Vytisknout tuto stránku

Fest-view: Okolojeles

Okolojeles nb. 2 Okolojeles nb. 2 Zuzana Šestáková

Bude to trochu divočina (protože to my rádi). Ale zase nic velkýho, kvůli čemu byste museli absolvovat kurz přežití v Amazonském pralese,“ uvádí praktické informace k festivalu, který se skutečně nekoná hned vedle vlakové stanice. Abyste se na něj dostali, čeká vás menší pěší túra, ale nic nepřekonatelného. Odměnou bude pět koncertů, party, doprovodný program, jídlo připravené přímo od pořadatelů a skoro symbolické vstupné. Festival Okolojeles se letos uskuteční v Doubí u obce Nárameč nedaleko Třebíče, a to už v sobotu 12. srpna. Jak jsme avizovali, vystoupí na něm písničkář Cermaque dohromady se svou manželkou Iamme Candlewick, undergroundová kapela Čočka, post-rockové progresivní trio Kochlea, elektronický projekt B4 a poprvé ve společném setu dvojice elektronických producentů Wojciech Kucharczyk a Jakub Adamec, kteří se střetli skrze polský label MikMusik. Krátce před festivalem jsme vyzpovídali ústřední dvojici Tomáše Paláta a Sabinu Coufalovou, která stojí za dramaturgií a produkcí.  


Okolojeles se letos koná už potřetí, takže není úplně v plenkách. Jak vás napadlo dělat festival na tak malé vesnici?
Tomáš Palát: Ve městech je kultury spousta a na takové periferii nic podobného nebývá. Přišlo nám, že to dává smysl i z hlediska vzdělávání a tříbení hudebního vkusu.  

Jaké byly začátky akce ve smyslu organizace?
T. P.: Hodně punkové, šli jsme cestou pokus-omyl, klasika, neměli jsme žádné zkušenosti s organizováním festivalu. Největším problémem byla produkce, mnoho věcí jsme řešili až na místě, což pak vedlo k různým stresovým situacím. Ani při druhém ročníku jsme se tomu úplně nevyhnuli, měli jsme v plánu mít dvě stage, což nakonec nefungovalo.

Původně jsme z toho byl tak vyřízený, že jsem dál pokračovat nechtěl. Ale vzájemná podpora v organizačním týmu a kladné ohlasy návštěvníků nakonec vedly k tomu, že jsme festival dělali podruhé, ještě ve Slavičkách. To jsme umístili na sedmou hodinu večerní vystoupení kapely Vítrholc, která má dosti kontroverzní texty. Potom nám přišlo několik anonymních vzkazů, v emailech, esemeskách i v novinách a tušíme, že to nebylo z řad návštěvníků, ale spíš místních elit. Nakonec to vedlo k tomu, že pro třetí ročník jsme zvolili jiné místo.

Proč vlastně jednou z účinkujících kapel byli právě Vítrholc, jak je to navázané na dramaturgii festivalu?
T. P.: Vítrholc ve Slavičkách ani v Třebíči nikdy nehráli a my jsme chtěli mít v line-upu alternativní hudbu. V jejich tvorbě je mnoho přesahů, hlavně do poezie a je to seskupení spojené s výraznými osobnostmi jako je výtvarník a performer František Kowolovski, poetka a textařka Mirka Ábelová nebo básník Karel Škrabal. Součástí vystoupení je performance, a tím to pro nás bylo zajímavé. Jejich kreativní přístup k hudbě nám zapadl do programu, kterým jsme chtěli narušit stereotypy a mě osobně docela bavila ta kontroverze, která měla formu určité revolty. A jak vidíme v praxi, tak reakce jsou patrné až doposud.

Pořád dostáváte negativní zprávy?
T. P.: Ne, spíš, když občas někoho potkám, tak se o tom stále zmiňuje, že to bylo sprosté vystoupení a nepatřilo to na festival.

