Vytisknout tuto stránku

Premiéry soudobých skladatelů, návrat Fluxus a večer mikrointervalů. Ostravské dny jsou připraveny

Ostravská Banda s dirigentem Brunem Ferrandisem, Trojhalí Karolina, Ostrava Ostravská Banda s dirigentem Brunem Ferrandisem, Trojhalí Karolina, Ostrava foto: Ostravské dny

Bienále Ostravské dny letos proběhne v termínu 19. až 28. srpna a v těchto deseti dnech představí několik českých i zahraničních děl soudobé, avantgardní a experimentální hudby v premiéře. Festival slaví dvacetileté výročí a jeho součástí budou také hudební maratony, happeningy, operní inscenace a site-specific projekty v neformálním prostředí, kterých se osobně zúčastní jejich autoři.  

 „Práce skladatele je tvořit, komponovat. Úvahy o tom, jaký z toho bude úspěch u publika, s tím nemají nic společného. Přesto je to právě publikum, které v konečném důsledku rozhodne o osudu každého hudebního díla,“ říká Petr Kotík, umělecký ředitel Ostravských dnů.

Program se uskuteční v postindustriálních a chrámových prostorách, galeriích, divadlech i na venkovních místech. Mnohé kompozice, které posluchači budou mít možnost slyšet, vznikají na objednávku Ostravského centra nové hudby. Mezi účinkujícími festivalu jsou jeho tři rezidenční tělesa Ostravská banda, symfonický ONO – Ostrava New Orchestra a smíšený sbor Canticum Ostrava. Letos spolupracují Ostravské dny poprvé s PKF – Prague Philharmonia a přijedou ansámbly z Estonska, Polska, Švýcarska a Slovenska. Z domácích souborů hostuje i Brno Contemporary Orchestra a poprvé v Česku vystoupí také česko-slovenský Dystopic Requiem Quartet

Tamás Pálfalvi, foto archiv umělce Tamás Pálfalvifoto: archiv umělce

Osobně se provedení svých skladeb zúčastní například skladatelé Alvin Curran, Miya Masaoka, Marc Sabat, Miro Tóth, Frederic Rzewski či Christian Wolff. Zazní také několik děl českých skladatelů jako jsou třeba Petr Bakla, Milan Guštar, František Chaloupka, Luboš Mrkvička, Pavel Zemek Novák, Martin Smolka, Jaroslav Šťastný, Lucie Vítková a další. Mezi virtuózními sólisty figurují namátkou jména Gareth Davis, Hana Kotková, Tamás Pálfalvi, Daan Vandewalle a další.

Specialitou letošního ročníku bude večer mikrointervalové hudby psané pro šestinotónové harmonium a dva celkem 21hodinové hudební maratony. Ostravské dny hlásí také návrat FLUXUS, zvou na generativní operu, noční sóla a různé zvukové instalace. Festivalu předchází a je s ním úzce spojen dvoutýdenní Institut pro mladé skladatele, jehož se běžně zúčastní kolem dvou set hudebníků z Evropy a USA. 

Ostravské dny, Ostrava – různá místa, 19.–28. 8. 21

    Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.