Akita In U – Palladium

Akita In U je DIY duo z Brna. Jakub Zháňal (ex-Acute Dose) stojí za hudbou, zpěvačka Veronika Janošková zase za vizuální stránkou projektu. Z její tvůrčí dílny pochází také videoklipy kapely. Ten nejnovější k písni Palladium láká na debutový materiál, který bude mít podobu EP, možná i celého alba, zatím vše ale vzniká v pomalém procesu. Klip je složený ze záběrů ilustrujících cestu do New Yorku.

Never Sol – LEON

Never Sol vydala nový singl LEON, který přichází zhruba dva roky po její poslední desce Chamaleo. Doprovodný videoklip, natočený na 16mm film, vznikl pod taktovkou režiséra Jaroslava Moravce a kameramana Filipa Marka. Nová píseň se pomalu probouzí v nekonečně se proplétajících vlnách legendárního syntezátoru Prophet '08 a z jejího nitra vyvěrá temný, vokálně mohutný hlas Sáry Vondráškové.

Noisy Pots feat. Tanita – Khan

Noisy Pots prosluli hraním na hrnce nebo kbelíky v kombinaci s melodickými syntezátory. V pořadí šestý singl Khan z toho konceptu zcela vybočuje. Ve skladbě rapuje Tanita Yanková (Reverse cowboy, Heather Son), mladá skladatelka a zpěvačka s bulharskými kořeny. Za videoklipem stojí tvůrčí filmové studio Bao-Bab. Skupina také letos reprezentovala českou scénu na showcase festivalu Waves, který proběhl v září hybridní formou ve Vídni. 

February – Oust

Dvojsinglem Oust/Rider ohlašuje ostravská kytarovka February nové album Hyphen War, která má vyjít zkraje roku na labelu Červený kůň. Shoegazeové momenty ilustruje videoklip z dílny Jonáše Svobody. Vesnice, sídlák, periferie a koláž záběrů s místy až surrealistickým nádechem vrcholí futuristickým pohledem do budoucna a končí někde ve vesmíru...

Bert & Friends – Piš Mi Básně

Pan Admirál Franjo, Lupísek Lupanárium, Mořská Panna Kristýnka, tvrdě pracující manažer Mirouszek a další postavičky z haluzinogenního vesmíru Alberta Romanuttiho se všichni sešli na rodinné oslavě Bert & Friends. A je z toho bazénové video a zahradní slavnost plná koktejlů. Nová píseň Piš Mi Básně měla svou velkou premiéru živě online na svátek svatého Martina. Pokud vás trápí splíny z pošmourného počasí či asociální karantény, doporučujeme zhlédnout. 

Sunflower Caravan – The Business (Will Carry on as Usual)

Sunflower Caravan plánovali svou třetí desku Corners na říjen, ale křest jim narušila druhá podzimní karanténa. „The Business bude asi nejtvrdší skladbou na našem novém albu. Zastupuje rock'n'rollovou polohu kapely, kterou znají fanoušci hlavně z našich živých vystoupení. Song stojí na jednom ‚kytarovém‘ riffu, a jak už u nás bývá zvykem, není hraný na elektrickou kytaru, ale na vintage clavinet ze sedmdesátých let, prohnaný přes kytarové combo,“ říká zpěvák a klávesista Andy Cermak.

Povodí Ohře – Stará zem

Povodí Ohře udeřili před třemi lety jako blesk z nebe potemnělého nezvratností osudu. Tehdy vydali eponymní debut, nyní následovaný druhým zářezem Dva trámy na kříž. Album předchází skladba Stará zem, už 6. listopadu uslyšíme celou kolekci vystřelenou labelem Naše desky. „Je o příhraniční spolupráci, obdělávání země a zápase křesťanů s dobovou totalitou pod uměleckým vedením básníka Zdeňka Rotrekla, zasazené do krajiny Povodí Ohře,“ říká k desce frontman Sisi.

Člověk krve – Penzion na věčnosti

Labelu Divnosti se letos urodilo hned několik novinek, mezi nimi také debutové LP V kuchyni akustického písničkáře Jana Senfta, který vystupuje jako Člověk krve. Divnofolk ze Stříbrné Skalice, opředen texty vycházející z poezie všedního dne či potemnělých odkazů k lidovým baladám, a také krylovské tradice. Na kapelních aranžích studiových nahrávek spolupracuje Senft s Tomášem Tkáčem, který se podílel i na aktuální desce. 

Vision of 1994 – Drowning

Producent záhadné ambientní elektroniky Vision of 1994 vzpomíná na dětství a dospívání ve snaze uchopit pocity z vyrůstání na panelovém sídlišti. Vytváří tak hudební soundtrack k obrazům betonových „měst na okraji měst“, které dodnes stojí jako pozůstatek sovětské okupace a tvoří domovy mnohým. Jeho nová deska Conrete Memories vyšla v polovině září na pražském labelu Harmless Youth.

Piernikowski feat. Brodka – Horyzont

Nového videa se dočkala skladba Horyzont, která pochází z rok staré sólovky Roberta Piernikowského. V singlu jednoho ze členů projektů Syny a Napszyklat hostuje Brodka – zpěvačka, jež vešla ve známost díky polskému Pop Idolu. Její tvorba ale zamířila cestou alternativnějšího popu, a nejen z této spolupráce je zřejmé, že jsou jí blízké i hip hopové směry. Piernikowski nyní připravuje kazetový release zmíněného alba The best of moje getto.  

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.