Takže letos na novém místě, v Doubí u Náramče. Co to znamená pro festival z hlediska vývoje, co se mění?
T. P.: Pro nás je to výhodnější prostor, protože v něm můžeme zůstat delší dobu, má větší kapacitu, až 1000 lidí.
Sabina Coufalová: A ten větší areál umožňuje i více doprovodných aktivit. Budou tam světelné performance od kolektivu Zámostí v modrém, blešák a přednášky neziskovek, které už mají na Okolojelesu tradici. Soustředíme se v rámci toho vzdělávacího prvku na ekologii, na téma fungování člověka v prostoru, ať přírodním nebo sociálním. Letos poprvé bude i výstava. Tímto se snažíme představovat i začínající umělce, k vidění budou fotografie od Štefana Srnky, Jaroslava Krézka a Zuzany Šestákové. Dalším příkladem je i Filip Veselý, který zde bude prezentovat lesní graffiti.

Protocols of Paranoia (Okolojeles nb.2), foto Zuzana Šestáková Protocols of Paranoia (Okolojeles nb.2)foto: Zuzana Šestáková

Pojďme k hudební náplni letošního ročníku. Co tě, Tome, vedlo k tomu dát na jedno pódium analogovou elektroniku, písničkáře, najazzlý post-rock a zcela ojedinělý projekt B4?
T. P.: Byl to trochu kompromis, vycházelo to i z návaznosti na dramaturgii předchozích dvou let. První rok byl hodně folkový, druhý víc multižánrový a dal jsem i na tipy dalších organizátorů v týmu. Každý něčím přispěl a šlo nám o různorodý mix několika žánrů alternativní hudby. Chtěl jsem vyjít vstříc všem a přišlo mi jako dobrý nápad dát dohromady právě tyto kapely, které jsou v určitém směru inovativní a kreativní.

Jaké jiné festivaly máte rádi, kam jezdíte?
T. P. a S. C.: Fotbal proti rasismu, Mišmaš, Beseda u Bigbítu. Naší srdcovkou je Magorovo vydří na Skalákově mlýně, které není tolik o hudbě, ale spíš o setkání.

Tomáš Palát a Sabina Coufalová Tomáš Palát a Sabina Coufalová

Napříč všemi ročníky festivalu se táhne dramaturgická linie v návaznosti na český underground. Jak se to projevuje letos?
T. P.: Tak určitě v zastoupení B4, kteří dělají krautrockové verze The Plastic People of The Universe, a Čočky, která je s undergroundovou společností a s akcemi podobného ražení dost úzce spojená. Do určité míry se inspirace undergroundovou scénou objevuje i na aktuální novince Jakuba Čermáka, ačkoliv na festivale vystoupí s projektem, který má se svou ženou Iamme Candlewick. Nahráli spolu album inspirované jejich cestami po Evropě.

Na festival mají vstup děti do dvanácti let zdarma. Znamená to, že se snažíte dělat festival i pro rodiny, nejen pro mladé?
S. C.: Částečně je to i kvůli blešáku a program začíná relativně brzo, už od odpoledních hodin. Tímto se to stává přístupné rodinám s dětmi, není to jen večerní akce. Navíc děti tam mohou trávit čas v okolní přírodě.
T. P.: Myslím, že v poslední době už se stalo docela trendem dělat baby-friendly festivaly. To, že má někdo dítě, přece neznamená, že musí sedět doma. A zároveň si děti osvojují zdravé návyky, jako je chození na festival (smích).

Okolojeles nabízí pouze bezmasé občerstvení, jaký to má důvod?
T. P.: Je to součástí našeho poslání a filosofie. Tedy nejen tříbit hudební vkus, ale vést lidi k ekologii a toleranci vůči přírodě. A veganství a vegetariánství je s tím nepochybně spojené. Máme i ekologické kelímky. Musíme si uvědomit, že v místě, kde tuto akci pořádáme, nejsou ještě tyto alternativní formy stravování, ani ekologické zvyky nijak zvlášť zakořeněny.

Takže je vaším cílem vychovávat místní publikum i na úrovni životního stylu?
T. P.: Vychovávat ne, ale ukázat jim jinou cestu.

Okolojeles nb.3, areál Doubí u Náramče, okres Třebíč, 12. 8. 17

    Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.