Je až příliš snadné sklouznout k dramaturgii, která omílá už slyšené a hraje na jistotu. Synapse Again, dvoudenní přehlídka pořádaná MeetFactory, naštěstí celkem důrazně ukázala, že je pořád kde brát.

Kde se setkává současné umění s moderní vědou? Experiment Konference o ničem (Conference On Nothing In Arts And Science) vyústí 22. září v pražském klubu Fuchs2 jako výsledek ročního unikátního dialogu mezi profesionálními umělci a vědci za doprovodu alternativní hudby. Návštěvnictvo uvidí instalace, performance a sérii přednášek s ambiciózním cílem: nic. Cílem akce je nevšední a neformální setkání, snaha o integraci přírodních věd do kultury, podpora personálního propojení vědců s uměleckou scénou a rozvoj mezioborové synergie. Hudební završení temné hostiny ve formě coffee breaku obstará hudební duo mezi patry klid.

Podzimní pokračování Organists v Atriu přineslo vystoupení, které opanovalo všechny smysly až po konečky prstů. Kostelní sál prostoupil plný hlas s velkým rozsahem zpěvačky Emily L. Brandi, který byl vyvážený a něžný zároveň, kytarová sóla, jemné tóny cella až po intenzivní varhanní tóny, které od kláves po pedálnice ovládala Táňa Lvovská, konče nečekaným duetem Jakuba Kaifosze a Emily L. Brandi v coveru Nothing Compares 2 U.

V rámci každoročního setkání členských organizací platformy SHAPE+ a jimi nominovaných umělců a umělkyň ve smíchovské MeetFactory vystoupili Cucina Povera, a Sébastien Forrester. Šlo o vrchol tří dnů nabitých přednáškami SHAPE+, iniciativy pro evropskou inovativní hudbu a audiovizuální umění.

Organisté se na podzim vrací, tentokrát Atrium slibuje varhany s dreampopovým twistem. O koncert na pomezí žánrů se postará Lazer Viking a kapela Fourtuna s německou zpěvačkou Emily L. Brandi. Společně představí premiérově novou tvorbu. „Kapela skládala hudbu přímo v kostelním sále a koncert je výsledkem desítek hodin zkoušení,” dodává za pořadatele Jana Gajová. O sugestivní light design se tentokrát postará Tasya.  

„Nejvíc cool putovní festival v ČR” se se čtvrtým ročníkem přesunul do klubů, podzemí a kostelů Chomutova. Galerie zachycuje páteční večer v Kulisárně.

Hostem posledního z letošních koncertů na dvorku smíchovské továrny bude domácí formace s nezapomenutelným názvem: Treska Jednoskvrnná, rybí majestát ze špinavého sklepa. Pětičlenná kapela pracuje s úzkostlivými texty a energickými riffy, které se opírají o přirozenou pohodu a charakteristické růžové štafle. 

Hypnotizující show Jamie Krasner alias James K plná mlhavých vokálů, ambientních kompozic i fragmentovaných melodií. Večer svým live setem zahájila Mor Wen z Glory Affairs: „Vedle setu sestávajícího z diaristické koláže samplů, vokálních vstupů, ve kterých zaznívaly české lidové melodie, Mor Wen teatrálně a s laboratorní pečlivostí plynule přepínala mezi různě rozloženými analogovými přístroji. A nedělní večer v MeetFactory se tak pohroužil do cesty napříč krajinami roztříštěných vzpomínek,” jak shrnula Julie Pátá pro Full Moon.

Platforma SHAPE+ v MeetFactory představila Primal Rituals, imerzivní multimediální představení A inspirované slovanskými rituály a jejich tajuplnou symbolikou, a také mutující rytmy a ostré digitální textury v live setu projektu Forces. Úvod večera patřil přednáškám Aid Kida s Pjonim a Martinse Kohouta.

Brooklynská kapela se vydala na evropské turné, aby všem ukázala, že přátelství je ten největší dar, který máme. Pod vedením zpěvačky Emily Sprague vydali Florist po deseti letech na hudební scéně čtvrté album zachycující prchavé okamžiky blízkosti i melancholické vzpomínky.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.