Vytisknout tuto stránku

It's Okay not to be Okay. Okolojeles předkládá tematiku duševního zdraví

It's Okay not to be Okay. Okolojeles předkládá tematiku duševního zdraví foto: Okolojeles

Osmý ročník přehlídky především domácí alternativní scény v přírodním prostředí areálu Doubí u obce Nárameč na Třebíčsku podruhé rámuje svou dramaturgii jednotným tématem. Zatímco loni se festival zaměřil na svobodu lidských práv v souvislosti s potratovou politikou v sousedním Polsku, letos je námět mnohem širší, jde totiž o problematiku dotýkající se více či méně každého z nás. Okolojeles věnuje letošní fokus duševnímu zdraví, reaguje tak na současné vyčerpání ve společnosti, kdy se objevuje se široké spektrum úzkostí. Téma reflektuje dramaturgie v hudebním i doprovodném programu.

“Podle zažitého a nebezpečného mýtu z 18. a 19. století by umělec měl mít rozervanou duši a měl by také být připraven trpět pro svoji tvorbu. Jaká je situace dnes? Jak vnímají vztah umění a deprese umělci a studenti uměleckých škol?,” tyto otázky bude klást psychoterapeut Jan Valer, který povede besedu o duševním zdraví a jeho souvztažnosti s uměním.

Jak může vypadat rozvoj v 21. století, v době klimatické krize? “Hnutí tzv. nerůstu šíří myšlenky o společnosti a ekonomice, kde by neomezený růst nebyl potřeba. Zatím jsou tyto hlasy v menšině, protože představují obrovskou hrozbu pro ustálený status quo,” představují další z přednášek organizátoři. Festival nabídne také workshop imaginace a malby, představí hmatovou hudbu, terapii ve virtuální realitě či audio seriál Anatomie strachu z dílny Brit Jensen, Jiřího Slavičínského a Martina Ožvolda.

Psychedelika v terapii budou hlavním tématem panelové diskuze s odborníky z Národního ústavu duševního zdraví, České psychedelické společnosti a projektu Psycare. Každoročně dostává v Doubí prostor také divadlo a autorské čtení, svá básnická díla letos přednesou Olga Wawracz, Kateřina Koutníková a Štěpán Alexander. Festivalový areál však bude místem klidu a sebeterapie nejen pasivně, návštěvníci se budou moci zapojit vedle uměleckých dílen i v sobotu dopoledne cvičením jógy.

Oliver Torr, Okolojeles 2021, foto Marek Reinoha Oliver Torr, Okolojeles 2021foto: Marek Reinoha
Hudební část zahrnuje široké spektrum žánrů od současné klubové a experimentální elektroniky, přes progresivní kytary až k sociálně kritickému a feministickému rapu. V line-upu najdeme synthpopovou divu Josefinu Dusk, projekt Ima Teva s oceňovanou deskou V kruhu (label Divnosti), ženské rapové duo lobbyboy&saab900turbo nebo australskou raperku F.C.K. Okolojeles tradičně zařazuje zástupce brněnské kytarové scény – letos je to mladá kapela Tryo a pětice Panoptikum, která nedávno vydala debutové album Mantichora. Jejich živé vystoupení se pohybuje na pomezí divadla, performance a rockového melodramu.

Večerní pódia budou patřit psychedelickým Madhouse Express, temnému post-punku Hothouse, specifické vystoupení připravují hudební producenti Bariel & TMA, kteří přivezou violoncellistku Terezii Kovalovou. Noční elektroniku zastoupí coldwave duo Body of pain, discopunkoví Frau Zwei nebo industriální techno od C4AT či Traumatorr – společného projektu Olivera Torra a Mojmíra Měchury. Nejmenší tanečně-klubová elektronická stage bude letos v kurátorství pražského labelu Wrong.

Festival pravidelně akcentuje environmentální problematiku a potřebu trvalé udržitelnosti. V tomto duchu klade důraz na ekologickou šetrnost během celého dvoudenního veselí, od základního třídění odpadu k vratnému nádobí a veganské stravě.

Okolojeles, Nárameč – Doubí, 15.– 17. 7. 22

    Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.