Nyní sedmatřicetiletý britský písničkář Charlie Winston na začátku své hudební kariéry objel téměř celou Evropu. Poté, co v roce 2006 podepsal nahrávací smlouvu, natočil desku Make Way a předskakoval Peteru Gabrielovi na evropském turné. Deska nikdy oficiálně nevyšla, řada skladeb se však objevila na debutovém albu Hobo, které mělo velký úspěch zejména ve Francii. Ve své tvorbě Charlie umně kombinuje folk, pop, blues, elektroniku i beat box.

Je prosinec, sychravo. Na náměstí ve Slavičíně rozsvítili vánoční strom a ve stáncích se prodává punč. V ulicích je plno mladých lidí. Nedaleko centra města je Orlovna, v níž je malá tělocvična, kde na pozvání pořadatelské skupiny HAW přijel zahrát devětadvacetiletý americký muzikant Richard Colado alias RickoLus. Rozhovor se uskutečnil další den netradičně v autě, když Rick mířil na poslední koncert jeho české tour do malé vesničky Štolmír ve středu Čech.

TOP SONGY 2015: Ir Conor O'Brien alias Villagers loni natočil své zatím nejvíc osobní album Darling Arithmetic. Ve skladbě Hot Scary Summer jeho zpěv často sklouzává do falzetu. Píseň působí jako vzpomínka na nezapomenutelný zážitek, připomínka „líbání na dlažbě v žáru noci“. V oficiálním klipu létají balonky krajinou, živě ji zahrál i v kostele. Nejvíce intenzivní je zřejmě záznam skladby z londýnského studia RAK, kde vzniklo nedávno vydané album Where Have You Been All My Life?, na kterém má určitě své místo.

TOP SONGY 2015: Jedenácté album Ones and Sixes amerických Low je temné. Nefunguje na první poslech, posluchač musí proniknout hlouběji do jednotlivých vrstev minimalistických aranží skladeb a především do jejich textů. V „No Comprende“ tepe sekaná kytara a jednoduchý beat. Alan Sparhawk zpívá o neporozumění, hlásá „tvé ruce jsou svázané, nerozumím tvému jazyku a dům je v plamenech“. Závěr písně upadá do pomalého tempa, až slyšíme jen ženský hlas Mimi Parker. A symbolická zápalka dohořívá.

TOP SONGY 2015: Američtí indie rockeři Death Cab For Cutie při nahrávání desky Kintsugi vyhledali poprvé pomoc producenta zvenčí. Jako první singl zvolili skladbu Black Sun, které dominuje strojové vybrnkávání, elektrické plochy v refrénech, výrazné zkreslené kytarové sólo a nezaměnitelný hlas Bena Gibbarda, jenž zpívá o tom, „jak může být něco tak spravedlivé, tak kruté“. Klip ke skladbě plný bolesti natočil v hudební branži známý režisér Robert Hales (NIN, Tame Impala, Jack White, Imagine Dragons ad.).

Před dvěma lety byli mimo okolí Manchesteru prakticky neznámá kapela. Loni jim však výborné album v2.0 vyneslo nominaci na prestižní Mercury Prize a od té doby se žádná mladá moderní jazzová kapela neskloňuje častěji. Jejich olomoucký koncert v Jazz Tibet Clubu byl strhující. Co nám pověděli před ním během rozhovoru?

Koncert mnichovského pianisty Carlose Cipy a britské skladatelky Poppy Ackroyd v olomouckém Jazz Tibetu Clubu byl ideálně načasován na podzimní dny. Po vystoupení jsme si povídali v kavárně. Poppy v černých šatech a s drdolem ve vlasech jedla malinový cheesecake a občas se kouzelně usmála. Carlos si v tichosti krájel jeho oblíbené mango.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.