Vytisknout tuto stránku

Filmové doteky LFŠ

Filmovka Filmovka foto: LFŠ

Osmačtyřicátý ročník Letní filmové školy proběhne v Uherském Hradišti tradičně na přelomu července a srpna a vizuálně naváže na předchozí ročníky v cyklu na téma Film všemi smysly. „Použijte prsty, zmáčkněte play a dotkněte se filmu,“ vzkazuje autorka vizuálu Markéta Steinert.

Filmovka představí filmy v rozdílných programových sekcích, včetně té retrospektivní, která se letos zabývá tvorbou španělského auteura Luise Buñuela. Filmový kritik a historik Pablo De Vita, který danou retrospektivu pro LFŠ připravil, navádí: „Nesnažte se analyzovat a interpretovat vše, co uvidíte, nebo si film neužijete. Pokuste se oprostit od dogmat, protože pustit si Buñuela domů je jako nechat vstoupit třídního rebela: utáhne si z vaší matky, skepticky na vás pohlédne, když mu svěříte vaše přesvědčení a tužby, diskrétně nakopne vašeho psa, ale nezraní ho, změří si poprsí vaší sestry a k tomu sní všechny sušenky schované pro sváteční příležitosti. Ale stejně ho budete zbožňovat, protože víte, že je to dobrák, a co především, že je upřímný.”

K dalším výrazným sekcím, soustředícím se naopak na současný film, patří Východní přísliby v dramaturgii Kamily Dolotiny a Petra Vlčka. Uvedení se zde dočká nový film rumunského držitele Zlaté palmy z Cannes Cristiana Mungiu R.M.N. či nová Svatba polského škarohlída Wojciecha Smarzowskeho. „(Smarzowsky se) vrací ke svým oblíbeným tématům jako je alkoholismus, modlářství, pokrytectví či nelichotivá polská historie, ze které si tentokrát vybírá zejména polský antisemitismus,” dodává Petr Vlček.

Již počtvrté dojde na festivalovou sekci představující národní kinematografie. Po Bulharsku, Izraeli a Mexiku přichází na řadu Portugalsko. „V portugalském výběru se objeví již známí artoví tvůrci (Pedro Costa, Miguel Gomes), stejně jako režisérské objevy. Paleta témat bude velmi bohatá – od svrchovaných autorských experimentů zasazených do současnosti k návratům do pohnuté historie minulého století, včetně palčivé koloniální minulosti,” říká za sekcí stojící Jan Jílek. Právě Costova Vitalia Varela, prakticky celá natočená v noci a ve zšeřelých interiérech dnes už zbouraného slumu, budiž jedním z největších artových lákadel letošního ročníku. Filmový kritik Pavel Sladký v anotaci k filmu označuje režiséra za „Rembrandta současného filmu“.

Z oblíbených sekcí nelze vynechat Němé filmy s živou hudbou. Ty se letos soustředí kolem italských klenotů z počátku dvacátého století a zahrají k nim například pražská elektro-popová trojice viah či nedávno debutující Franzie z Kroměříže. Dále před velkým plátnem vystoupí Chief Bromden, Maud Nelissenová a Blue Uandi. Na různých místech v Hradšiti pak zahrají tradiční koncerty také Anki, Dva, Jakub König, Midi Lidi či WWW.

Filmovka v Hradišti opět slibuje výrazný ročník, který kromě výše zmíněného nabídne spoustu doprovodných akcí v centru města a také příjemný odpočinek ve stínu starých dubů, tvořících korunu Smetanových sadů.

48. Letní filmová škola, Uherské Hradiště – různá místa, 29. 7.–4. 8. 22

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.