Unsound 2022: Hudební proměny v Krakově

Unsound 2022: Hudební proměny v Krakově grafika: Unsound 2022

Unsound, umělecká platforma, která vydává hudbu, organizuje mezidisciplinární spolupráce (nebo také produkuje parfém Ephemera) a především stojí za globální sérií festivalů (New York, Adelaide, Toronto, Londýn), chystá již dvacátou edici v domovském Krakově. Letošní ročník nese téma Bubbles (symbol amorfnosti a nestálosti prezentované hudby) a proběhne v týdnu od 9. do 16. října. Poprvé od roku 2012 se festival nebude odehrávat za zdmi brutalistního kolosu Hotel Forum (nyní nadobro obsazeného kavárnami, bary a komercí), nýbrž si bude hledat azyl v různých lokacích po městě. 

Organizátoři z Unsoundu jsou opravdovými specialisty na různé umělecké kolaborace, a proto není překvapením, že tyto spolupráce patří k největším lákadlům i letošního jubilejního vydání. Tou možná vůbec nejvýraznější bude performance vycházející hvězdy Caroline Polachek s katalánskou producentkou Marinou Herlop, autorkou jedné z nejsilnějších letošních desek – Pripyat. Premiéru zažije na festivalu také skupina Osmium ve složení Hildur Guðnadóttir, Sam Slater, James Ginzberg a Rully Shabara. Osobně se velmi těším na výsledek kooperace mezi pařížským hlukovým alchymistou Aho Ssanem a varšavskou cellistkou Resinou. Chybět nebude ani all-stars projekt švédské skladatelky Kali Malone Does Spring Hide Its Joy, který připravila ve spolupráci se Stephenem O’Malleym, Lucy Railton a vizuální umělkyní Nikou Milano.

V Krakově vystoupí také několik producentů a producentek známých z českých a slovenských labelů jako Ursula Serehgy (Gin&Platonic), Martyna Basta (Warm Winters Ltd.) nebo ABADIR (Genot Centre), u něhož doufám v set postavený na aktuálním masivním releasu MUTATE.

Jak uvadí anotace na stránkách Unsound: „Velkou část festivalu bude opět tvořit denní diskusní program. Zúčastní se jej například výzkumník Mark Wright, který se bude věnovat své knize Listening After Nature – Field Recording, Ecology, Critical Practise; Joanna Walsh, autorka knihy Girl Online – A User Manual, se bude zabývat nepsanou smlouvou internetu a tím, co znamená pro ženy; experimentální hudebník Paul Purgas přednese přednášku a poslechovou sekci, která se bude zabývat studiem elektronické hudby v The National Institute of Design v západní Indii v 60. letech 20. století; a Agata Pyzik povede intimní rozhovor o nedávno vydané antologii deníků psaných členy polské LGBTQ+ komunity. V rámci 20. ročníku se vrátí také nechvalně proslulý půlnoční filmový maraton Unsound, který se poprvé konal v roce 2010 a jehož kurátorem bude Jigoku.”

Říjnový týden v polské metropoli bude zkrátka opět plnohodnotnou událostí reflektující současné umění nejen skrz jeho samotnou prezentaci, ale i potřebnou diskuzi.

Unsound, Krakov (PL) – různá místa, 9.–16. 10. 22

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.