Olympiáda v Riu startuje a následující dva týdny se bude všechno točit kolem úchvatných sportovních výkonů a zářivých medailí. Není ale na škodu zapátrat v minulosti a přenést se do roku 1980, kdy proběhly olympijské hry v Moskvě. Ve svém novém dokumentárně laděném klipu se kapela Liima (Efterklang + Tatu Rönkkö) rozhodla připomenout jejich nešťastný politický rozměr.

Každý sbírá něco. Já třeba zásadně nevyhazuju vstupenky z divadel a koncertů. V rámci prázdninového úklidu šuplíků jsem našla lístek z Retro Stefson. Tihle Islanďani vytváří tak nebezpečně skvělou hudbu, že na ni s radostí tancují i lidi jako já, kteří normálně hnou maximálně tak palcem u nohy. Takže vypněte hlavu, zahajte letní pohodičku, vychlaďte cider a dejte si Qween. A ještě spoustu dalších.

I extrémně stydliví a úzkostliví lidé mohou nahrávat dechberoucí desky a (občas) koncertovat. Nejlepším příkladem toho je britský písničkář Keaton Henson. Jeho velmi intimní a emotivní skladby jsou doposud shrnuty na deskách Dear… (2012), Birthdays (2013), Romantic Works (2014) nebo 5 Years (2015).

Elektronická dvojka Space Love vydává nový singl Měsíční prach a rovnou ho opatřila vizuálním doprovodem. Vypůjčila si záběry z šedesátkového filmu Jana Schmidta Konec srpna v hotelu Ozon. Výběr není náhodný – část filmu se natáčela v zaniklé obci Doupov.

Přesně za týden začínají v Riu de Janeiru olympijské hry, takže je nejvyšší čas seznámit se s nějakými brazilskými interprety. Co třeba Duda Brack? Učaruje její čarodějnicky znějící skladba Vaza i vám? Youtube sice nabízí mnoho živých verzí této písně, včetně jedné z útulného bytového koncertu, jenomže ten perfektní obal alba É mě docela fascinuje.

Na seznamu alb, na která se extrémně těšíme, figuruje chystaná novinka od Warpaint. Podmanivá ženská čtveřice totiž vysílá do světa mini ukázku nové tvorby. Krátký snímek láká na nástupce eponymní desky vydané v lednu 2014 a samostatných singlů, které Warpaint vydávaly poté (No Way Out je přitom jedním z nich). Nic víc se zatím neví, ale i tohle je dobré znamení, že už se muzikantky loučí se pauzou vyplněnou sólovými projekty a spolupracemi.

Česká scéna přichází o jedno zajímavé jméno. Intimní folková dvojice 27 ukončuje své působení. Na facebookovou stránku kapely zpěvačka a houslistka Veronika Linhartová napsala, že vzhledem ke společným neshodám již nebudou s Ondřejem Matajem na projektu spolupracovat.

Jak oživit slovenské Piešťany? To moc dobře vědí organizátoři městského (nejen) hudebního festivalu Lidožúr. Tento pátek a sobotu se bude na říčním ostrově Lido na Váhu konat jeho šestý ročník (loni měl festival pauzu).

Kdo dobře pátral, mohl od května na Soundcloudu najít skladbu Real Love Baby. Je to novinka, kterou Josh Tillman aka Father John Misty nyní oficiálně vydává. Stejně jako jeho předešlá alba Fear Fun a I Love You, Honeybear vychází i tento singl u Sub Popu. Že by první vlaštovka z možného budoucího alba? (Pokud vám tahle osoba stále není povědomá, napovíme, že Tillman bubnoval ve Fleet Foxes.)

Když z Crystal Castles odešla Alice Glass, vypadalo to, že je po všem. Jenomže Ethan Kath to viděl docela jinak. Přibral novou zpěvačku Edith Frances a od loňského jara postupně infikuje posluchače novými skladbami, nejnověji teď písní Char. A 19. srpna všechno završí vydáním alba Amnesty (I). Bude to v pořadí čtvrtá deska Crystal Castles, ale první bez Alice. Takže jsou to ještě CC? Je ještě šance, že z toho vzejde podobně trýznivá krása jako dříve?

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.