Prague Quadrennial: Jesse Kanda a špička domácí hudební scény napříč žánry

PQ PQ foto: Holešovická tržnice

Mezinárodní festival scénografického umění, divadelní architektury a performance designu Prague Quadrennial zaplní holešovickou tržnici a další místa spolupracujících institucí sérií exhibicí rozsáhlých scénografických děl, živými performancemi a fluidními performativními prostory. V programu jsou dále workshopy, diskuze, prohlídky historicky unikátních divadel a také koncerty či DJ sety. PQ se odehraje v následujících dnech od 8.18. června a představí projekty umělců z více než 100 zemí.

Mezi významnými hosty PQ Talks, tedy odborného diskuzního programu, je Asiimwe Deborah Kawe – autorka divadelních her, producentka, performerka a umělecká ředitelka Kampala International Theatre Festival v Ugandě či německá scénografka Katrin Brack. Oksana Sarzhevska-Kravchenko a Mykhailo Glubokyi přijedou prezentovat příběh kulturní instituce IZOLYATSIA, založené v roce 2010 v bývalé továrně v Doněcku, která byla v roce 2014 zabrána ruskými vojenskými silami a proměnila se ve vězení, kde docházelo k mučení a popravám. Za posledních deset let se IZOLYATSIA stala symbolem nezdolnosti ukrajinské kultury a pokračuje v prosazování demokratických hodnot ve společnosti. Kolektiv z Doněcku bude mluvit o tom, jak ukrajinský kulturní sektor reaguje na nynější ruskou agresi a o roli umění v průběhu války na Ukrajině. Ekoscénografie bude dalším tématem debat, jež povedou expertky v oboru Tanja BeerMarianne Lavoie.

V rámci programové sekce PQ Chill vystoupí na festivale celá řada domácích kapel, projektů a DJ's. Hudební večírky zahájí ve středu 7. 6. aktuálně již beznadějně vyprodané audiovizuální představení původem japonského sochaře, hudebního a vizuálního umělce Doona Kandy, v současnosti žijícího v Londýně, který je známější spíše pod pseudonymem Jesse Kanda a svými spolupracemi s Arcou, FKA Twigs či Björk. Před Kandou vystoupí klubový projekt Hydropsyche, následovat bude afterparty s elektronickými umělci HRTL, Never Sol a dj sety Floexe.

Ve čtvrtek 8. 6. proběhne na DAMU party koncert s Metastavy, Sundrinker, Lucianou nebo Stříbrným Rafaelem, v pátek 9. 6. pak zpět v holešovické tržnici převezmou stage elektronická hudebnice Ursula Sereghy a kolektiv Wrong. V sobotu 10. 6. se k dění v Holešovicích přidá open airový prostor Přístav 18600 na karlínském nábřeží, kde zahrají kapely Teepee a Kalle. V neděli 11. 6. se přidá ještě plovárna Baden Baden na ostrově Štvanice, kde návštěvníci uslyší soubor Severní nástupiště a Shizzle Orchestra.

Příští týden od 12. 6. se koncerty již budou odehrávat primárně v holešovické tržnici, mezi dalšími kapelami, které se postarají o hudební náplň festivalu, jsou Chief Bromden, Tomáš Palucha, Mr. Pink and the Bad Thoughts, Manon meurt nebo Himalayan Dalai Lama. Elektronickou scénu budou reprezentovat hlavně 13.6. Badfocus, Opatův modul a Ancestral Vision, o den později pak projekt BoLs/sLoB a zástupci pražské neortodoxní a undergroundové elektroniky DeSteffan & Volume Sphere. Pražské Quadriennale uzavřou 18. června na závěrečném večírku Arleta, Noisy Pots, Eva Porating a Aid Kid s dj setem. Podrobné informace o programu a hudební sekci jsou k nalezení na webu PQ.

Prague Quadrennial/Pražské Quadriennale, Praha – Holešovická tržnice a další místa, 8.–18. 6. 23

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.