Hrášek v lusku – pocta Mendelovi. BCO zahajuje desátou sezonu

Hrášek v lusku – pocta Mendelovi. BCO zahajuje desátou sezonu

„Leckdo o sobě tvrdí, že je zvláštní, ale přitom si svoji zvláštnost koupil v supermarketu, nebo okoukal někde na internetu. Jsou však lidé, kteří jsou výjimečně zvláštní, v češtině se jim poněkud hanlivě říká exoti. Mezi ně patřil nepochybně i Mendel, vždyť koho by napadlo desítky let pozorovat barvu květů u hrášku, taková blbost. Přitom to jediné, co můžeme nabídnout světu, je právě to jací jsme, v čem jsem jedineční, v čem jsme exoti.“

Brno Contemporary Orchestra zahajuje jubilejní desátou sezonu speciálním dramaturgickým večerem nazvaným Hrášek v lusku. Na programu bude nejdříve zádušní mše Requiem od Pavla Křížkovského (1878), která pod taktovkou Leoše Janáčka zazněla na pohřbu Johanna Gregora Mendela v roce 1884. Provedení v instrumentaci pro orchestr, varhany a komorní sbor bude doplněné autentickými nahrávkami Ladislava Mirvalda, v nichž zachytil zvuky prostoru v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Brně, se kterou spojil Křížkovský svůj život.

Jak právě trochu netradiční pojmenování koncertu napovídá, vše se bude přímo či vzdáleně vázat na slavného zakladatele genetiky, který působil i jako opat augustiniánského kláštera na Starém Brně.

BCO nazkoušeli i fantasii Mauricia Kagela opět ve specifické brněnské verzi a představí tři další skladby ve světových premiérách. Bude mezi nimi komorní verze kompozice Weltraumschrot – Garagenband německého varhaníka Dominika Sustecka (jinak rozsáhlé skladby pro celkem 29 nástrojů), také DNA výrazová studie lidského genomu od českého skladatele Jana Krejčíka žijícího ve Francii a tematicky ještě jeden kus na objednávku brněnského orchestru s názvem Peas in the pod z tvůrčí dílny australského skladatele a houslisty Jona Rose.

BCO: Hrášek v lusku, Brno – Besední dům, 4. 11. 21

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.