Mala Herba – Kupały

Za pseudonymem Mala Herba stojí Zosia Holubowska, která mimo jiné působí ve vídeňském kolektivu Sound Queer. V něm předává umění synth-čarodějnictví (synth witchcraft), jak svou tvorbu nazývá, všem, kdo jsou ochotni hledat a zkoumat queer sound.

Její nové album Demonologia vyšlo 15. ledna a provází ho video k singlu Kupały. Čarodějnictví i narážky na sexualitu jsou v klipu i celé její tvorbě nepřehlédnutelné.

Bretharian Engine – 2020

„Nalijme si čistého vína a přiznejme si, že se ze společnosti vytrácí racionalita a nastupuje světovláda ještěrů z pekel.“ Tak zní přání do nového roku, které posílá čerstvý brněnský projekt Bretharian Engine. Jejich první singl 2020 shrnuje rostoucí chaos a nejistotu, která se s koncem roku rozhodně nevytratila. Pokud něco spojuje zastánce nejrůznějších názorů a teorií, je to asi refrén křičící „What the fuck?!“. Přesto, jestli takhle zní manifest svobodné společnosti, jak popisuje svoji hudbu kapela, moc naděje nám nedává.

Bratři – Signal (ESNS showcase)

Ve středu 13. ledna začíná čtyřdenní Eurosonic Noordeerslag v nizozemském Groningenu. S ohledem na aktuální pandemii i největší showcaseový festival zaměřený výhradně na evropské umělce proběhne online. Pro zájemce o koncerty navíc zcela zdarma, konferenční program je pak za poplatek. Česko reprezentují letos Tea Sofia a Bratři, kteří se ESNS účastní již podruhé. Zároveň chystají debut, na nějž od podzimu lákají singlem Signal a klipem plným trojúhelníků.

MENU live – PF 2021: Selectone a Matthew Kvasnik

„Záznam živého audiovizuálního PFka, tedy přání všeho dobrého v roce 2021 od MENU, se skládá z příspěvků těch, kteří se jsou součástí této volné platformy pro prezentaci současné hudby, umění a neotřelých přístupů k umění. Hlavní část tvoří zvuková meditace hudebního experimentátora Davida Rambouska aka Selectone s živou vizuální kolaborací Matthew Kvasnika. Začátek pásma uvádí video od katas.theo a záblesky lepších zítřků původnímu streamovanéhu programu přidal Šimon Levitner.“ 

Libertae – Can We At Least Be Friends?

Po dvou letech, co se mihl naším Echolokátorem, stále nepříliš známý projekt pražského producenta Jakuba Svobody ohlašuje nový videoklip. Can We Still Be Friends? je možná příslibem třetího studiového alba, na kterém nyní Libertae pracuje. V záběrech ponořených do estetiky psychedelických obrazů nás provází různými místy, které občas přeruší vizuálně spřízněný motiv. Sám je potom jediným elementem, který spojuje možná náhodné výjevy nebo zasněné vzpomínky v pozměněné realitě.  

Člověk krve – Verpa na Strahově

Jana Senfta považuji za jednoho z nejtalentovanějších současných hudebníků s akustickou kytarou. Jeho písně s poetikou posázavských příběhů, mnohdy skrytých, jindy se zcela jasnými obrysy navazují na tu nejvýraznější linii českých písničkářů. Přesto má v sobě Člověk krve autenticitu současného básníka, který zpívá řečí hudby. S intimitou sobě vlastní jako by symbolicky tohle video natočené na Velkém Strahovském stadionu uzavíralo tento prazvláštní rok.

Květy – Do tmy

Klip Květů vychází ze záběrů organizací Nesehnutí a Greenpeace, které dokumentují to nejhorší, co lidé dělají přírodě a zvířatům. „Chtěli jsme mít ve videu někoho, kdo by byl svědek toho všeho. Elizavetina tvář hypnotizuje kameru a diváka. Během natáčení jsem jí říkal různé věci, od příjemných po nesnesitelné. (...) Jestli je možné klipem posunout někoho, aby se choval k planetě lépe, tak bych si přál takhle na někoho působit,“ uvádí zpěvák kapely Martin E. Kyšperský (přečtěte si i rozhovor). 

In the land of Parajanov Peleshian

Melancholický roadtrip Arménií zachytila audiovizuální umělkyně, režisérka a VJka Petra Bučková v krátkém experimentálním filmu.

Snímek na pomezí snu a reality doprovází hudba Mojmíra Měchury z kolektivu Wrong, kterou vytvořil pouze pomocí terénních nahrávek. Autorka je v současnosti doktorandkou brněnské JAMU, spolupracovala také s Genot Centre.  

Akita In U – Palladium

Akita In U je DIY projekt z Brna. Jakub Zháňal (ex-Acute Dose) stojí za hudbou, zpěvačka Veronika Janošková zase za vizuální stránkou a nově se k dvojici přidal také kytarista Jan Smutný. Z Veroničiny tvůrčí dílny pocházejí i kapelní videa. To nejnovější k písni Palladium láká na debutový materiál, který bude mít podobu EP, možná i celého alba, zatím vše ale vzniká v pomalém procesu. Klip je složený ze záběrů ilustrujících cestu do New Yorku.

Never Sol – LEON

Never Sol vydala nový singl LEON, který přichází zhruba dva roky po její poslední desce Chamaleo. Doprovodný videoklip, natočený na 16mm film, vznikl pod taktovkou režiséra Jaroslava Moravce a kameramana Filipa Marka. Nová píseň se pomalu probouzí v nekonečně se proplétajících vlnách legendárního syntezátoru Prophet '08 a z jejího nitra vyvěrá temný, vokálně mohutný hlas Sáry Vondráškové.

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.