Osm kolektivů a taky let. Transforma opět rozkvete v Táboře

Osm kolektivů a taky let. Transforma opět rozkvete v Táboře foto: Transforma

S příchodem prvního červencového víkendu se blíží jihočeský festival Transforma, každoroční přehlídka, jejímž cílem je propojit místní kulturní podhoubí a kreativně ho prolínat s tuzemskou i zahraniční scénou. Letos nově je tento koncept zarámován do osmi dramaturgických celků (číslo odpovídá aktuálnímu ročníku).

Transforma 2022: reportáž | galerie
„Pořadatelé nesázejí na headlinery, ale na zajímavými osobnostmi a uskupeními tvořený organický celek, který má návštěvníkům přinášet nejlepší možnou vyváženost rozmanitých směrů a přístupů nehledě na žánrové limity,“ zní z úst organizátorů Transformy, kteří tuto ideu stále více prohlubují.

Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 29. 6. v budově bývalé Trafostanice u nádrže Jordán vernisáží výstavy Co pozítří?, která návštěvníkům představí průřez akčními intervencemi do veřejného prostoru na tuzemském území. Výstavu hudebně doprovodí Jim Hate a Divo Institute. Večírek se poté přesune do znovuotevřeného legendárního táborského klubu Orion, kde budou hrát Malvina, Cringe Prince či Kuba'93 až do ranních hodin.

 , foto Transforma foto: Transforma
Hlavní část programu bude tradičně probíhat během víkendu především na Cestě, kde se na čtyřech scénách představí osm kolektivů. Jednotlivé scény si vezmou každý den na starost týmy z Tábora i přespolní. Budou mezi nimi výpravy z pražského klubu Ankali, pardubického hudebního vydavatelství Stoned to Death, severočeského hnutí Multiversum, brněnsko-pražské seskupení kolem Noise Kitchen & AVA nebo také táborský FreeDim, s jehož spoluprací chtějí pořadatelé navázat na nikdy neuskutečněný dvacátý ročník festivalu Free Dim Fest. Letošní Transforma je postavena zejména na selekcích nezávislých značek a DIY kolektivů, přesto v line-upu najdeme i známější kapelní jména jako na pódia se navrátivší Khoiba, slovenský rapper Dušan Vlk, jihočeští Fotbal, elektropunkáči Frau Zwei, kytarová postmoderna Tomáš Palucha nebo duo Šimanský Niesner.

Stejně jako v minulých letech nabízí i letos Transforma doprovodný program zahrnující slam poetry či s festivalem neodlučně spjaté sportovní soutěže. Básnické klání se odehraje v Amfiteátru Tismenické údolí. Mezi vystupujícími bude například dokumentarista Bohdan Bláhovec, čelní představitel jihočeského slamu Šimon Felenda nebo trojnásobná finalistka slovenského mistrovství Potopa Baša.

 , foto Transforma foto: Transforma
Alleycat – cyklozávody s tradicí delší než samotný festival proběhnou v sobotu 1. 7. a na výherce čeká autorská trofej od táborské umělkyně Kristýny Bratránkové. Festival se letos zároveň propojil s pražskou skupinou One Gear Praha, která pořádá cyklovýlet z Prahy do Tábora. Skatelab je sekce zaměřená na kulturu skateboardingu. Přednáškový a diskuzní blok se odehraje během pátečního odpoledne tentokrát v Osvěžovně u Lužnice, doplněn bude o výstavu fotografií. Stejně jako v minulých letech se v průběhu sobotního odpoledne stane středobodem náměstí TGM na Novém Městě, kde proběhne exhibice i část závodů Vozová Hrotba.

Na sportovní program Transformy klademe důraz i proto, že celovíkendové vstupenky jsou již nějakou dobu vyprodané. Účastníci jednoho ze závodů ale mají lístek na celý festival garantovaný za poloviční cenu.

Transforma, Tábor – Cesta a různá místa, 29. 6.– 2. 7. 23

 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.