Festival Sonda v brněnském planetáriu slibuje dobrodružný experiment

Tomoko Sauvage, Silent_Night, Divadlo Ponec, 2018 Tomoko Sauvage, Silent_Night, Divadlo Ponec, 2018 foto: Libor Galia

Jako „oslavu zvuku, světla, syntézy a hlubokého audiovizuálního ponoru” charakterizují organizátoři festival elektroakustické hudby a audiovizuálních performancí Sonda, který plánují na druhou listopadovou sobotu 12. listopadu v brněnském planetáriu. Festival, za nímž stojí spolek Svitava – transmedia art lab volně navazuje na poslechové večery akusmatické hudby, které pod názvem Sonix pořádá od roku 2018 v Divadle na Orlí Jiří Suchánek (předseda výše zmíněného spolku) ve spolupráci s Institute of Sonology (NL), JAMU, HAMU či Institute for Sonic Creativity (GB).

V prostorech hvězdárny se během jednoho dne představí několik zahraničních i českých umělců. Domácí scénu zastoupí kromě Jiřího Suchánka také Tomáš Vtípil se svým 8-kanálovým „bio-peicem” či kolaborativní improvizační projekt TrychtýřZe Slovinska dorazí interdisciplinární umělec Tadej Droljc, jenž předloni vystoupil také na pražském festivalu Lunchmeat a pro SONDU připravuje tzv. full-dome verzi svého audiovizuálního setu.

Záruku dronového zážitku nabídne vystoupení Davida Granströma, jenž má za sebou releasy u věhlasných labelů jako XKatedral, či Hallow Ground. Jak praví sever Boomkat, můžeme očekávat „hřejivé, pohlcující deky syntetického dronu tvořené s akademickou precizností. Filmové, ale nikdy vtíravé.” Svým vodním setem proslavená Tomoko Sauvage uzavírá trojici zahraničních hostů. Japonská umělkyně zahraje na indický hybridní nástroj jalatarangam, s nímž pomocí mís naplněných vodou vytváří minimalistické a meditativní kompozice.

Festival SONDA 2022 slibuje experimentální přístup k současným podobám hudby, kterého je v Brně poslední dobou poskrovnu, o to více doporučujeme účast.

Sonda, Brno – Hvězdárna a planetárium, 12. 11. 22

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.