorů jednotlivých uměleckých sekcí uchopí téma festivalu po svém. Podruhé je součástí programu Zvuková sekce pod vedením Hany Řičicové. Ta letos pozvala skladatelku a sound designérku Natálii Plevákovou, která vystoupí v hale Vincentka, či producentku Pavlu Bastlovou (Tokyo Drift). Jejich vystoupení se budou částečně prolínat s hudební sekcí. V té se objevuje jméno rapperky Arlety, jež ve svém projevu upozorňuje na tématiku sexismu, klimatických hrozeb či psychického zdraví. Na festival zavítá i hypnotický hudební projekt z USA – Timber Rattle ve své aktuálně čtyřčlenné, čistě akustické podobě. Koncerty se odehrají v klubu Domino, kde si vedle již zmíněných zahrají ještě kytaroví Pacino, slovenské industriální duo Möbius či ambientní dvojice LOFN.

Denní zvuková vystoupení zakotví povětšinou blízko pramenů. Páteční podvečer u Aloisky bude patřit živé zvukové instalaci Tomáše Niesnera vycházející z jeho letošní desky Bečvou. Pramen Ottovka v neděli odpoledne rozezní Thistle – abstraktní improvizace kombinující akustické nástroje, syntezátory a terénní nahrávky producenta Matěje Kotoučka a finského hudebníka, performera a dokumentaristy Sima Hakalista. Klavírista Tomáš Hrubiš představí svou tvorbu s přesahem k minimalistické, experimentální či filmové hudbě.

Luhovaný Vincent 2021, foto Libor Galia Luhovaný Vincent 2021foto: Libor Galia
Prostory městské plovárny v průběhu neděle zaplaví ambientní sety Sky to Speak (druhého Kotoučkova elektronického projektu) a liverpoolského rodáka Myst K. Tato meditativní poslechová seance poskytne ideální prostor pro osvěžení v bazénu či odpočinek na terase.

Filmovou sekci uvede příznačně nazvaný snímek Přes hranici, jenž k vyprávění příběhu využívá unikátní techniku olejomalby na sklo. Projekci bude předcházet vernisáž skupinové výstavy Ozvěny zpěvu sirén, pořádané Společností Jindřicha Chalupeckého. V prolnutí filmu a pohyblivého obrazu se již tradičně objeví pásmo Jiné Vize CZ 2021, které festival zařazuje ve spolupráci s olomouckou přehlídkou PAF. Promítat se bude také ve vstupní hale lázeňského Inhalatoria, představí se zde kurátorský projekt Anipromítačka Elišky Děcké.

Na míru festivalu připravuje site specific videoinstalaci vizuální umělec Jozef Mrva ml., k vidění budou také konceptuální performativní akce Mariana Pally a společný projekt Jakuba Adamce a jeho rodiny s aktivistickým nádechem.

Luhovaný Vincent 2021, foto Libor Galia Luhovaný Vincent 2021foto: Libor Galia
Část divadelního programu bude určena rodinám s dětmi, čeká je například loutkové představení. Na komorní hře pro 10 diváků Moetivi Karavan / Expedice k domovu se podílí polovina dua DVA, hudebnice a designérka Barbora Ungerová spolu s dramaturgyní a režisérkou Dominikou Špalkovou. Kulturně-lázeňský pobyt čeká i na hudebního publicistu, novináře a spisovatele Pavla Klusáka. Ten v minulém roce pobýval v Luhačovicích na rezidenci, kde dopisoval také svou čerstvou knihu Uvnitř banánu, z níž bude letos předčítat, a na sobotu chystá snídaňový zvukový set. V literární sekci kurátorované Liborem Staňkem vystoupí také básníci Lubomír Tichý a Radek Štěpánek, jež oba protíná jazyk přírodní lyriky.
Kdo by chtěl spojit festival s trochou historie, architektury a poznání, může se vydat na komentovanou procházku po vilách v Pražské čtvrti. Další bloumání Luhačovicemi může vést po linii výstavního programu, v režii kurátorů Nely Klajbanové a Jakuba Franka.

Luhovaný Vincent dále nabídne workshopy, interaktivní programy, přednášky, dětské aktivity a venkovní divadelní hernu. Pro kompletní program směřujte na web festivalu.

Luhovaný Vincent, Luhačovice – různá místa, 23.– 26. 6. 22

    Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.