EHP/Norské fondy

V roce 2021 jsme součástí širšího kulturního projektu s názvem „Hudební platforma AlterEcho jako prostor ke spojení umělecké komunity, veřejnosti a vzdělání mladých“ financovaného z Fondů EHP/Norska 2014–2021.

Jeho účelem je rozvinout uměleckou – hudební kritiku a podpořit tvorbu mladých autorů na webové platformě a v živém prostoru určeném pro setkávání a vzdělávání prostřednictvím přidružených akcí. Projekt je podpořen v rámci programu Kultura grantem Islandu, Lichtenštejnska a Norska (EHP)

Profilové zaměření platformy

Od roku 2015 přispíváme k rozvoji hudební kritiky zaměřené na alternativní či nezávislou hudební scénu a posílení její role inspiračního a motivačního aktéra nazpět k tvůrcům této kultury – umělcům, kapelám, ale také pořadatelům, klubům, dalším hudebním profesionálům a novinářům a k veřejnosti. Zajímá nás hudební dění zejména v jeho netradičních podobách a hledáme způsoby porozumění současnému hudebnímu a zvukovému umění. Díky výrazné finanční podpoře z grantu EHP můžeme tyto snahy prohloubit, publikovat texty ve větší kvantitě a profesionalizovat se.

AlterEcho se redakčně vymezuje jako platforma, na níž dostávají prostor texty, které raději než formou klasické hudební kritiky pokládají otázky, analyzují a portrétují dynamický rozvoj české a slovenské hudební scény. Ta se neustále proměňuje a je zde patrná snaha o vytváření a následně popularizaci inovativních a progresivních dramaturgií. Posláním AlterEcha je tento vývoj sledovat a reflektovat skrze publicistické texty, seriály a obrazem ve fotogaleriích.

Diskuzní a dramaturgická série HLUK

Součástí projektu jsou také partnerství se dvěma nezávislými komunitními a kulturními prostory. Ta nám umožňují vstoupit do živého prostoru jako dramaturgové a pořadatelé hudebně-diskuzních akcí a praktických workshopů. Plánujeme tři večery ze série HLUK – půjde o setkání pro hudební publicisty, promotéry zástupce labelů z nezávislé scény, kapely, umělce i veřejnost. Panelovou diskuzi v neformálním kroužku, tematicky zarámovanou v každém večeru, doprovodí progresivní dramaturgie představující neotřelé hudební projekty ze současné české (slovenské) scény. Pilotní edice HLUKu proběhla 5. prosince 2019 v brněnském klubu Alterna. Jejím cílem bylo rozpoutat diskuzi a otevřít prostor pro setkání a sdílení společných i rozdílných zkušeností mezi lidmi, kteří se věnují „hudbě na okraji“. V podobném duchu budou tyto neformální debaty pokračovat, tematicky se každý večer zaměří na jinou problematiku. Akce bude přístupná zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. HLUK proběhne v nezávislém hudebním klubu Bajkazyl Brno. 

Záznam diskuze z 25. září 2021 (HLUK #1) na téma Jak se vede hudebním médiím v Česku?:

Workshopy elektronické hudby pro děti

Připravujeme také workshopy elektronické hudby pro děti. Chtěli bychom podpořit skutečně mladé lidi v tom, aby se seznámili s moderními, současnými způsoby hudební produkce, softwarem, nástroji atd. Pod vedením zkušených lektorů snáze získají motivaci se na budoucí hudební scéně podílet. Workshopy se uskuteční v brněnském autonomním, kulturním a sociálním centru Sibiř.

S ohledem na přetrvávající nouzový stav, který pokračuje od 1. ledna 2021 až do současnosti, a nepříznivé epidemiologické situaci zatím nemůžeme zveřejnit přesné termíny plánovaných akcí.

Zadavatel projektu

Nakladatelství Muzikus, s.r.o. vydává odborné a umělecko-kritické časopisy s tištěným i webovým obsahem. Patří mezi ně časopis Muzikus zaměřený na hudební nástroje a aktivní muzikanty s odborně-vzdělávacím i popularizačním charakterem a časopis Harmonie orientovaný na klasickou hudbu, jazz a world music spolu s edičním projektem Mistři klasické hudby. Součástí vydavatelské produkce jsou také příručky hry na hudební nástroje, hudební encyklopedie apod.

Partneři

Bajkazyl Brno je prostorem pro kulturu, městskou cyklistiku a nevšední aktivity různorodých zaměření. Nabízí prostor sdružením, která se chovají eticky a environmentálně, ale především přináší do města kulturu, která není tradičním středním proudem.

Autonomní, kulturní a sociální centrum Sibiř svou činností volně navazuje na aktivity iniciativy Kulturou proti chátrání, která v Brně vznikla v srpnu roku 2013 a jejím cílem bylo oživit opuštěné chátrající objekty v tomto městě. Organizace sídlí v budově bývalého husovického kina a divadla Bio Sibiř a je prvním brněnským autonomním centrem vybudovaným svépomocí. Spolek funguje na neziskové bázi, soustředí se a má v plánu rozvíjet hudební koncerty, divadelní představení, odborné přednášky, workshopy a panelové diskuse, filmová promítání pro seniory i nejmenší atd.

Finanční podpora projektu je zajištěna z 80 % grantem Islandu, Lichtenštejnska a Norska (celková výše dotace 480 000 Kč).

Za další podporu formou dotace a příspěvku děkujeme Ministerstvu kultury ČR, Nadaci Český hudební fond a Nadaci Život umělce (dohromady ve výši 61 000 Kč).

Více informací o Fondech EHP a Norska lze najít na českých stránkách www.fondyehp.cz a mezinárodním webu www.eeagrants.org.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.