Ostrava Kamera Oko 2022 zve na audiovizuální pláž

Ostrava Kamera Oko 2021 Ostrava Kamera Oko 2021 foto: Libor Galia

Další ročník ostravského filmového festivalu se blíží – proběhne v termínu od 28. září do 2. října a tradičně kromě filmových sekcí představí několik výrazných hudebních interpretů v rámci audiovizuálního večera či kurátorované snídaně. Podtitulem budiž „Pod dlažbou je pláž!”.

„Sotva jsme si během předchozího ročníku OKO s podtitulem RájPARADISE na chvíli oddechli od pandemie, vypukla válka. Města zaplavily ukrajinské vlajky, svými barvami připomínající pláž a moře, a nám se vybavilo jedno z hesel revolučního roku 1968: Sous les pavés, la plage! Bereme ho proto letos za své, a stavíme se tak na stranu všech, kteří se nesmíří s agresí a jsou odhodláni hájit svobodu. Slyšíme v něm nejen apel, ale i naději a víru v dobrý konec. Jsme zvědaví, jak na něj zareagují naši kurátoři a také diváci,” říká Gabriela Knýblová, ředitelka festivalu.

Z pětidenního festivalu hudebně vyčnívá sobota 1. října, kterou v dopoledních hodinách zahájí experimentální elektroakustičtí hudebníci a zvukoví umělci Ivan Palacký, Petr Vrba a Martin Nábělek. Na zahradě bývalého Bauhausu (dnes galerie PLATO) vytvoří tříhodinové ambientní prostředí tematizující hostinu jako slavnost doplněnou skutečnou komunitní snídaní.

Opravdové audiovizuální žně si pak opět bere na starost label Genot Center, který na stage v PLATU dle vlastních slov chystá „současný globální folk, který se neutápí ve formální nostalgii.” Konkrétně zde rituálně pohřbí konzervativní narativy Nina Pixel, rigidní struktury rozloží Martyyna a autotune s kytarou rozehraje producent Tim Zha alias Organ Tapes rozkročený mezi Londýnem a Šanghají.

Ostrava Kamera Oko uvede v soutěžní sekci filmy předních světových tvůrců jako jsou Arnaud Desplechin, João Pedro Rodrigues či Jonás Trueba. V kurátorském výběru se kromě Vláčilovy klasiky Údolí včel objeví například trilogie Léto, Podzim, zima, kterou osobně přijede uvést režisér Vadim Kostrov na popud kurátora Tomáše Slunského z hudebního kolektivu Gin&Platonic. Dojde zároveň na režisérovu masterclass.

Ostrava Kamera Oko 2021galerie ☙ reportáž
Přelom září a října bude v Ostravě patřit přehlídce nejen filmového, ale především současného umění, která rozhodně stojí za návštěvu.

Ostrava Kamera Oko, Ostrava – různá místa, 28. 9.–2. 10. 22

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.