Boskovický festival se letos zaměří na Slovensko, Palouk POTRVÁ na mladou alternativu

Boskovický festival se letos zaměří na Slovensko, Palouk POTRVÁ na mladou alternativu foto: Boskovice festival

Hned zkraje letních prázdnin proběhne tradičně už 31. ročník festivalu pro židovskou čtvrť v Boskovicích, který zaplní ve dnech od 6. do 9. července historicky unikátní jihomoravské městečko hudbou, divadlem, filmem, výtvarným uměním, přednáškovým programem a prohlídkami židovského centra.

„Jako každý rok chceme nabídnout nejen to zajímavé a čerstvé, co se v hudbě děje, ale také připomenout i pár starších a zavedených umělců, kteří však zároveň stále mají co sdělit. Mnohdy jsou ve své tvorbě dokonce i odvážnější a více hledající, než ti nejmladší,“ říká hlavní hudební dramaturg festivalu Antonín Kocábek. „Navíc v posledních letech vždy míváme určité dramaturgické okénko do některé z okolních zemí. Letos jsme se – v souvislosti s výročím třiceti let od rozdělení někdejší ČSFR – rozhodli věnovat ho umělcům ze Slovenska,“ dodává.

Mezi slovenskými umělci jsou rapper Fvck_Kvlt, alternativní stálice Longital, v synagoze pak vystoupí česko-slovenské hudební uskupení Hmlisto & Petr Linhart. Připraveno je také Slovenské filmové odpoledne a k vidění na festivalu bude instalace Daniely Krajčové, laureátky Ceny Oskára Čepana z roku 2020.

Ze zahraničních kapel dorazí do Boskovic američtí Slim Cessna's Auto Club, kteří jsou známí svou osobitou všechochutí s prvky country, gospelu, punku i gothic rocku. Zahrají v pátek večer v letním kině, stejně jako legendární brněnská kapela Dunaj, která je dalším festivalovým headlinerem.

Chybět zde nebude ani jazz a blues, česko-německý projekt Culture Clash – Folklore Jazz vznikl speciálně pro letošní ročník festivalu a střetnou se v něm dva různé hudební světy – jazz a moravská cimbálka. Další přesahovou spoluprací bude společný koncert tria Tomáše Sýkory s elektronickým producentem Aid Kidem.

Velmi specifickým bodem programu je Dinopera souboru KHWOSHCH. V rolích zpěváků vystupují pravěké organismy a tvorové, včetně dinosaurů, kteří mají mnohem bohatší spektrum vokálních rozsahů a znění než lidé. Opera s autentickým libretem a hudbou bude uvedena ve čtyřech jazycích. Filmový profil je letos věnován režisérovi a scénaristovi Jaromilu Jirešovi, lektorských úvodů se opět ujme filmový historik Pavel Taussig. V rámci festivalu divaci uvidí třeba také severský film Krásné bytosti (režie G. A. Gudmundsson) nebo kritiky oceňovaný snímek Prolomit vlny (Lars von Trier).

Paralelně s festivalem Boskovice probíhá i open airová alternativní scéna Palouk POTRVÁ. Od čtvrtka do soboty se na volně dostupném pódiu vystřídá pestrý line-up současných kapel napříč žánry. Budou mezi nimi například punkoví Kakktus ze Šternberka, rožnovská legenda Ctib, mladé femi-rapperky lobbyboy&saab900turbo, nový brněnský objev whyohwhy či už zavedenější kapely a sólisté jako Arleta, Ivy Z, Orient, Science Killer či Rutka Laskier. Ráno na palouku začne jógou s ambientní hudbou, prostor zde však dostane i komorní divadlo nebo improvizační tanec.

Podrobný denní program najdete na festivalovém webu.

Boskovice – XXXI. festival pro židovskou čtvrť,  6.–9. 7. 23

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.