Pokud prahnete po tom, dozvědět se, co se děje na československé kazetové scéně, nejlepší příležitostí je vydat se příští sobotu na pražský Cassette Store Day. Už čtvrtý ročník této akce se letos bude konat v prostorách klubu Zázemí.

Šestice kapel se utkala v letošním ročníku hudební exportní soutěže Czeching, organizované Radiem Wave. V úterý proběhl koncertní večer, v jehož závěru se díky hlasování domácí i zahraniční odborné poroty z vítězství radovala elektronická dvojice Himalayan Dalai Lama. Posluchači si za svého favorita zvolili česko-polské duo ba:zel. Výhercům gratulujeme a všem zúčastněným přejeme, aby je soutěž posunula mílovými kroky dopředu.

Floridský písničkář Rick Colado aka RickoLus se rozhodl navázat na své dosud poslední album Coconut z loňského října a do sbírky přidává nový materiál. Před pár dny vydal EP pojmenované Underground. Všechny tři skladby nabízí volně k poslechu na Bandcampu.

Do sobotní noci je sice ještě daleko, ale línou víkendovou atmosféru si můžete navodit už teď, nejlépe s novým albem folkaře Devendry Banharta. Jeho v pořadí devátá deska Ape in Pink Marble vyšla před týdnem a Saturday Night je druhým singlem z ní. Houpavé prosluněné melodie, kterých je deska plná, se navíc ideálně hodí do právě probíhajícího babího léta.

Japonsko, to není jenom sushi, ale taky pozoruhodná hudba. Koncerty s japonskou atmosférou teď čekají Brno, Prahu, Pardubice a Bratislavu, vybraná města totiž poctí svou návštěvou Haco, zpěvačka, skladatelka, multiinstrumentalistka a zvuková designérka z Kobe.

Brněnští Fiordmoss odjeli před více než třemi lety do Berlína, aby vstřebali tamního genia loci a převedli ho do hudby. Dlouhé čekání teď nese (zakázané, řádně dekadentní) ovoce. Už od jara je venku skladba Madstone, nyní se objevil nový singl Motherland, který by v brzké době měl doprovodit i klip. Kapela v něm i nadále pokračuje ve své temné estetice a míchá opojné drinky z nočních můr a děsů. A své umění hodlá představit živě.

Tři roky, tři skladby. Bratislavští Nvmeri posílají rok co rok do světa ochutnávkový singl, nejprve to byl Entropy, potom Scales a letos (úplně čerstvě) Art of the Trial. Touhle trilogií dovršují přípravy na novou položku ve své diskografii.

Že jsou umělci křehcí? Ale kdeže. Biorchestr příští týden vyráží na cykloturné z Brna do Prahy a zpátky. „Budeme si muset poradit s tím, co uvezeme, případně na místě najdeme,“ slibuje kapela, takže to vypadá na zajímavé koncertní zážitky. Těšit se můžou Boskovice, Vysoké Mýto, Pardubice, Praha a Brno. Biorchestr teď navíc vydává u Polí5 vinyl, jmenuje se Bicykl a najdete na něm výběr těch nejlepších skladeb.

Archy Marshall, neodolatelný zrzek a muž mnoha jmen, už zase kutí nové věci. Nejprve Zoo Kid, potom King Krule. Loni projekt A New Place 2 Drown, tedy spolupráce se stejně zrzavým bratrem Jackem na kompletu alba, knihy a krátkého filmu.

Folknery jsou ukrajinská muzikantská dvojice, která se věnuje sbírání a vlastní interpretaci národních písní. Navíc na kolech projíždějí celý svět a během cest vstřebávají místní kulturu, propagují tu svou a spolupracují se zajímavými hudebníky, s nimiž se setkávají. Zatím poslední expedice vedla až do Austrálie. Sydney bylo cílovou zastávkou a tam vznikl taky klip k písni Dorižečka, tedy „cestička“.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.