Ústecký Phonon~ láká na experimenty i workshopy

Hexorcismos Hexorcismos foto: Guxor

Ústecký festival experimentálná hudbu a zvukového uměné phonon~ se vrací po dvouleté odmlce, tentokrát ve spolupráci s Filosofickým ústavem AV ČR. Na konci září v pražském Prostoru 39 festival doplní dvoudenní tematické přednášky a workshopy. 

Festival bude zahájen v sálu ústeckého Hraničáře performancí českého skladatele a hudebníka Jana Trojana, která je zaměřena na jemnou hru s rezonancí kovu a práci se zpětnou vazbou. Doplní jej sonicko-poetická performance Jana Buriana a Jaroslava Hrdličky Prázdniny nebo audiovizuální projekt Channeling AV od britského umělce Simona Whethama.

Druhý večer festivalu proběhne industriálním prostoru bývalé Armaturky a představí různé formy experimentální klubové hudby. V průběhu večera se můžete těšit na dynamické live sety od mexického umělce tvořícího v Berlíně Hexorcismos, jenž ve své tvorbě využívá specificky trénovanou umělou inteligenci, a projekt Misty Picture tvořený Enchanted Lands a Wimem Dehaenem.

Dalším z vystupujících je Lotus Wash, člen kolektivu Noise Kitchen, který se ve svých vystoupeních pohybuje na hranici techna a ambientní hudby. Úvod a závěr večera bude doplněn performery z pořádajícího kolektivu phonon~. Světelný design obstará Play.AV. 

V průběhu sobotního dne je pro návštěvníky připraven program v ústeckém Domě umění, který se sestává z přednášek, workshopů a zvukového umění. Návštěvníci budou mít možnost v rámci workshopu Jana Hrubeše zjistit praktické informace o zvukové syntéza a postavit si vlastní syntezátor. Oproti tomu workshop Vojtěcha Grootaje zaměřen na poskytnutí základního povědomí o terminologii a struktuře zvukové syntézy.

Ústecké časti programu předchází konference Thinking Sonic Environments: Soundscapes of Nature, Communities, and Artworks. Konference se zabývá současným interdisciplinárním výzkumem sonických prostředí zejména v oblasti fenomenologie. Hlavním hostem konference je Barry Truax, původní člen projektu World Soundscape Project a pionýr výzkumu sonických prostředí. Dále zde vystoupí mimo jiné Molly Kelly, Martin Nitsche, Sam Auinger či Ivan Gutierrez.

Thinking Sonic Environments: Soundscapes of Nature, Communities, and Artworks, Praha – Prostor 39, 21.–22. 9. 22
phonon~, Ústí nad Labem, 21.–⁠24. 9. 22

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.