První prázdninový víkend se uskutečnil v jihočeském Táboře již osmiletý festival Transforma, který letos spoluutvářelo osm dramaturgických kolektivů. Ve čtvrtek vše započalo vernisáží výstavy Co pozítří? v budově bývalé Trafostanice u vodní nádrže Jordán. Střediskem festivalu je kulturní doupě Cesta, kde se nachází několik indoorových stagí a open air v zahradě.
Třináctý ročník festivalu Creepy Teepee, který se prezentuje jako akce pořádaná současnými nezávislými umělci, proběhl o víkendu od 14. do 16. července, kdy poslední večer se protáhl až do pondělního rána.
Letošní koncertní sezonu v brněnské Alterně zahájila Never Sol polo-akustickým setem, kdy část svých písní odehrála v intimním osvětlení pouze s pianem a některé písně za doprovodu syntezátorů. Večer zahájil v Brně usazený producent Strachkvas live setem, v němž představil mimo jiné i nové skladby ze série Blind Worms Variations, které vydal přes globální platformu World Canvas.
Transforma 2022 zachycená analogovým fotoaparátem Václava Macha – umělci, kulisy, lidé. I love Cesta.
Mlžný opar z blízkých lesů, zahradní večírek u plápolajícího ohně s umělcem či DJem v díře, která vytváří dojem, že skutečně neexistuje žádné pódium, žádný rozdíl mezi posluchačem a interpretem. Komunitní duch táborské Cesty, bujaré tancovačky v Garáži, běsnění na pokraji šílenství, dusné sklepní prostory a rozlehlá stodola. Kdo nezažil, nepochopí. Transforma mění obvyklé koncepty alternativních hudebních festivalů a každý rok tuto snahu posouvá. Fotografie zachycují momenty náhodné i zcela cílené. Na jedné z nich se mihne také autor sám.
Astrální améby z šarlatové planety. Balady vyzpívané z rozervaného srdce. Básně sepsané očima pozorovatele pokřivené reality. Příběhy vyvěrající z intenzivních pocitů a bezútěšných zákoutí duše. Duo Laokoon a Štěpán Pařízek, tentokrát sólově vystupující jako Slav, přivítali koncertní sezonu, která nebyla. Rozloučili se s létem a živým akcemi venku před brněnským klubem Alterna. Středa 30. září se zároveň stala letos dnem protestu globálního hnutí We Make Events. Kluby, ale také divadla a další kulturní instituce se zbarvily do červena.
Šestý ročník festivalu v lese, bez plotů a hranic. Hodně bláta a moc deště. Nikoho to však neodradilo od průběžného vysílání příjemných vibes naladěných na vesnickou atmosféru. Improvizovaná stage uprostřed polí (lesů a rybníků) a jurty s programem, který spojil na jednom místě kapely a kulturní podhoubí z několika koutů Česka. Pražský klub Punctum v maličkém stanu kdesi v zákoutí, poetická stage pod kurátorstvím Libora Staňka, dechberoucí elektronika maďarského producenta Ficture, tepající beaty zvedající každou podrážku od země, jimiž rozproudil krev v žilách Mojmír Měchura alias Trauma, táborákový koncert Severního nástupiště u plápolajícího ohně. A pak taky početná kytarová paráda – zahráli nám sinks, a dále třeba Snackthief, Beps'n'Johnnies, Science Killer, Pacino, Walden...Křehké melodie a své záhadné světy uvedly Margo či Ima Teva.
„Když se v jednu chvíli na malém prostoru mezi černými kořeny plazí podstatné ještěrstvo z katalogu tohoto obývákového lejplu…“ A co když je to portál do Johnny’s Pizza? První a v roce 2020 i poslední showcase/reprezentační večírek vydavatelství Stoned To Death Records. Dvanáct umělců, od avantgardy přes EBM až po kytarový pop. K vidění a slyšení V0NT, Dingo, Fotbal, Raw Deal, Jan Tomáš, Kult Masek, Jiří Kaňa, Obelisk of Light a mnoho dalších...
V rámci platformy Æntity.one.Default proběhl v Brně křest nového alba THYME sourozenecké dvojice Johany Kláry a Martina Dominika Kratochvílových. Audiovizuální večer ve spolupráci s NONA Records hostil interiér secesní vily Löw-Beerových.
Dánská dvojice First Hate, kterou můžeme hudebně přirovnat k novodobým Pet Shop Boys, Erasure nebo Hurts, přivezla do Brna set skladeb z loňského debutového alba A Prayer For The Unemployed a jejich nejznámější píseň Copenhagen, inspirovanou místem, odkud pocházejí a které nazývají domovem. Synhtpopové First Hate na českém turné doplnil dánský Grand Prix a česká producentka Zagami Jericho.