Nedávno jsme upozorňovali, že NASA nabídla k poslechu sónické nahrávky, které rekonstruují zvuky z hlubokého vesmíru. Tentokrát zajdeme ještě dále a poslechneme si vesmírnou symfonii klavíru a smyčců, kterou složily sondy Voyager 1 a Voyager 2.
Vše je pochopitelně třeba brát s nadsázkou. Jak vůbec mohlo k podobnému výtvoru dojít, ptáte se? „Jednoduše“. Fyzik a příležitostný skladatel Domenico Vicinanzo, toho času působící v CERNu, sesbíral všechna data, která za posledních 37 let poslaly sondy Voyager 1 a Voyager 2 z vesmírných dálek zpět na Zemi, a každé frekvenci každého data přiřadil jeden tón konkrétního nástroje. Výsledek následně pospojoval lineárně za sebe a vesmírná symfonie, simulující, jak by zněl vesmír, kdyby měl po ruce orchestr, byla na světě.
Sondy Voyager 1 a Voyager 2 byly vypuštěny v roce 1977 a jejich cílem bylo zkoumat vnější planety sluneční soustavy, tzv. plynové obry. Poté, co se nabažily pohledů na Jupiter či Neptun, se však nezastavily a pokračovaly ve své cestě nadále. A pokračují v ní dodnes, nesouce na své palubě zlatou gramofonovou desku, na níž by případný nálezce z mimozemské civilizace našel zvuky a obrazy Země a informace o životě na naší planetě. Voyager 1 již dokonce opustil hranice sluneční soustavy. Kolik let ještě budou tito osamělí poutníci plout nekonečnem a kolik „symfonií“ ještě pošlou na Zemi?